To było niezwykłe niedzielne popołudnie 06.04.2025r. w Cerkwi w Łosiu zgromadziły się tłumy widzów, by posłuchać pieśni o nadziei, zwycięstwie i zmartwychwstaniu. Dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny z naszej szkoły zaprezentował program artystyczny, zabierając słuchaczy w muzyczną podróż do odległych miejsc i zdarzeń, które dwa tysiące lat temu wywarły wpływ na życie całej ludzkości. Pieśni opowiadały o ludzkich aspektach wiary, ukazały moc miłości i zachęcały do głoszenia wielkanocnego przesłania. Dziękujemy wszystkim za obecność, gromkie brawa, a przede wszystkim za wspólne refleksyjne przygotowanie do nadchodzący Świąt. Piękne zdjęcia z koncertu wykonała pani Barbara Zasowska.
R. Mikruta
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. W naszej szkole obchody tego dnia zainicjował Samorząd Szkolny. Wszyscy ubrali się na niebiesko. W wszystkich klasach przeprowadzono pogadanki na temat autyzmu, oglądano filmy edukacyjne, wykonywano plakaty i niebieskie motyle. Uczniowie uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Wszystkie podjęte działania miały na celu zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
A. Kaczmar
Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki - 21.03.2025. Święto ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu.
Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
E. Cetnarowska
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był pełen radości, kreatywności i wspólnej zabawy! 21 marca 2025 roku świętowaliśmy nadejście nowej pory roku w wyjątkowy sposób. Klasy I,II i III brały udział we wspólnych zajęciach. Klasa I zaprezentowała stroje z elementami wiosennych kwiatów, klasa II wcieliła się w role żabek, a klasa III żółwi. Podczas wspólnego spotkania nie zabrakło rozmów o wiośnie i wspólnego śpiewu piosenek. Ważnym punktem była degustacja „zielonych zdrowych smakołyków” przygotowanych przez rodziców. Na koniec uczniowie pracując w grupach wykonali PANIĄ WIOSNĘ.
Mamy nadzieję, że powitana przez nas wiosna, będzie rozpieszczać nas wszystkich słoneczną pogodą.
E. Cetnarowska
W dniu 19 marca 2025r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Bühne frei für Deutsch”, zorganizowany pod honorowym patronatem Instytutu Goethego w Warszawie. W konkursie tym wzięli udział uczniowie klasy 8: Magdalena Szkudlarek, która zaśpiewała piosenkę zespołu Tokio Hotel: „Durch den Monsun” oraz Jonatan Krawiec, który zaprezentował wiersz J. W. Goethego „Erlkönig”.
Jonatan został laureatem tegoż konkursu zdobywając III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
D. Fudala
W dniu 10.03.2025 r. uczniowie klas 7 i 8 wybrali się do Sądu Rejonowego w Gorlicach w ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej. Zwiedzanie budynku Sądu połączone było z prelekcją pani asesor na temat zawodów związanych z prawem oraz prezentacją pani kurator dotyczącą odpowiedzialności prawnej osób niepełnoletnich.
D. Fudala
Dnia 26 lutego 2025 r. w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach odbył się II Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Chemiczny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8 Aleksandra Bugno i Wiktor Łukaszyk oraz uczennica klasy 7 Antonina Lisowiec, która zdobyła tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy.
M. Przepióra
Co roku, w lutym, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ten dzień ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W naszej szkole wszystkim klasom podczas lekcji informatyki zostały przybliżone aktualne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa w internecie, dodatkowo najstarsze klasy przystąpiły do projektu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci" realizowanego przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Celem projektu jest wspieranie pedagogów, a także młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych z zakresu bezpieczeństwa w sieci.
Uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w kursach e-learningowych, gdzie zdobywali wiedzę nt. prywatności w sieci, cyberprzemocy, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji, cyfrowej higieny i bezpiecznego grania. Pod koniec roku szkolnego otrzymają certyfikat udziału w projekcie.
M. Cetnarowska
Dnia 28 lutego 2025 roku w klasie trzeciej odbyły zajęcia czytelnicze. Zajęcia prowadziła pani Joanna Zagórska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Ropie z filią w Łosiu. W czasie zajęć pani bibliotekarka przybliżyła uczniom-historię głównej bohaterki Duni. Pogodna opowieść o szkole i przyjaźni opowiedziała o lękach i niepokojach młodego człowieka. W czasie zajęć uczniowie układali własne zakończenie książki i „kodeks przyjaźni”.
