Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Wydarzenia z życia przedszkola

Napisany 13-02-2019 23:00:51

ZABAWA KARNAWAŁOWA

W środę 13 lutego w naszym przedszkolu odbył się wyjątkowy bal karnawałowy. Sala wyglądała bajecznie i kolorowo. Zaproszony  wodzirej, świetnie prowadził całą imprezę. W przedszkolu zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, czarodziejów… Były wróżki, księżniczki, smoki, biedronki i różne inne bajkowe postacie. Stroje były barwne i niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie zarówno dzieci jak i panie. Po zakończonej zabawie przedszkolaki we  wspaniałych humorach wróciły do swoich sal, a później podekscytowane dzieliły się swoimi wrażeniami. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem balu.

Ewelina Augustyn


WARSZTATY PLASTYCZNE

Dnia 08.02.2019r. w naszym przedszkolu w grupie „Słoneczka” odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Elmer i kolory” prowadzone przez panią mgr Annę Kuklicz. Po bliższym poznaniu się z mamą ich koleżanki Tereni i wspólnych zabawach dzieci poznały historię słonia na podstawie książeczki D. McKee pt.:”Elmer”. Podczas spotkania przedszkolaki eksperymentowały z farbami temperowymi przy użyciu techniki malarskiej „balonowej” na dużym formacie. Mieszały farby podstawowe i nakładając je nadmuchanymi balonami miały za zadanie przyozdobić sylwetkę słonia. Następnie dekorowały ją wyciętymi przez siebie figurami geometrycznymi. Dzieci z wielką ochotą i zaangażowaniem przystępowały do kolejnych etapów pracy.

Urszula Dudek


„NAJPIĘKNIEJSZY PREZENT”

Dnia 31 stycznia 2019 roku dzieci z obydwu grup przedszkolnych wzięły udział w spektaklu teatralnym pt.: „Najpiękniejszy prezent” w wykonaniu Teatru „Eden” z Wieliczki. Przedstawienie pokazało historię małego chłopca, który nie marzył o pięknych i drogich prezentach, lecz o tym, aby jego tata poświęcił mu czas. Na szczęście  marzenia Piotrusia spełniły się… 

Aleksandra Kaczmar


ZIMA – CZAS ZABAWY I RADOŚCI…

Aleksandra Kaczmar


Spotkanie z kochanymi Babciami i Dziadkami

Jak co roku dzieci niecierpliwie oczekiwały przybycia do przedszkola swoich ukochanych Babć i Dziadków. W tym dniu przedstawiły specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny. Śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze a na zakończenie wręczyły samodzielnie wykonane upominki. Ten wyjątkowy dzień wypełniony był radością, uśmiechem, dumą i wzruszeniem. Bardzo ważne są takie spotkania z najbliższymi.

Urszula Dudek


KULIG PRZEDSZKOLNY

Aleksandra Kaczmar


GÓRA GROSZA

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka monet pod nazwą „Góra Gorsza”.  Była to już XIX edycja. Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom” . Dzieci z grupy „O” aktywnie uczestniczyły w akcji i zebrały 81 zł 79 gr. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za zaangażowanie !!!!

Aleksandra Kaczmar


SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU

To już tradycja, że kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu odbywa się wigilijna wieczerza. Tak było i w tym roku. W piątek 21 grudnia 2018r. zaproszeni goście: Wójt Gminy Ropa – Pan Karol Górski, ks. Jan Adamczyk, Pani Dyrektor – Lidia Szurek, pracownicy przedszkola i wszystkie dzieci wspólnie zasiedli do uroczystej wigilii. Wspólnie spędzony czas był okazją do pokazania i podtrzymania bożonarodzeniowych tradycji.

Aleksandra Kaczmar


JASEŁKA PRZEDSZKOLNE

Dnia 20 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Świąteczna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w radosny nastrój. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały się do tego występu, uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd i pastorałek. Na jasełkowym spotkaniu było nam miło gościć zaproszonych gości: Panią Dyrektor Lidię Szurek, Pana Dyrektora – Stefana Kłapyka i Rodziców. Po występie dzieci wręczyły rodzicom i zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane stroiki bożonarodzeniowe. 

Aleksandra Kaczmar


ŚWIĘTA TUŻ…TUŻ…

W okresie przedświątecznym dzieci z obydwu grup przedszkolnych wykonały stroiki, które zostały wręczone rodzicom przed Świętami Bożego Narodzenia.

Aleksandra Kaczmar


STROIKI ŚWIĄTECZNE

Składamy serdeczne podziękowania dla Rodziców, którzy przyłączyli się do tradycji JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO w Łosiu i wspólne z dziećmi wykonali stroiki, ozdoby choinkowe i wypieki świąteczne.

