Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Wydarzenia z życia przedszkola

Napisany 20-06-2019 22:00:51

WITAJCIE WAKACJE

Aleksandra Kaczmar


POZNANIE ZAWODU MECHANIKA

Dnia 14 czerwca 2019 roku dzieci z grupy „O” miały możliwość zobaczyć z bliska, na czym polega praca mechanika samochodowego. Właściciel – pan Dariusz Korzeń w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o swoim zawodzie i narzędziach niezbędnych w swojej pracy.

Aleksandra Kaczmar


„ZDROWO JEDZ I ĆWICZ” – TYTUŁ FINALISTY

Dnia 13 czerwca 2019 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się Gala podsumowującej VI edycję Projektu Edukacyjnego „Czysta Małopolska”, gdzie Maria Kuklicz uzyskała tytuł finalisty etapu rejonowego konkursu plastycznego „Zdrowo jedz i ćwicz” w kategorii przedszkoli w ramach VI edycji projektu ekologicznego „Czysta Małopolska” organizowanego przez Kuratorium Oświaty W Krakowie.

Gratulacje dla Marysi! 

 

Aleksandra Kaczmar


WIZYTA U KOLEŻANKI

Na zaproszenie rodziców jednej z koleżanek z grupy państwa Doroty i Pawła Sokołów, dzieci wybrały się do niej na wspólne zabawy w ogrodzie, pieczenie kiełbaski i lody. Przedszkolaki mogły poskakać na trampolinie, pobawić się w drewnianym domku i piaskownicy, grać w piłkę, kolorować i lepić z ciastoliny. Bardzo dziękujemy rodzicom Tosi za tak miłe przyjęcie.

Urszula Dudek


„W BAJKOWYM ŚWIECIE DUŻO KOLORÓW ZNAJDZIECIE”

Dnia 07.06.2019 r. dzieci z grupy młodszej przedszkola w Łosiu spotkały się po raz kolejny z panią Mariolą Zagórską pracującą w bibliotece. Pani bibliotekarka poprowadziła warsztaty pt. ” W kolorowym świecie dużo zabawy znajdziecie”. Po powitaniu się i przypomnieniu imion, każde z dzieci powiedziało jaki kolor lubi najbardziej. Przedszkolaki odpowiadały na pytania: Jaka jest rola kolorów w książce?, Co to jest ilustracja?, W jakich książkach jest najwięcej ilustracji? i Czy są potrzebne kolory dookoła nas? Następnie pani Mariola przeczytała bajkę pt.” Biała kraina i czarnoksiężnik Koloruch „. Na podstawie bajki dzieci przypomniały sobie jakie są barwy podstawowe i co trzeba zrobić aby powstały inne kolory. Po rozwiązywaniu zagadek i quizu „Prawda czy fałsz” przedszkolaki ochoczo przystąpiły do rysowania swojej „Kolorowej krainy szczęśliwości”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z panią bibliotekarką.

Urszula Dudek


SPOTKANIE ZE STOLARZEM

Dnia 6 czerwca 2019 roku dzieci z obydwu grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do stolarza – pana Dariusza Pierzchały. Na początku spotkania wszyscy szukali odpowiedzi na pytanie: „Co jest zrobione z drewna”? – okazało się, że bardzo dużo. Podczas pobytu dzieci poznały narzędzia i maszyny niezbędne w pracy stolarza.  Dzieci były pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyły.

Aleksandra Kaczmar


WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ…

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu obchodziliśmy 5 czerwca. Z tej okazji nie zabrakło ciekawych atrakcji. Liczne zabawy były prowadzone przy dźwiękach skocznej muzyki przez grupę animacyjną „Zwariowani”. Oprócz zabaw i baniek mydlanych dużą niespodzianką było spotkanie z bajkowymi maskotkami. Największe wrażenie na dzieciach zrobił Król Julian. Był to radosny dzień dla wszystkich przedszkolaków.

Aleksandra Kaczmar


W KRAINIE BAJKI

Dnia 3 czerwca 2019 roku dzieci z grupy „O” wzięły udział w Przeglądzie Dziecięcych Grup Teatralnych ” W KRAINIE BAJKI”, który odbył się w Gorlickim Centrum Kultury. Celem przeglądu było zapoznanie dzieci z różnymi formami teatralnymi, a także prezentacja dorobku artystycznego przedszkoli powiatu gorlickiego. „Mali Łosianie” przedstawili „Przygody niegrzecznej żabki”. Występ na dużej scenie był ogromnym przeżyciem. Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał plecaki i pamiątkowy dyplom.

Aleksandra Kaczmar


MAM TALENT

Dnia 29 maja 2019 roku w naszej szkole odbyła się trzecia edycja „Mam talent”. Po raz pierwszy w konkursie wzięły udział dzieci z zerówki. Dzieci przedszkolne prezentowały różne talenty: był śpiew, taniec, gra na instrumencie i taniec na desce. Gratulujemy odwagi!

