Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Warsztaty

Napisany 23-09-2019 20:34:37

Czy kluczem mogą być drzwi?

To pytanie będą sobie zadawać uczestnicy „Warsztatów twórczych dla żądnych przygód obywateli świata” zorganizowanych przez p. Annę Kuklicz i Renatę Mikrutę w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 pod patronatem Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Zadaniem uczestników warsztatów będzie realizacja prac, których inspiracją będzie symbol drzwi.

Drzwi do świata marzeń, drzwi jako obiekt artystyczny naszej wewnętrznej wyobraźni.

Drzwi traktowane również jako uniwersalny „klucz” do rozważań i interpretacji twórczych, ich szerokie znaczenie w sztuce, literaturze czy kulturze innych narodów.

Symbol drzwi, który może być rozważany w kontekście wspólnoty, relacji międzyludzkich, jako pretekst do rozmów na interesujące tematy związane z kulturą, naturą, historią, czy bardziej osobistych, dotyczących rodziny i historii miejsc z których pochodzimy.

Drzwi traktowane jako wewnętrzny świat wyobraźni, symbol przemiany, podjęcia nowych dróg, życiowych wyborów, czy związków człowieka z naturą.

Drzwi mogą być znakiem otwartości, gościnności, przejścia pomiędzy tym co znane

i nieznane.

Drzwi jako przeciwieństwo ściany, muru, bariery czy podziału.

Drzwi, jako moja opowieść.

 Otwieram drzwi …..

do domu, tajemniczego ogrodu, świata moich wyobrażeń…

i obserwuję to co wewnątrz i na zewnątrz….

Do jakiego świata prowadzą Twoje drzwi?

 Odszukaj-zrób klucz……. znajdź-stwórz drzwi…… napisz, namaluj, sfotografuj, zaśpiewaj…to co za drzwiami….

 Prace składamy do 14 października 2019r.

 Baw się twórczo i radośnie!!!!

 W dniach 26-27.10.2019r. odbędą się warsztaty

teatralno-fotograficzno-malarskie

dla uczestników projektu!

 Zapytania kierujcie na adres mailowy: fishkapl@yahyoo.com

w tytule: Drzwi


Szkoła jest Partnerem Projektu „Mały obserwator, mały tropiciel”- warsztaty z edukacji przyrodniczej dla dzieci edycja II

W ramach projektu uczestnicy projektu biorą udział w terenowych warsztatach przyrodniczych odbywających się na terenie Zagrody Edukacyjnej Skrawek Nieba w Łosiu.

W czasie zajęć z przyrodnikiem dzieci przechodzą ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną wraz z budkami lęgowymi dla ptaków i mogą je podglądać za pomocą lornetek.

Birdwatching jest rodzajem aktywnego obcowania z przyrodą.

Dzieci mogą pogłębić wiedzę na temat ptaków, ich zwyczajów, słuchają śpiewu ptaków, uczą się rozpoznawać ich głosy, poznają barwy i upierzenie ptaków, mogą podglądać je w naturalnym środowisku, poznają etykę ptasiarzy.

PROJEKT SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDACJI PZU

Lidia Szurek

 

 

 

 

ZABAWKI NASZYCH DZIADKÓW Z WIKLINY

 16 maja 2019 r.pan  Jan Dziubyna z Gładyszowa poprowadził  lekcje edukacji regionalnej w klasie 5. W ramach zajęć opowiedział czym nasi dziadkowie bawili się w wolnym czasie. Elementem warsztatów było wykonanie przez uczestników z wikliny gwizdków, tub i trąb oraz proc.  

Ewa Cetnarowska

„Czy można zjeść dzieło sztuki”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie przygotowanym przez p. Annę Kuklicz i p. Renatę Mikrutę pod patronatem programu Małopolskiego Instytutu Kultury „Synapsy” pt. „Czy można zjeść dzieło sztuki”.

Te niezwykłe warsztaty obejmują działania  plastyczne, muzyczne, kulinarne oraz animacyjne. W ciągu kilku ostatnich wakacyjnych dni sprawdzaliśmy czy dzieła sztuki mogą być jadalne, szukaliśmy zaginionych artystów, malowaliśmy „wędkami” inspirowani dziełami Jacksona Pollocka, tworzyliśmy dzieła techniką monotypii. Dwa z tych cudownych dni spędziliśmy w Nowicy u Artura Szpila. Wędrowaliśmy po lesie  poznając zioła i jadalne kwiaty, zatrzymywaliśmy w tekturkowym kadrze cuda przyrody, piekliśmy naleśniki w sześciu kolorach, by potem tworzyć z nich obrazy w stylu Joana Miró, robiliśmy pizzę z dodatkiem kwiatów i ziół.

Sednem warsztatów było wykonanie filmu animowanego, który zostanie zaprezentowany w listopadzie br na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Etiuda&Anima w Krakowie. Bohaterami filmu są postacie zrobione przez uczestników z warzyw i owoców oraz niektóre sprzęty kuchenne. Niezwykle barwną fabułę wymyśliliśmy wspólnie. Dźwięk nagraliśmy w zaimprowizowanym w remizie w Łosiu studiu nagrań.

Warsztaty wciąż trwają. W sobotę 15.09. zainspirowani twórczością Wayne’a Thiebud malowaliśmy na blejtramach kawałki tortów o różnej kolorystyce i fakturze. Powstały tak smakowite dzieła, że trudno było odróżnić je od oryginału.