Dziękujemy…


KARTKA BOŻONARODZENIOWA

Dnia 14 grudnia 2018 roku w grupie „O” odbyły się warsztaty wykonania kartki bożonarodzeniowej z wykorzystaniem techniki scrapbooking. W czasie zajęć pod czujnym okiem pani Agnieszki Ptaszkowskiej dzieci samodzielnie wykonały świąteczne kartki, które podarowały swoim Rodzicom przed Bożym Narodzeniem. O swoich bliskich pamiętał także Oliwier, który świąteczne kartki wykonał w domowym zaciszu. Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Ropie. 

Aleksandra Kaczmar


W świątecznym nastroju …

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia w grupie dzieci 5,6-letnich odbyły się warsztaty kulinarne – pieczenie ciasteczek. Warsztaty poprowadziła babcia Magdaleny Górskiej- pani Halina F. Na początku spotkania dzieci poznały składniki potrzebne do wyrobienia ciasta. Następnie każdy przedszkolak miał szansę spróbowania swoich sił kulinarnych przy wałkowaniu i wycinaniu ciasteczek. Wspólne pieczenie było przyjemną zabawą, ale chyba jeszcze przyjemniejsza była degustacja tego, co sami zrobili.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 13 grudnia 2018 roku dzieci z obydwu grup przedszkolnych wzięły udział w szkolnym Dniu Języków Obcych, prezentując piosenki w języku angielskim.

Aleksandra Kaczmar


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZYM PRZEDSZKOLU 4.12.2018

Wizyta Świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Ku radości oczekujących gość pojawił się zaraz po śniadaniu z workiem wypełnionym prezentami. Wszystkie dzieci przywitały go brawami. Po obdarowaniu podarunkami, Mikołaj wysłuchał piosenek w wykonaniu dzieci 3-4 letnich oraz 5-6 letnich. Prezenty tego dnia, otrzymali także wszyscy pracownicy przedszkola. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko, ale obiecał, że powróci do nas za rok. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach przedszkolaków jeszcze długo gościł uśmiech i szczęście.

Urszula Dudek


SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Dnia 27 listopada 2018 roku w grupie starszej odbyło się spotkanie z Komendantem Gminnym Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie, a jednocześnie funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, młodszym ogniomistrzem – panem Bogusławem Łukaszykiem. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z zawodem strażaka. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się jak należy  zachować się w czasie pożaru.  Zostały utrwalone wszystkie numery alarmowe. Nasz gość zaprezentował umundurowanie i ekwipunek strażaków. W końcowej części spotkania dzieci zadawały wiele ciekawych pytań, na które pan strażak chętnie odpowiadał. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, za co gorąco dziękujemy.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ MISIA

Dnia 26 listopada 2018 roku dzieci w grupie „O” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia tradycyjnie każde dziecko przyniosło do przedszkola swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom w ciągu całego dnia podczas zajęć i wspólnej zabawy. W tym dniu przedszkolaki z grupy „O” przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci.

Przy tej okazji chcemy podziękować dla naszego kolegi – Oliwiera, który podarował do przedszkola mnóstwo pluszaków.

Aleksandra Kaczmar


„JAŚ I MAŁGOSIA”

Dnia 26 listopada 2018 roku odwiedzili nas aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” w Trzebini ze spektaklem pt.: „Jaś i Małgosia”. Główni bohaterowie, czyli Jaś i Małgosia, uczyli młodych widzów, jak należy dbać o ekologię.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 23.11.2018

W przedszkolu jak co roku w listopadzie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego misia, o którym opowiedziało kilka słów. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi ulubieńcami: tańczyły z nimi, gimnastykowały się, poznały historię święta, robiły misiom masaż, rozwiązywały zagadki, wykonały prace plastyczne „Miś z origami”. Cały dzień przebiegł w miłej i radosnej atmosferze.

Urszula Dudek


ODWIEDZINY OLIWIERA

Dnia 22 listopada 2018 roku dzieci z grupy „O” wybrały się z wizytą do Oliwiera. Na to spotkanie dzieci czekały już bardzo długo. Każdy krótko się przedstawił, powiedział kilka słów o sobie. Dzieci opowiedziały o tym, co dzieje się w przedszkolu. W nawiązaniu do tematyki zajęć Oliwierek zaprezentował dzieciom swoją apteczkę.