Aleksandra Kaczmar


MAMUSIU DROGA JAK JA KOCHAM CIEBIE…..
TATO NAJDROŻSZY JESTEŚ TAKI MĄDRY…

Dnia 24.05. 2019 r. w przedszkolu odbył się Dzień Rodziny, na który przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców. Aby wyrazić swoją miłość, przywiązanie oraz wdzięczność za matczyną dobroć, cierpliwość i ojcowski autorytet przygotowały pod okiem swoich pań program artystyczny. Były wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce. W ciszy i skupieniu każdy rodzic oglądał przedstawienie wpatrując się w swoją pociechę. Nie zabrakło także chwil pełnych wzruszeń i rodzicielskiej dumy.
Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły mamusiom i tatusiom wykonane upominki, czym sprawiły wiele radości. Gdy już emocje opadły wszyscy udali się na poczęstunek do sal, gdzie można się było porozmawiać i podzielić się wrażeniami z miło spędzonych chwil w rodzinnej atmosferze. Na pewno wspólnie spędzone chwile na długo zostaną w naszej pamięci.

Urszula Dudek


DZIEŃ ZIEMI

„Gatunki zagrożone wyginięciem” – pod takim hasłem dnia 25 kwietnia 2019 roku dzieci  z obydwu grup przedszkolnych obchodziły Dzień Ziemi. Z tej okazji przedszkolaki z grupy młodszej zaśpiewały piosenkę o ekologii i przekazały wiele informacji na temat bączka zwyczajnego, natomiast dzieci starsze zaśpiewały piosenkę o lesie i przedstawiły orzełka włochatego. Obydwa ptaki zagrożone są wyginięciem. 

Aleksandra Kaczmar


STROIKI WIELKANOCNE

Dnia 11 kwietnia 2019 roku w grupie „O” odbyły się warsztaty na stroiki wielkanocne, które prowadziły p. Agnieszka Ptaszkowska i p. Jolanta Cichoń.

Aleksandra Kaczmar


PALMY WIELKANOCNE

 


„HISTORIA O TALENTACH”

Dnia 2 kwietnia 2019 roku dzieci z obydwu grup przedszkolnych wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt.: „Historia o talentach” w wykonaniu aktorów Teatru Ewangelizacyjnego EDEN z Wieliczki. W czasie spektaklu dzieci zrozumiały czym są talenty i dlaczego warto je rozwijać.

Aleksandra Kaczmar


LAS I JEGO ZWIERZĘTA

W marcu 2019 roku Nadleśnictwo Łosie ogłosiło konkurs plastyczny pt.: „Las i jego zwierzęta”. Konkurs adresowany był do dzieci przedszkolnych. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom wiedzy o gatunkach zwierząt żyjących w naszych lasach, motywowanie do poznawania otaczającej przyrody i odkrywania nowej wiedzy przyrodniczej. Wyniki konkursu były następujące:

W kategorii dzieci młodszych:

I miejsce – Antonina Sokół, II miejsce – Nina Skrabska, III miejsce – Lena Fiter i Kamil Szymczyk.

W kategorii „prace płaskie” wśród dzieci 5, 6 – letnich zwyciężyli:

I miejsce – Mikołaj Święs, II miejsce – Lena Cyganik,

natomiast w kategorii prac przestrzennych wygrali:

I miejsce – Anita Krawiec, II miejsce – Angelika Niemiec, III miejsce – Natalia Bugno.

Serdecznie gratulujemy!!!

Aleksandra Kaczmar


SKARPETKOWE PRZYGODY

Dnia 22 marca 2019 roku wszystkie dzieci z grupy „O” przyszły do przedszkola w swoich ulubionych skarpetach.  Po zaprezentowaniu swoich skarpet, dzieci miały dużo pytań, co dzieje się ze skarpetami, czemu ciągle się gubią. Na te wszystkie pytania próbowała odpowiedzieć podczas zajęć pani Mariola Zagórska – pracownik Biblioteki w Łosiu. W trakcie spotkania pani Mariola zapoznała dzieci z  „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek – czterema prawymi i sześcioma lewymi”. W dalszej części zajęć dzieci projektowały swoje skarpety i same wymyślały dla nich przygody.