A. Kaczmar
W dniach 19-20 lutego 2025 roku uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez Zagrodę Maziarską. Tematem warsztatów była „Karpacka rozeta”, jej pochodzenie i znaczenie. Prace uczniów będzie można oglądać podczas wystawy w Zagrodzie Maziarskiej.
A. Kaczmar
Dnia 13 lutego 2025 r. w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. W zabawie uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Jak zwykle, mogliśmy podziwiać piękne stroje karnawałowe.
Wszyscy bawili się wyśmienicie. Dzieci uczestniczyły w różnych konkursach tanecznych i wspólnych zabawach. Uczniowie z wypiekami na twarzy tańczyli i śpiewali ulubione piosenki. Jak na karnawał przystało, było wesoło, głośno, radośnie i kolorowo!!!
Składamy podziękowania dla Rodziców za przygotowanie pysznego poczęstunku dla uczniów naszej szkoły.
Czekamy z niecierpliwością na kolejny bal!!!
A. Kaczmar
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - Departament Edukacji. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani dr Gabriela Olszowska - Małopolski Kurator Oświaty. Adresatami konkursu byli uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego, którzy za zadanie mieli recytację dwóch dowolnie wybranych utworów (do wyboru poezja i/lub proza) z twórczości: Wandy Chotomskiej, Kornela Makuszyńskiego lub Juliana Tuwima.
Do konkursu przystąpiło 454 uczniów z całej Małopolski, 64 uczestników zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Wśród nich były trzy nasze uczennice: Magdalena Górska, Maria Kuklicz i Julia Kareł.
Gratulujemy dziewczynom i życzymy sukcesów w kolejnych latach!
W. Wagowska
W piątkowy wieczór 17.01.2025 r w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach odbył się wyjątkowy koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W pięknej sali wystawowej muzeum, w otoczeniu prac Marca Chagalla, chór dziecięcy zaprezentował montaż słowno-muzyczny. Kolędy i pastorałki wyśmienicie brzmiały z akompaniamentem skrzypiec, gitar, fortepianu i instrumentów perkusyjnych. Na koncert przybyli krewni, przyjaciele, znajomi, mieszkańcy Łosia i Gorlic. Brawa na stojąco od publiczności świadczyły o ogromnym sukcesie koncertu. Fotorelację z uroczystości przygotowała pani Barbara Zasowska.
R. Mikruta
Dzień Babci i Dziadka to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Nikt z nas nie wyobraża sobie dzieciństwa bez dziadków. W związku z powyższym w naszej szkole dnia 16 stycznia 2025 roku odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta. W uroczystości wystąpili uczniowie z klas I-III. Na początku pani Ewa Cetnarowska przywitała Szanownych Gości oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich święta. Następnie wszystkie występujące wnuki z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze, odgrywały scenki, tańczyły i śpiewały piosenki związane tematycznie z tymże świętem. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali ,,STO LAT" wręczając przybyłym Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
A.Kaczmar
Tradycją naszego chóru szkolnego jest kolędowanie 06.01 w święto Trzech Króli wspólnie z mieszkańcami Łosia. W tym roku również przygotowaliśmy koncert kolęd i pastorałek. Śpiew przeniósł nas do Betlejem, gdzie stanęliśmy przy żłóbku Pana Jezusa. Dźwięki instrumentów, skrzypiec, akordeonu, fletu i wiolonczeli, dziecięce głosy, otworzyły nam serca i umysły na miłość płynącą z objawionej prawdy. W koncercie wzięli udział nie tylko uczniowie naszej szkoły lecz również absolwenci i rodzice.
R. Mikruta
W przedświąteczny piątek 20 grudnia, w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie, które przyniosło radość i ciepło serca. Tego dnia spotkaliśmy się, aby wspólnie kolędować. Była to niezwykła chwila, w której wszyscy razem oddawaliśmy się magii świąt. Otwarte serca, pogodne twarze i piękne dźwięki kolęd sprawiły, że czuliśmy się jak jedna wielka rodzina🎄✨. Przedszkolaki również kolędowały z nami. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za pomysły i piękne różnorodne prezentacje.