12.10.2018r odbędzie się finał i podsumowanie warsztatów podczas Szkolnych Dni Sztuki. Przygotowania już trwają!

Obszerne relacje oraz zdjęcia z każdego dnia warsztatów można  przeczytać i obejrzeć na stronie internetowej MIK -„Synapsy”

Renata Mikruta

 


„CO MI W DUSZY GRA”

Rytm, tempo, ruch, przestrzeń…

To najważniejsze elementy, które pojawiły się podczas warsztatów rytmiczno – ruchowych przeprowadzonych w dniu 25 kwietnia 2018r. przez  nauczycielkę rytmiki i dyrygentkę, panią Edytę Sulimską dla klasy trzeciej. Uczniowie doświadczali rytmów we własnym ciele,  odkrywali puls grupy, poznawali  reakcje na kontakt w tańcu, „oswajali” przestrzeń… Nie zabrakło również gry na instrumentach perkusyjnych. Remiza w Łosiu rozbrzmiała pięknym koncertem na trójkątach, marakasach, drewienkach akustycznych, kastanietach. Uczniowie na „chwilę” przenieśli się ze szkolnej codzienności w muzyczny świat fantazji.

Renata Mikruta

 


ŁEMKOWSKIE PISANKI

Dnia 23 marca 2018r.w naszej szkole odbyły się warsztaty zdobienia pisanek metodą tradycyjną. Pan prowadzący to Jan Dziubyna pochodzący z Gładyszowa gdzie prowadzi Łemkowską Zagrodę Edukacyjną. W zajęciach uczestniczyli przedstawiciele klas IV – VII. Wszyscy z dużym zaangażowaniem i zadowoleniem słuchali wskazówek prowadzącego a następnie wykonywali piękne pisanki. Podobne warsztaty odbyły się w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Tutaj również uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznawania nowych technik zdobienia jajek pod fachowym okiem pań prowadzących.

Renata Hryc


„Malujemy w rytmie serca”

31 stycznia 2o18r. odbyły się warsztaty plastyczno-rytmiczne dla klasy III. Arteterapeutka pani Anna Kuklicz oraz dyrygentka chóralna i nauczycielka rytmiki pani Edyta Sulimsaka stworzyły niepowtarzalny klimat zajęć. Dzieci nastrojone muzycznie przystąpiły do wykonania prac plastycznych niezwykłymi technikami malarskimi. Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i otrzymali nietypowe narzędzia malarskie. Były to piłeczki do tenisa, linijki, gąbki, drewniane kołeczki itp. Prace powstawały z wielkim zaangażowaniem i wyobraźnią. Ze wszystkich stron rozbrzmiewały śmiechy. Sala remizy w Łosiu zabarwiła się kolorami tęczy. Niektórzy uczestnicy oprócz kartonów pomalowali również własne ubrania :). Efektem warsztatów były piękne abstrakcyjne obrazy oraz niezapomniane wrażenia.

Renata Mikruta


„LoveLudowe”

                  Kolorowo, radośnie i twórczo – tak możemy określić klimat warsztatów, które odbyły się 20.09.2017r. w Domu Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Klasa III wraz z wychowawczynią p. Renatą Mikrutą oraz p. Aleksandrą Kaczmar uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu ze sztuką ludowa. Nie tylko oglądaliśmy wytwory dawnych twórców i poznawaliśmy folklor naszego regionu, ale każdy z uczestników warsztatów mógł sam zmierzyć się ze swoją fantazją i ozdobić drewniany piórnik lub szkatułkę w najpiękniejsze folkowe motywy. Powietrze pachniało farbą, drżało od radosnych okrzyków, a na surowym drewnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pojawiały się kolorowe kwiaty, serduszka i koguciki.

             Wróciliśmy do domu z pięknymi własnoręcznie zrobionymi pamiątkami i przekonaniem, że „to co ludowe, jest piękne”.

 

                        Renata Mikruta


„HAPPENING EKOLOGICZNY”

21 września 2016 r. na terenie Zagrody Edukacyjnej Skrawek Nieba w Łosiu obyły się warsztaty w plenerze – „Instalacje ekologiczne w wykonaniu dzieci”, w których wzięli udział uczniowie z klasy piątej i szóstej naszej szkoły.

Happening zorganizowany został w ramach projektu „Zielone lekcje w Skrawku Nieba”, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas od I do VI.

W ramach happeningu odbyły się też: prelekcja dr Katarzyny Śnigórskiej „Po co komu ta Natura – w słowach kilku o obszarze Natura 2000 Beskid Niski” oraz spacer ścieżką przyrodniczo-ornitologiczną w Zagrodzie Edukacyjnej Skrawek Nieba.

 

Lidia Szurek


Warsztaty łyżkarskie dla dzieci

Dnia 20 marca 2016 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia języka ukraińskiego wzięli udział w warsztatach pt.: „Wióry lecą, czyli drewniana łyżka rodem z Nowicy” organizowanym przez Centrum Kultury im. B. I. Antonycza w Gorlicach.

W czasie warsztatów dzieci poznały tradycyjny sposób robienia drewnianych łyżek, które samodzielnie ozdobiły. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Aleksandra Kaczmar