Aleksandra Kaczmar


„Zielono mi…”

Tegoroczny „Pierwszy dzień wiosny” pierwszaki powitały wspólnie z kolegami z zerówki. Zielono przystrojona sala, zielone stroje, a nawet zielone potrawy na stole, nie pozostawiły wątpliwości, że najmilsza pora roku właśnie nadeszła. Spotkanie rozpoczęliśmy nauką piosenki i wspólnym koncertem na instrumentach perkusyjnych. Z sali rozlegało się rechotanie żab wykonane na tarkach, klekot bocianów na kastanietach , szum wiatru na marakasach i śpiew ptaszków imitowany przez trójkąty. Dzieci głośno przywoływały Panią Wiosnę śpiewem i tańcem. Kolejną atrakcją, było układanie przysłów o wiośnie z rozsypanki wyrazowej.  Dzieci podzielone na grupy wspaniale poradziły sobie z najpopularniejszymi ludowymi przysłowiami.  Kolejnym punktem programu była degustacje zielonych smakołyków. Owoce, galaretki i inne przysmaki znikały w błyskawicznym tempie. Wiosna wszystkim bardzo smakuje! Po zielonej uczcie odbył się konkurs na zagadki wiosenne ukryte w jajkach niespodziankach. Starsi i młodsi wspaniale współpracowali i pomagali sobie nawzajem. Dzień zakończyliśmy kolorowaniem portretu Pani Wiosny i piękna wystawą.

                                                                                                                                  Renata Mikruta


MAŁOPOLSKA MARZANNA

21 marca 2019 roku, czyli w pierwszy dzień wiosny sześcioro dzieci przedszkolnych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu wzięło udział w finale konkursu, podczas którego pożegnano zimę i przywitano wiosnę. W czasie spotkania ogłoszono wyniki konkursu na  „Małopolską Marzannę”. Następnie odbył się uroczysty pochód z Marzannami nad rzekę Ropę. W kategorii klas „O” – III wyróżnienie zdobyły: Magdalena Górska, Anita Krawiec i Maria Kuklicz. Impreza była objęta honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego.

Aleksandra Kaczmar


POWITANIE WIOSNY

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na przyjście Wiosny. Na ten dzień przygotowały sobie zielone czapeczki i wspólnie wykonały portret Pani Wiosny. Przy nagraniu skocznej muzyki wybrały się na wiosenny spacer. Wzięły także udział w konkursie „Łowienie rybek”, który polegał na zwijaniu na rolkę sznurka z niebieską rybką. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

Urszula Dudek


Finał konkursu ” Moja książeczka”

Pani dyrektor wręczyła finalistom konkursu „Moja książeczka” pamiątkowe „Dyplomy Przyjaciół Książki” oraz drobne upominki. Biorące udział w konkursie książeczki były bardzo ciekawe, miały
różnorodną tematykę oraz piękne ilustracje. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie z dziećmi tych wspaniałych książeczek.

Urszula Dudek


„NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE DZIEWCZYNY”

8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy pamiętamy o wszystkich kobietach, zarówno tych dużych, jak i tech małych. Dzieci wykonały prace plastyczne zadedykowane paniom, w które włożyły wiele zaangażowania. Chłopcy składali życzenia i wręczali upominki wszystkim paniom pracującym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym.
W tym dniu przedszkolaki pamiętały nie tylko o pracownikach przedszkola, ale także o paniach pracujących w sklepie Lewiatan, w Nadleśnictwie, w barze „U Eda”, w Zagrodzie Maziarskiej i bibliotece w Łosiu. Miło było patrzeć na uśmiechy wszystkich obdarowywanych pań. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku sprawiania radości i obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

Urszula Dudek


SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

Dnia 6 marca 2019 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z leśnikiem – panem Krzysztofem Kubackim. Celem spotkania było pogłębienie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w naszym środowisku leśnym, poznanie pracy leśnika i przyrody leśnej naszego regionu. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci zobaczyły tropy znanych im zwierząt, usłyszały odgłosy, chociaż bywały trudności z ich rozpoznawaniem. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wysłuchane ciekawostki z pewnością poszerzyły przyrodnicze zainteresowania dzieci. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały leśne kolorowanki i plakietki ze zwierzętami, ponadto dydaktyczne układanki i puzzle. 

Aleksandra Kaczmar


POZNAJ MOC OSZCZĘDZANIA

W dniach 25 luty – 1 marzec 2019 roku w grupie „O” był realizowany projekt PIENIĄDZE. W ramach projektu dzieci poznały historię pieniądza, wzbogaciły słownictwo związane z pieniędzmi i ich produkcją, poznały polskie monety i banknoty, dowiedziały się o sposobach przechowywania pieniędzy, poznały sposoby płatności. Chcąc zrozumieć moc oszczędzania i planowania wydatków, dzieci wraz z paniami wybrały się do miejscowego sklepu na drobne zakupy, gdzie nabyte umiejętności można było sprawdzić w praktyce. Na zakończenie projektu większość dzieci wykonało swoją skarbonkę.  Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Natalia Bugno, II miejsce – Nikodem Korzeń, Antoni Święs, III miejsce – Filip Dziurny, Angelika Niemiec.

Gratulujemy!!!