E. Cetnarowska
Dnia 20 grudnia 2024 roku w Gorlicach odbyło się wręczenie nagród laureatom w Gorlickim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych, organizatorem którego było Gorlickie Centrum Kultury. Celem konkursu jest poznanie i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie zainteresowań regionem i tradycyjną sztuką plastyczną, a także utrwalenie idei „żłóbka betlejemskiego”. Uczeń klasy trzeciej - Maciej Kopek wraz z młodszą siostrą Julią otrzymali wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!!!
A. Kaczmar
W grudniu 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym ORSZAK TRZECH KRÓLI „Kłaniajcie się królowie” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Ropie. Celem konkursu było propagowanie święta Trzech Króli i tradycji, zdobycie wiedzy na temat zwyczajów świątecznych, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości artystycznej u dzieci.
NASZE SUKCESY:
II miejsce – Nina Skrabska, kl.III
III miejsce – Kamila Kulka – kl. III
Wyróżnienia – Lena Fiter – kl. III i Szymon Sokół – kl. II.
Serdecznie gratulujemy!!!
A. Kaczmar
18 grudnia w restauracji „Pstrąg u Eda” odbyła się szkolna wigilia. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy, którą poprowadzili ks. Jan Adamczyk i ks. Piotr Kaczmar. Następnie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia i połamaliśmy się opłatkiem, po czym zasiedliśmy do uroczystej wieczerzy. Podczas świętowania nie mogło zabraknąć chóru szkolnego i zespołu instrumentalistów prowadzonych przez panią Renatę Mikrutę. W drugiej części spotkania wspólnie kolędowaliśmy. Szkolna wigilia wprowadziła nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia.
K. Rąpała
Piątkowe przedpołudnie 13 grudnia 2024 roku uczniowie klas III – VIII spędzili bardzo aktywnie, doskonaląc swoje umiejętności łyżwiarskie podczas pobytu na lodowisku w Gorlicach. Niektórzy uczniowie wjeżdżali na taflę odważnie, inni bardzo ostrożnie. Można było obserwować poczynania zaawansowanych łyżwiarzy jak i zmagania początkujących. Każdy jeździł jak umiał. Uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do szkoły.
A.Kaczmar
Dnia 13 grudnia 2024 roku obchodziliśmy szkolny Dzień Języków Obcych. Tematyką tegorocznego Dnia Języków Obcych było pokazanie, jak praktycznie posługiwać się językami obcymi. Wszystkie klasy szkolne przedstawiły typowe sytuacje codzienne, w jakich używamy języków obcych, będąc za granicą. Były rozmówki na ulicy, w sklepach, restauracji, punktach usługowych, hotelu. Wysłuchaliśmy też piosenek w wykonaniu przedszkolaków, uczniów kl.1-3 oraz uczennicy kl.8.
B. Bungo, D. Fudala
12 grudnia klasa II i III wzięły udział w świątecznych warsztatach pieczenia i zdobienia pierniczków . Pod czujnym okiem instruktora dzieci wykonały pierniczki, a później miały okazję je dekorować. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze. Składamy podziękowania za zaproszenie, poświęcony nam czas oraz niezwykle miłą atmosferę.
Dodatkowo uczniowie mieli możliwość jazdy samochodem na symulatorze pod czujnym okiem instruktora, a także oglądali nowoczesne maszyny rolnicze.
E. Cetnarowska
Dnia 9 grudnia 2024 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach świątecznych prowadzonych przez Zagrodę Maziarską w Łosiu. W czasie zajęć uczniowie wykonali ptaki zimujące w Polsce, które mogli zawiesić na choinkę.
A.Kaczmar
Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Święty Mikołaj pamiętał o wszystkich: jedni otrzymali prezenty, inni tylko słodki upominek. Magia świąt na dobre zawitała w progi naszej szkoły.