Aleksandra Kaczmar


POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW
– SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

Dnia 22 listopada 2018 roku w grupie „O” odbyło się spotkanie z pielęgniarką rodzinną – p. Agnieszką, mamą Julki. Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom rekwizyty niezbędne do codziennej pracy: stetoskop, termometr, różne środki opatrunkowe, szpatułki do gardła, ciśnieniomierz, strzykawki. Każde dziecko mogło posłuchać, jak bije jego serduszko. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, na czy polega trudny zawód pielęgniarki, jak należy dbać o zdrowie i czystość. Na koniec pani pielęgniarka przygotowała zagadki na temat zdrowia. Nagrodą były naklejki „dzielny pacjent” i strzykawka dla każdego dziecka.

Aleksandra Kaczmar


PIECZENIE BABECZEK

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata, nowych działań. Dlatego 20 listopada zostały zorganizowane w przedszkolu zajęcia kulinarne pod okiem jednego z tatusiów, który jest kucharzem. Celem spotkania było : stworzenie dzieciom możliwości do działania kulinarnego, wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków oraz czerpania radości z ich wspólnego przygotowania, zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku. Gdy wszystkie dzieci założyły fartuszki, chustki i umyły rączki przystąpiły do przygotowania babeczek, mieszały składniki, umieszczały gotowe ciasto w foremkach, dekorował czekoladą. Babeczki piekły się w piekarniku,a mali kucharze przystąpili do wykonania soków z marchewki, pomarańczy i jabłek. Wspólne przygotowanie babeczek i soków dało dzieciom wiele radości i zintegrowało grupę przedszkolną.

Urszula Dudek


XXXVII JESIENNY GORLICKI KONKURS
RECYTATORSKI POEZJI JEDNEGO WIERSZA

Dnia 20 listopada 2018 roku w Gorlickim Centrum Kultury odbył się XXXVII Jesienny Gorlicki Konkurs Recytatorski Poezji Jednego Wiersza w kategorii klasy O. Nasze przedszkole dumnie reprezentowały trzy 6-letnie dziewczynki: Natalia Bugno, Magdalena Górska i Julia Kareł. Po deklamacji swoich poezji wszystkie uczestniczki zajęły I miejsca.  Zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i książkami. Gratulujemy!!!

Aleksandra Kaczmar


PRZEDSZKOLAKI SAMODZIELNIE ROBIĄ ŚNIADANIE

W czwartek 15 listopada starszaki samodzielnie zrobiły pyszne i zdrowe kanapki na śniadanie. Wcześniej panie z kuchni przygotowały pieczywo, wędlinę, ser, jajka i warzywa. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią dobierały składniki, aby każda kanapka była kolorowa. Wyglądało, że kanapki były bardzo smaczne, ponieważ bardzo szybko znikały z talerzy. 

Aleksandra Kaczmar


PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ NIEPODLEGŁOŚĆ

13 listopada 2018 roku przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. Udział w uroczystej akademii wzięli: Wójt Gminy Ropa – p. Jan Morańda, p. dyrektor  – Lidia Szurek i Rodzice. Podczas występu dzieci dumnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, zatańczyły „Krakowiaka” i „Poloneza”, recytowały patriotyczne wiersze. W wierszach i piosenkach dzieci wyraziły swą miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Na zakończenie dzieci złożyły serdeczne słowa podziękowania dla Pana Wójta za przybycie i wspólne odświętowanie 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to ważna lekcja patriotyzmu.

 

Aleksandra Kaczmar


„JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA…”

9 listopada, o godzinie 11.11 przedszkolaki i grono pedagogiczne przyłączyły się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. W ramach świętowania 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości wspólnie z uczniami szkoły, zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. 

Urszula Dudek


MALI PATRIOCI DLA NIEPODLEGŁEJ

8 listopada odbyła się w naszym przedszkolu uroczysta akademia z okazji „100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”, na którą zaprosiliśmy uczniów klasy I z wychowawczynią. Honorowym gościem była pani dyrektor. Przedszkolaki z obydwu grup przedstawiły programy artystyczne z wierszami, tańcem i śpiewem na tle pięknej dekoracji. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski.
Po części artystycznej wspólnie z uczniami klasy I wykonaliśmy prace plastyczne: przedszkolaki wykonały „Medal Małego Polaka”, a pierwszoklasiści kolorowali a następnie wycinali „Godło Polski”. Zakończeniem uroczystego spotkania był poczęstunek w narodowych barwach.