Aleksandra Kaczmar


SUKNIA PANI ZIMY

Zimową porą, dzieci z obydwu grup przedszkolnych mogły stać się projektantami sukni dla pani Zimy. Z tej okazji został ogłoszony konkurs plastyczny. Technika i format prac były dowolne. Wszystkie prace konkursowe były przepiękne. Pojawiły się prace płaskie i przestrzenne. Oto wyniki konkursu:

W kategorii dzieci 3,4-letnich:

I miejsce – Bartosz Lisowiec, II miejsce – Antonina Sokół, III miejsce – Eryk Masztafiak.

W kategorii dzieci 5,6-letnich, praca przestrzenna:

I miejsce – Kaja Mruk, II miejsce – Antoni Święs, III miejsce – Lena Cyganik.

W kategorii dzieci 5,6-letnich, praca płaska:

I miejsce – Maria Kuklicz, II miejsce – Angelika Niemiec, III miejsce – Magdalena Górska.

GRATULUJEMY!!!

 

Aleksandra Kaczmar


PLANETA KOLORÓW

Dnia 1 marca 2019 roku w grupie „O” odbyły się warsztaty plastyczne, które prowadziła mama Marysi – pani Anna Kuklicz, z zawodu arteterapeuta. Przy okazji spotkania dzieci poznały ciekawy zawód, utrwaliły kolory podstawowe, ćwiczyły kierunki i uważność. Podczas eksperymentów twórczo-malarskich poznały różne techniki graficzne, które dawały im dużo radości.  Tworząc własne planety dzieci rozwijały wyobraźnię i zmysł artystyczny.

Aleksandra Kaczmar


W ŚWIECIE KSIĄŻEK

Książka towarzyszy dziecku już od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić jej bogatego i wszechstronnego oddziaływania na jego rozwój w niemalże wszystkich jego aspektach. Kontakt dziecka z książką wpływa stymulująco na jego sferę zmysłową, dlatego bardzo ważne jest aby wzbudzać u dzieci zainteresowanie książką. Realizując projekt „Książka” przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje książka, oglądały film „W świecie książek”, wypowiadały się na temat swojej ulubionej bajki. Warto pamiętać o tym, że w swoich pierwszych kontaktach z książką dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z „pośrednikiem lektury” – rodzicem, dziadkiem, nauczycielką w przedszkolu… bo z tonu głosu i mimiki dorosłego dziecko czerpie dodatkowe informacje o zdarzeniach i postaciach przedstawionych w utworze literackim i samo może wtedy wyrazić swoje emocje, cieszyć się, przeżywać przygodę razem z bohaterem książki. Dlatego zapraszaliśmy do przeczytania bajki panią Dorotkę, naszą kucharkę, panią Renię nauczycielkę muzyki oraz rodziców. Podczas wycieczki do biblioteki dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza i miały możliwość wypożyczenia ciekawych książek do przeczytania w przedszkolu. Ogłoszony został także konkurs ” Moja książeczka” ,w którym to dzieci wraz z rodzicami mają za zadanie stworzyć swoją własną książeczkę. Jak wiadomo do końca roku szkolnego zostało jeszcze kilka miesięcy. Dlatego też serdecznie zapraszamy rodziców lub innych członków rodziny do przedszkola na wspólne czytanie wybranych utworów.

Urszula Dudek


MUZYKA ZAKLĘTA W INSTRUMENTACH

20.02.2019 r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uzdolnieni muzycznie uczniowie z klasy II, IV, V i VII przygotowali koncert dla przedszkolaków i „zerówki”. Ta muzyczna podróż pozwoliła małym kolegom poznać niektóre instrumenty muzyczne i usłyszeć ich brzmienie na żywo. Ola Laskoś z kasy VII przepięknie zagrała „Nokturn” Fryderyka Chopina na syntezatorze z dynamiczną klawiaturą oraz bluesa „24th Street rag”. Klara Kuklicz z klasy V wprawiła wszystkich w zachwyt subtelną i niezwykle emocjonalną grą na gitarze, a jej siostra Weronika z klasy IV zagrała na skrzypcach wzruszającą „Kołysankę” Brahmsa. Dawid Dudra z klasy VII również na skrzypcach zagrał piosenkę The Beatles pt. „Michelle”, a najmłodsza wykonawczyni Hania Rosiek z kl. II zachwyciła wszystkich niezwykłą techniką gry na skrzypcach grając utwór pt. „Bobry”. Dzieci miały okazję usłyszeć jak wspaniale można na instrumentach odzwierciedlać odgłosy natury. Wykonawcy dostali gromkie brawa, a mail słuchacze wykazali się na koniec dużą wiedzą o rodzajach instrumentów muzycznych. Dziś naprawdę wszystkim udało się odczarować muzykę zaklętą w instrumentach!