A. Kaczmar
Dnia 2 grudnia 2024 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach odbyły się eliminacje rejonowe do Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi”. Przedsięwzięcie miało na celu popularyzację poezji religijnej i sztuki recytacji. Kryteriami oceny były dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny. Poziom konkursu okazał się bardzo wysoki. Uczennica naszej szkoły - Antonina Sokół z klasy IV otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
A. Kaczmar
Jak przygotować proziaki? Co jedli nasi przodkowie? Co trzeba zrobić, aby uzyskać naturalną mąkę na chleb? Jak powstaje szkło? Co można z niego zrobić? Na te pytania uczniowie klasy piątej uzyskali odpowiedź podczas wycieczki do Krosna w dniu 28 listopada. Wyjazd mikołajkowy pozwolił im poznać historię polskiego rolnictwa związanego z produkcję chleba oraz własnoręcznie wykonać produkty, które były bardzo popularne na wsi w ubiegłym wieku. W Husie Szkła mieli możliwość obserwacji stanowisk pracy szklarzy oraz proces wyrobu różnych elementów dekoracyjnych. W ramach warsztatów udekorowali własne świąteczne bombki choinkowe.
Wycieczka posiadała wiele walorów edukacyjnych, przede wszystkim ukazała trudną codzienność życia naszych przodków mieszkających na wsi.
W. Wagowska
W czwartek 21.11.2024 r. na zawody do Ropy jadą 4 drużyny i tak: w Igrzyskach Dzieci – rocznik 2012 i młodsi – naszą szkołę reprezentują dwie drużyny dziewcząt; natomiast w w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej – rocznik 2010/2011 – również wystawiamy dwie drużyny: jedną dziewcząt i jedną chłopców.
Po wyrównanych meczach , wielu zwrotach akcji i grze na wysokim poziomie nasze drużyny zajęły następujące miejsca;
Lena Cyganik w parze z Magdaleną Górską zajmują 3 miejsce i kwalifikują się na zawody rejonowe do Limanowej, a druga drużyna – Natalia Bugno i Angelika Niemiec plasują się na 5 pozycji w turnieju.
Amelia Zagórska i Antonina Lisowiec kończą zawody na 4 miejscu ( przegrywając medal gorszą różnicą setów) , a drużyna chłopców w składzie: Jonatan Krawiec, Wiktor Korzeń, Filip Roszak zajmuje 5 miejsce.
Dziękuję wszystkim za wielkie serce, a Lenie i Magdalenie życzę dobrych wyników na zawodach rejonowych w Limanowej.
A. Górski
20 listopada 2024 r. w Gorlickim Centrum Kultury odbył się 43. Jesienny Gorlicki Konkurs Recytatorski Poezji Jednego Wiersza w kategorii II przeznaczonej dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Brali w nim udział uczniowie z powiatu gorlickiego. Nasza szkołę reprezentowały 3 uczennice wyłonione w eliminacjach Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:
Wiktoria Lichoń kl. I
Rachela Krawiec kl II
Magdalena Koperska Kl.III
Po wysłuchaniu prezentacji, komisja artystyczna przyznała naszym uczennicom następujące nagrody:
Rachela Krawiec -III miejsce
Magdalena Koperska – wyróżnienie
Wszystkie osoby biorące udział w Konkursie otrzymały dyplomy pamiątkowe, osoby nagrodzone i wyróżnione nagrody książkowe. Organizator konkursu wraz z Komisją oceniającą składają serdeczne podziękowania nauczycielom i rodzicom za trud włożony w przygotowanie uczniów biorących udział w konkursie oraz doceniają wysoki poziom artystyczny wykonawców.
Podziękowania dla p.Krawców i p.Lichoniów, którzy zapewnili transport i opiekę uczestniczkom konkursu.
E. Cetnarowska
Dnia 19.11.2024 r. obchodziliśmy finał kampanii organizowanej przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” pn. „Wspieramy Dzieciństwo Mocy bez Przemocy”. Nasza szkoła włączyła się w inicjatywę, organizując konkurs dla klas I-VIII, którego zadaniem było wykonanie plakatu nawiązującego do wydarzenia.
Jury stanęło przed trudnym wyzwaniem, bowiem poziom prac był imponujący.
W kategorii klas I-III przyznano następujące nagrody:
Miejsce I: klasa II
Miejsce II: klasa III
Miejsce III: klasa I
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce: klasa VIII
II miejsce: klasa V
III miejsce: klasa VI
wyróżnienie: klasa V i klasa VII
podziękowanie za udział: klasa IV
Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Na znak protestu ubraliśmy się na czerwono i o godzinie 17:00 budynek szkoły został podświetlony na kolor czerwony.