Urszula Dudek


OPOWIEŚĆ O DOBRYM CZŁOWIEKU…

Dnia 7 listopada 2018 obydwie grupy przedszkolne wzięły udział w spektaklu pt.: „Opowieść o dobrym człowieku…” w wykonaniu aktorów Teatru Ewangelizacyjnego „EDEN” z Wieliczki. Kolorowe kostiumy i zabawne rekwizyty przeniosły małych widzów do starożytnej Jerozolimy. Poruszająca historia kupca pozwoliła zrozumieć młodym odbiorcom, jak ważne jest to, aby być dobrym człowiekiem i nieść bezinteresowną pomoc innym ludziom. 

Aleksandra Kaczmar


III JESIENNY PRZEDSZKOLNO-SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 29 października 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łosiu odbył się III Jesienny Konkurs Recytatorski. Konkurs miał na celu popularyzację poezji dziecięcej, zachęcanie dzieci do występów przed publicznością, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, a także rozwijanie umiejętności recytatorskich. Z grupy „O” wystąpiło 11 uczestników. Komisja w składzie: p. Urszula Dudek, p. Bernadetta Pierzchała i p. Mariola Zagórska wyłoniła zwycięzców konkursu w kategorii „O”:

I miejsce – Magdalena Górska

II miejsce – Julia Kareł

III miejsce – Natalia Bugno

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne upominki.

Laureatki etapu przedszkolnego zaprezentują naszą grupę podczas XXXVII Jesiennego Gorlickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jednego Wiersza w GCK-u w Gorlicach.

 

Aleksandra Kaczmar


„KOŃ JAKI JEST KAŻDY WIDZI”

19 października dzieci z grupy młodszej wybrały się do Zagrody Maziarskiej na warsztaty pt. „Koń jaki jest każdy widzi”. Podczas zajęć dzieciom została przybliżona sylwetka konia. Przedszkolaki w części artystycznej samodzielnie pomalowały i przyozdobiły wstążeczkami szablon głowy konia. Poznały budowę konia, odgłosy jakie wydaje oraz sposób poruszania się. Na zakończenie dzieci bawiły się wykonaną zabawką w wyścigi konne. Nikt się nie nudził. Zadowolone przedszkolaki zabrały swoje koniki do domu.

Urszula Dudek


PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

 


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK 

Dnia 17 października 2018 roku odbyło się spotkanie dzieci z grupy „O” z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Dzielnicowy – asp. Mariusz Karp utrwalił dzieciom zasady zachowania bezpieczeństwa podczas drogi do przedszkola. Policjant zwrócił uwagę przedszkolaków na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, konieczności używania fotelików i pasów. Ponadto dzieci bliżej poznały trudny, a zarazem bardzo ciekawy zawód policjanta.  

Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 


WYJAZD DO TEATRU

      Dnia 1 października 2018 r. dzieci z grupy starszej pojechały, niektóre po raz  pierwszy na przedstawienie teatralne w Gorlickim Centrum Kultury.  Przedstawienie  pt. „ Polskie miasta w baśni i legendzie” przybliżyło dzieciom znajomość legend związanych z polskimi miastami. Gra aktorska i żywy odbiór sztuki zrobił na dzieciach duże wrażenie, a emocje towarzyszące oglądaniu pozostaną na długo w ich  pamięci.

Dorota Smolarska


” Dzień przedszkolaka – zabawy integracyjne dwóch grup przedszkolnych”

Tego jesiennego dnia spotkały się dzieci z przedszkola, aby poprzez wspólne zabawy lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Dzięki sprzyjającej aurze zabawy mogły się także odbyć na placu zabaw.
” Mamy listki kolorowe”, „Kartofelek”, „Zabawy z chustą animacyjną”, „Co potrafią ręce”, to tylko niektóre z zabaw, przy których świetnie się bawiliśmy. Zwieńczeniem dnia była wspólna gościna.

Urszula Dudek


ROWEREM PO DRODZE…

Dnia 21 września 2018 roku dzieci z grupy „O” spotkały się z panią Marią Hajduk, która zaprezentowała  rower górski. Omówiła, w sposób przystępny dla dzieci, budowę roweru i niezbędne akcesoria rowerowe. Pani Maria opowiadała o zaletach jazdy na rowerze. Omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przestrzegała przedszkolaków przed niebezpiecznymi sytuacjami podczas podróżowania. Na koniec spotkania każde dziecko mogło przymierzyć kask rowerowy.

Aleksandra Kaczmar


                                                  SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM

 Dnia 12 września 2018 roku do naszego przedszkola zawitał Tony, pochodzący z Anglii.  Dzięki temu spotkaniu dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił z języka angielskiego. Szybko zrozumiały, że warto uczyć się języków obcych już od najmłodszych lat.

Aleksandra Kaczmar