Renata Mikruta


ZABAWA KARNAWAŁOWA

W środę 13 lutego w naszym przedszkolu odbył się wyjątkowy bal karnawałowy. Sala wyglądała bajecznie i kolorowo. Zaproszony  wodzirej, świetnie prowadził całą imprezę. W przedszkolu zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, czarodziejów… Były wróżki, księżniczki, smoki, biedronki i różne inne bajkowe postacie. Stroje były barwne i niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie zarówno dzieci jak i panie. Po zakończonej zabawie przedszkolaki we  wspaniałych humorach wróciły do swoich sal, a później podekscytowane dzieliły się swoimi wrażeniami. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem balu.

Ewelina Augustyn


MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

Nasze przedszkole, a dokładnie grupa 5,6-latków w roku szkolnym 2018/2019 brała udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci, a także zachęcanie rodziców do głośnego czytania swoim pociechom w domu. Nasza przedszkolna maskotka – MIŚ KOKARDKA, wędrował wraz z dzienniczkiem po domach przedszkolaków, gdzie rodzice czytali misiowi bajkę, a dziecko rysowało ilustrację. Każdego dnia dzienniczek wracał do przedszkola, a dzieci opowiadały całej grupie czytane w domu bajki. Na podsumowanie projektu swoje ulubione bajki przeczytały dzieciom pani dyrektor Lidia Szurek i pani Mariola Zagórska. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkolaków, więc zakończyliśmy go na słodko – ciastem w kształcie misia.     

Aleksandra Kaczmar


WARSZTATY PLASTYCZNE

Dnia 08.02.2019r. w naszym przedszkolu w grupie „Słoneczka” odbyły się warsztaty plastyczne pt.: „Elmer i kolory” prowadzone przez panią mgr Annę Kuklicz. Po bliższym poznaniu się z mamą ich koleżanki Tereni i wspólnych zabawach dzieci poznały historię słonia na podstawie książeczki D. McKee pt.:”Elmer”. Podczas spotkania przedszkolaki eksperymentowały z farbami temperowymi przy użyciu techniki malarskiej „balonowej” na dużym formacie. Mieszały farby podstawowe i nakładając je nadmuchanymi balonami miały za zadanie przyozdobić sylwetkę słonia. Następnie dekorowały ją wyciętymi przez siebie figurami geometrycznymi. Dzieci z wielką ochotą i zaangażowaniem przystępowały do kolejnych etapów pracy.

Urszula Dudek


„NAJPIĘKNIEJSZY PREZENT”

Dnia 31 stycznia 2019 roku dzieci z obydwu grup przedszkolnych wzięły udział w spektaklu teatralnym pt.: „Najpiękniejszy prezent” w wykonaniu Teatru „Eden” z Wieliczki. Przedstawienie pokazało historię małego chłopca, który nie marzył o pięknych i drogich prezentach, lecz o tym, aby jego tata poświęcił mu czas. Na szczęście  marzenia Piotrusia spełniły się… 

Aleksandra Kaczmar


ZIMA – CZAS ZABAWY I RADOŚCI…

Aleksandra Kaczmar


Spotkanie z kochanymi Babciami i Dziadkami

Jak co roku dzieci niecierpliwie oczekiwały przybycia do przedszkola swoich ukochanych Babć i Dziadków. W tym dniu przedstawiły specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny. Śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze a na zakończenie wręczyły samodzielnie wykonane upominki. Ten wyjątkowy dzień wypełniony był radością, uśmiechem, dumą i wzruszeniem. Bardzo ważne są takie spotkania z najbliższymi.

Urszula Dudek


KULIG PRZEDSZKOLNY

Aleksandra Kaczmar


GÓRA GROSZA

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka monet pod nazwą „Góra Gorsza”.  Była to już XIX edycja. Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom” . Dzieci z grupy „O” aktywnie uczestniczyły w akcji i zebrały 81 zł 79 gr. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za zaangażowanie !!!!

Aleksandra Kaczmar


SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU

To już tradycja, że kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu odbywa się wigilijna wieczerza. Tak było i w tym roku. W piątek 21 grudnia 2018r. zaproszeni goście: Wójt Gminy Ropa – Pan Karol Górski, ks. Jan Adamczyk, Pani Dyrektor – Lidia Szurek, pracownicy przedszkola i wszystkie dzieci wspólnie zasiedli do uroczystej wigilii. Wspólnie spędzony czas był okazją do pokazania i podtrzymania bożonarodzeniowych tradycji.

Aleksandra Kaczmar


JASEŁKA PRZEDSZKOLNE

Dnia 20 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Świąteczna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w radosny nastrój. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały się do tego występu, uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd i pastorałek. Na jasełkowym spotkaniu było nam miło gościć zaproszonych gości: Panią Dyrektor Lidię Szurek, Pana Dyrektora – Stefana Kłapyka i Rodziców. Po występie dzieci wręczyły rodzicom i zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane stroiki bożonarodzeniowe. 