A. Kaczmar, K. Rąpała
W dniu 8 listopada 2024 roku odbyły się szkolne obchody Święta Niepodległości. Uczniowie z klasy V przygotowali program artystyczny upamiętniający 106 rocznice tego doniosłego wydarzenia. Do uroczystości dołączyli również nasi najmłodsi reprezentanci z oddziałów przedszkolnych oraz pięknie zaprezentował się chór szkolny pod przewodnictwem pani Renaty Mikruty. Występ był okazją do przeanalizowania najważniejszych wydarzeń z kart historii naszej ojczyzny oraz chwilą refleksji o dramatycznych losach naszego kraju.
Na zakończenie Samorząd Uczniowski zorganizował pokaz mody patriotycznej, gdzie reprezentanci poszczególnych klas przedstawili swoje pomysły na stroje kojarzące się z naszą Ojczyzną. W kategorii klas I-III wyróżniono Kordiana Cetnarowskiego z kl. I, w kategorii klas starszych wyróżniono Aleksandrę Bugno z kl. VIII, wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
W. Wagowska
Dwie uczennice naszej szkoły: Magdalena Górska kl. 6 i Antonina Lisowiec kl. 7 zdobyły tytuł laureata wojewódzkiego MAŁOPOLSKIEGO PROJEKTU EKOLOGICZNY EKOUCZEŃ 2024 uzyskując I miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Projekt był organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie i Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym. Uczennice przygotowywała p. Renata Hryc. GRATULUJEMY!!!!
W czwartek 7 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski . W konkursie wzięło 11 uczniów z klas I-III. Dzieci pięknie recytowały wybrane przez siebie wiersze. Wszyscy uczestnicy konkursu zachwycili jury swoim przygotowaniem oraz zaangażowaniem. Emocji nie brakowało.
Komisja w składzie p. Karolina Rąpała i ks. Daniel Czerwień po trudnej naradzie, wyłoniła laureatów z każdej klasy, którzy będą reprezentować naszą szkołę w 43. Jesiennym Gorlickim Konkursie Recytatorskim Poezji Jednego Wiersza.
kl. 1- Wiktoria Lichoń
kl.2 – Rachela Krawiec
kl.3- Magdalena Koperska
Gratulujemy !!!
E. Cetnarowska
W czwartek 7.11.2024r. po wygraniu zawodów gminnych 6 – 1 z ” jedynką ” i 7 – 0 z „dwójką” na zawody powiatowe do Biecza jedziemy w 10 osobowym składzie – Zagórska Magdalena, Julia Dudra, Anita Krawiec, Natalia Bugno, Magdalena Górska, Angelika Niemiec, Maria Kuklicz, Alicja Korzeń, Maja Siuta i Julia Kicwak. Dziewczęta lekko stremowane, ale w bojowych nastrojach. Pierwszy mecz gramy z drużyną z Brunar. Wygrywamy 2 – 0 , ale po dziewczynach widać spore nerwy i dlatego wykorzystujemy tylko dwie z wielu dogodnych sytuacji. Drugi mecz gramy z Wolą Łużańską. 2 do 0 dla naszych i znowu kilka nie wykorzystanych sytuacji z tych tzw. 100%. I trzeci mecz ze Staszkówką. Tylko wygrana daje nam 1 miejsce w turnieju (drużyna ze Staszkówki ma lepszy bilans bramek 5-0, my 4-0 ). Mecz jest wyrównany , ale to nasze dziewczęta marnują 3 – 100 % sytuacje , a z drugiej strony Marysia Kuklicz broni w dwóch wydawałoby się beznadziejnych sytuacjach. Mecz kończy się remisem 0 – 0. Zajmujemy DRUGIE miejsce.
Wielkie podziękowania dla dziewczyn za walkę, hart ducha i naprawdę duże umiejętności piłkarskie!!! Z dużym optymizmem czekamy na wiosenne rozgrywki (ORLIK).
A. Górski
Dnia 28 października br. uczniowie klas I-III wzięli aktywny udział w wycieczce do Nowego Sącza. Od rana wszystkim dopisywał dobry nastrój. Pierwszym punktem naszego wyjazdu była wizyta w Galerii Sztuki. Rzadko mamy taką okazję. Tam obejrzeliśmy kilka obrazów Beaty Ewy Białeckiej i wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych „Obraz w ubraniu”. Sami nie wiemy, kiedy staliśmy się projektantami ubrań. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spektakl teatralny „Alicja w krainie czarów” w Miejskim Ośrodku Kultury. Po spektaklu mogliśmy porozmawiać z aktorami i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka była naprawdę udana.