Aleksandra Kaczmar


ŚWIĘTA TUŻ…TUŻ…

W okresie przedświątecznym dzieci z obydwu grup przedszkolnych wykonały stroiki, które zostały wręczone rodzicom przed Świętami Bożego Narodzenia.

Aleksandra Kaczmar


STROIKI ŚWIĄTECZNE

Składamy serdeczne podziękowania dla Rodziców, którzy przyłączyli się do tradycji JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO w Łosiu i wspólne z dziećmi wykonali stroiki, ozdoby choinkowe i wypieki świąteczne.

Dziękujemy…


KARTKA BOŻONARODZENIOWA

Dnia 14 grudnia 2018 roku w grupie „O” odbyły się warsztaty wykonania kartki bożonarodzeniowej z wykorzystaniem techniki scrapbooking. W czasie zajęć pod czujnym okiem pani Agnieszki Ptaszkowskiej dzieci samodzielnie wykonały świąteczne kartki, które podarowały swoim Rodzicom przed Bożym Narodzeniem. O swoich bliskich pamiętał także Oliwier, który świąteczne kartki wykonał w domowym zaciszu. Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Ropie. 

Aleksandra Kaczmar


W świątecznym nastroju …

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia w grupie dzieci 5,6-letnich odbyły się warsztaty kulinarne – pieczenie ciasteczek. Warsztaty poprowadziła babcia Magdaleny Górskiej- pani Halina F. Na początku spotkania dzieci poznały składniki potrzebne do wyrobienia ciasta. Następnie każdy przedszkolak miał szansę spróbowania swoich sił kulinarnych przy wałkowaniu i wycinaniu ciasteczek. Wspólne pieczenie było przyjemną zabawą, ale chyba jeszcze przyjemniejsza była degustacja tego, co sami zrobili.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 13 grudnia 2018 roku dzieci z obydwu grup przedszkolnych wzięły udział w szkolnym Dniu Języków Obcych, prezentując piosenki w języku angielskim.

Aleksandra Kaczmar


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZYM PRZEDSZKOLU 4.12.2018

Wizyta Świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Ku radości oczekujących gość pojawił się zaraz po śniadaniu z workiem wypełnionym prezentami. Wszystkie dzieci przywitały go brawami. Po obdarowaniu podarunkami, Mikołaj wysłuchał piosenek w wykonaniu dzieci 3-4 letnich oraz 5-6 letnich. Prezenty tego dnia, otrzymali także wszyscy pracownicy przedszkola. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko, ale obiecał, że powróci do nas za rok. Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach przedszkolaków jeszcze długo gościł uśmiech i szczęście.

Urszula Dudek


SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Dnia 27 listopada 2018 roku w grupie starszej odbyło się spotkanie z Komendantem Gminnym Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie, a jednocześnie funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, młodszym ogniomistrzem – panem Bogusławem Łukaszykiem. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z zawodem strażaka. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się jak należy  zachować się w czasie pożaru.  Zostały utrwalone wszystkie numery alarmowe. Nasz gość zaprezentował umundurowanie i ekwipunek strażaków. W końcowej części spotkania dzieci zadawały wiele ciekawych pytań, na które pan strażak chętnie odpowiadał. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, za co gorąco dziękujemy.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ MISIA

Dnia 26 listopada 2018 roku dzieci w grupie „O” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia tradycyjnie każde dziecko przyniosło do przedszkola swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom w ciągu całego dnia podczas zajęć i wspólnej zabawy. W tym dniu przedszkolaki z grupy „O” przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci.

Przy tej okazji chcemy podziękować dla naszego kolegi – Oliwiera, który podarował do przedszkola mnóstwo pluszaków.

Aleksandra Kaczmar


„JAŚ I MAŁGOSIA”

Dnia 26 listopada 2018 roku odwiedzili nas aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” w Trzebini ze spektaklem pt.: „Jaś i Małgosia”. Główni bohaterowie, czyli Jaś i Małgosia, uczyli młodych widzów, jak należy dbać o ekologię.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 23.11.2018

W przedszkolu jak co roku w listopadzie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego misia, o którym opowiedziało kilka słów. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi ulubieńcami: tańczyły z nimi, gimnastykowały się, poznały historię święta, robiły misiom masaż, rozwiązywały zagadki, wykonały prace plastyczne „Miś z origami”. Cały dzień przebiegł w miłej i radosnej atmosferze.

Urszula Dudek


ODWIEDZINY OLIWIERA

Dnia 22 listopada 2018 roku dzieci z grupy „O” wybrały się z wizytą do Oliwiera. Na to spotkanie dzieci czekały już bardzo długo. Każdy krótko się przedstawił, powiedział kilka słów o sobie. Dzieci opowiedziały o tym, co dzieje się w przedszkolu. W nawiązaniu do tematyki zajęć Oliwierek zaprezentował dzieciom swoją apteczkę.

Aleksandra Kaczmar


POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW
– SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

Dnia 22 listopada 2018 roku w grupie „O” odbyło się spotkanie z pielęgniarką rodzinną – p. Agnieszką, mamą Julki. Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom rekwizyty niezbędne do codziennej pracy: stetoskop, termometr, różne środki opatrunkowe, szpatułki do gardła, ciśnieniomierz, strzykawki. Każde dziecko mogło posłuchać, jak bije jego serduszko. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, na czy polega trudny zawód pielęgniarki, jak należy dbać o zdrowie i czystość. Na koniec pani pielęgniarka przygotowała zagadki na temat zdrowia. Nagrodą były naklejki „dzielny pacjent” i strzykawka dla każdego dziecka.

Aleksandra Kaczmar


PIECZENIE BABECZEK

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata, nowych działań. Dlatego 20 listopada zostały zorganizowane w przedszkolu zajęcia kulinarne pod okiem jednego z tatusiów, który jest kucharzem. Celem spotkania było : stworzenie dzieciom możliwości do działania kulinarnego, wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków oraz czerpania radości z ich wspólnego przygotowania, zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku. Gdy wszystkie dzieci założyły fartuszki, chustki i umyły rączki przystąpiły do przygotowania babeczek, mieszały składniki, umieszczały gotowe ciasto w foremkach, dekorował czekoladą. Babeczki piekły się w piekarniku,a mali kucharze przystąpili do wykonania soków z marchewki, pomarańczy i jabłek. Wspólne przygotowanie babeczek i soków dało dzieciom wiele radości i zintegrowało grupę przedszkolną.

Urszula Dudek


XXXVII JESIENNY GORLICKI KONKURS
RECYTATORSKI POEZJI JEDNEGO WIERSZA

Dnia 20 listopada 2018 roku w Gorlickim Centrum Kultury odbył się XXXVII Jesienny Gorlicki Konkurs Recytatorski Poezji Jednego Wiersza w kategorii klasy O. Nasze przedszkole dumnie reprezentowały trzy 6-letnie dziewczynki: Natalia Bugno, Magdalena Górska i Julia Kareł. Po deklamacji swoich poezji wszystkie uczestniczki zajęły I miejsca.  Zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i książkami. Gratulujemy!!!

Aleksandra Kaczmar


PRZEDSZKOLAKI SAMODZIELNIE ROBIĄ ŚNIADANIE

W czwartek 15 listopada starszaki samodzielnie zrobiły pyszne i zdrowe kanapki na śniadanie. Wcześniej panie z kuchni przygotowały pieczywo, wędlinę, ser, jajka i warzywa. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią dobierały składniki, aby każda kanapka była kolorowa. Wyglądało, że kanapki były bardzo smaczne, ponieważ bardzo szybko znikały z talerzy. 

Aleksandra Kaczmar


PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ NIEPODLEGŁOŚĆ

13 listopada 2018 roku przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. Udział w uroczystej akademii wzięli: Wójt Gminy Ropa – p. Jan Morańda, p. dyrektor  – Lidia Szurek i Rodzice. Podczas występu dzieci dumnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, zatańczyły „Krakowiaka” i „Poloneza”, recytowały patriotyczne wiersze. W wierszach i piosenkach dzieci wyraziły swą miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Na zakończenie dzieci złożyły serdeczne słowa podziękowania dla Pana Wójta za przybycie i wspólne odświętowanie 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to ważna lekcja patriotyzmu.

 

Aleksandra Kaczmar


„JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA…”

9 listopada, o godzinie 11.11 przedszkolaki i grono pedagogiczne przyłączyły się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. W ramach świętowania 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości wspólnie z uczniami szkoły, zaśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. 

Urszula Dudek


MALI PATRIOCI DLA NIEPODLEGŁEJ

8 listopada odbyła się w naszym przedszkolu uroczysta akademia z okazji „100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”, na którą zaprosiliśmy uczniów klasy I z wychowawczynią. Honorowym gościem była pani dyrektor. Przedszkolaki z obydwu grup przedstawiły programy artystyczne z wierszami, tańcem i śpiewem na tle pięknej dekoracji. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski.
Po części artystycznej wspólnie z uczniami klasy I wykonaliśmy prace plastyczne: przedszkolaki wykonały „Medal Małego Polaka”, a pierwszoklasiści kolorowali a następnie wycinali „Godło Polski”. Zakończeniem uroczystego spotkania był poczęstunek w narodowych barwach.

Urszula Dudek


OPOWIEŚĆ O DOBRYM CZŁOWIEKU…

Dnia 7 listopada 2018 obydwie grupy przedszkolne wzięły udział w spektaklu pt.: „Opowieść o dobrym człowieku…” w wykonaniu aktorów Teatru Ewangelizacyjnego „EDEN” z Wieliczki. Kolorowe kostiumy i zabawne rekwizyty przeniosły małych widzów do starożytnej Jerozolimy. Poruszająca historia kupca pozwoliła zrozumieć młodym odbiorcom, jak ważne jest to, aby być dobrym człowiekiem i nieść bezinteresowną pomoc innym ludziom. 

Aleksandra Kaczmar


III JESIENNY PRZEDSZKOLNO-SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 29 października 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łosiu odbył się III Jesienny Konkurs Recytatorski. Konkurs miał na celu popularyzację poezji dziecięcej, zachęcanie dzieci do występów przed publicznością, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, a także rozwijanie umiejętności recytatorskich. Z grupy „O” wystąpiło 11 uczestników. Komisja w składzie: p. Urszula Dudek, p. Bernadetta Pierzchała i p. Mariola Zagórska wyłoniła zwycięzców konkursu w kategorii „O”:

I miejsce – Magdalena Górska

II miejsce – Julia Kareł

III miejsce – Natalia Bugno

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne upominki.

Laureatki etapu przedszkolnego zaprezentują naszą grupę podczas XXXVII Jesiennego Gorlickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jednego Wiersza w GCK-u w Gorlicach.

 

Aleksandra Kaczmar


„KOŃ JAKI JEST KAŻDY WIDZI”

19 października dzieci z grupy młodszej wybrały się do Zagrody Maziarskiej na warsztaty pt. „Koń jaki jest każdy widzi”. Podczas zajęć dzieciom została przybliżona sylwetka konia. Przedszkolaki w części artystycznej samodzielnie pomalowały i przyozdobiły wstążeczkami szablon głowy konia. Poznały budowę konia, odgłosy jakie wydaje oraz sposób poruszania się. Na zakończenie dzieci bawiły się wykonaną zabawką w wyścigi konne. Nikt się nie nudził. Zadowolone przedszkolaki zabrały swoje koniki do domu.

Urszula Dudek


PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

 


BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK 

Dnia 17 października 2018 roku odbyło się spotkanie dzieci z grupy „O” z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Dzielnicowy – asp. Mariusz Karp utrwalił dzieciom zasady zachowania bezpieczeństwa podczas drogi do przedszkola. Policjant zwrócił uwagę przedszkolaków na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, konieczności używania fotelików i pasów. Ponadto dzieci bliżej poznały trudny, a zarazem bardzo ciekawy zawód policjanta.  

Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

Aleksandra Kaczmar


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 


WYJAZD DO TEATRU

      Dnia 1 października 2018 r. dzieci z grupy starszej pojechały, niektóre po raz  pierwszy na przedstawienie teatralne w Gorlickim Centrum Kultury.  Przedstawienie  pt. „ Polskie miasta w baśni i legendzie” przybliżyło dzieciom znajomość legend związanych z polskimi miastami. Gra aktorska i żywy odbiór sztuki zrobił na dzieciach duże wrażenie, a emocje towarzyszące oglądaniu pozostaną na długo w ich  pamięci.

Dorota Smolarska


” Dzień przedszkolaka – zabawy integracyjne dwóch grup przedszkolnych”

Tego jesiennego dnia spotkały się dzieci z przedszkola, aby poprzez wspólne zabawy lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Dzięki sprzyjającej aurze zabawy mogły się także odbyć na placu zabaw.
” Mamy listki kolorowe”, „Kartofelek”, „Zabawy z chustą animacyjną”, „Co potrafią ręce”, to tylko niektóre z zabaw, przy których świetnie się bawiliśmy. Zwieńczeniem dnia była wspólna gościna.

Urszula Dudek


ROWEREM PO DRODZE…

Dnia 21 września 2018 roku dzieci z grupy „O” spotkały się z panią Marią Hajduk, która zaprezentowała  rower górski. Omówiła, w sposób przystępny dla dzieci, budowę roweru i niezbędne akcesoria rowerowe. Pani Maria opowiadała o zaletach jazdy na rowerze. Omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przestrzegała przedszkolaków przed niebezpiecznymi sytuacjami podczas podróżowania. Na koniec spotkania każde dziecko mogło przymierzyć kask rowerowy.

Aleksandra Kaczmar


                                                  SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM

 Dnia 12 września 2018 roku do naszego przedszkola zawitał Tony, pochodzący z Anglii.  Dzięki temu spotkaniu dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił z języka angielskiego. Szybko zrozumiały, że warto uczyć się języków obcych już od najmłodszych lat.

Aleksandra Kaczmar