A. Kaczmar
W piątek 18.10.2024 r. Borys Siuta, Jakub Siuta, Wojciech Skórski, Jakub Niemiec oraz Paweł Pociecha wraz z najlepszymi lekkoatletami z powiatu gorlickiego ( w sumie 45 osób ) wyruszyli na Wojewódzką Indywidualną Ligę Lekkoatletyczna która rozgrywana była w tym roku w Tarnowie. Nadzieje na dobry wynik były ogromne, ale zmagania sportowe rządzą się swoimi prawami, a sukces od porażki dzieli czasami bardzo cieniutka nić ( mierzona często ułamkami sekund ). Panowie jednak i tym razem stanęli na wysokości zadania!!! Borys w biegu na 100 m ( królewski dystans w lekkiejatletyce) zajął 1 miejsce, a czas który uzyskał ( 12.11 s) był minimalnie gorszy od jego rekordu życiowego ( 11,99 s ) pewnie dlatego, że zawodnik cały tydzień przeleżał w łóżku. I w końcu na starcie stanęła nasza sztafeta 4 x 100 m. Na pierwszej zmianie Kuba Siuta, który po super starcie i jeszcze lepszym biegu przekazał pałeczkę drugiemu Kubie. Jakub Niemiec pobiegł wspaniale i oddał pałeczkę Wojtkowi, który na trzeciej zmianie pobiegł doskonale i w końcu ruszył Borys, którego bieg otarł się o perfekcję. Czas 49.90 s jaki uzyskali chłopaki dał im 2 !!!! miejsce w województwie – WIELKIE GRATULACJE, (nie mogłem oprzeć się jednak wrażeniu, że WICEMISTRZOWIE byli lekko rozczarowani przegrywając złoty medal o 12 setnych sekundy ze szkołą sportową o profilu lekkoatletycznym z Krakowa). Na wielkie brawa zasługuje również wynik Pawła Pociechy w pchnięciu kulą, który poprawił rekord szkoły wynikiem 8, 76 cm.
Panowie dziękuję za wielkie emocje i fantastyczne zawody.
A. Górski
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Dnia 15 listopada 2024 nasza szkoła włączyła się do tej akcji, w związku z czym na korytarzu utworzono Komisje Egzaminacyjne. Uczniowie i nauczyciele losowali karteczki z 5 przykładami do uzupełnienia i w określonym czasie wpisywali wyniki. Osoba, która zdała egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskiwała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i otrzymywała, oprócz gratulacji, naklejkę do zeszytu.
Ten niecodzienny sposób sprawdzania wiedzy dostarczył uczniom i nauczycielom wielu emocji.
M. Cetnarowska
Dnia 14 października 2024 r. społeczność szkolna zebrała się, aby podziękować nauczycielom za troskę i trud włożony w nauczanie, a pracownikom szkoły za codzienną pracę. Podczas uroczystej akademii uczniowie zaprezentowali wiersze i scenkę, w której zostali sklasyfikowani w humorystycznym atlasie uczniów. Występy uświetnił udział chóru szkolnego. Na zakończenie Pani Dyrektor powitała emerytowanych nauczycieli, podziękowała obecnym nauczycielom i pracownikom za zaangażowanie w pracę.
M. Cetnarowska, K.Rąpała
W dniu 11 października uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń udali się na wycieczkę do Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie. Na miejscu czekało wiele czekoladowych i słodkich niespodzianek. Dzieci poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady i lizaków według własnego pomysłu. W trakcie warsztatów dzieci degustowały różne rodzaje czekolad. Uzupełnieniem warsztatów był film pt.: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”. Na zakończenie, wszystkie dzieci otrzymały upominki – wyprodukowane własnoręcznie czekolady i lizaki, które zabrały ze sobą do przedszkola. Wycieczka należała do bardzo udanych a uśmiechy na twarzach dzieci mówiły jedno: Kochamy czekoladę!. Drugim punktem wycieczki był zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Do głównych atrakcji należały efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy produkcji i zdobienia szkła, wykonywane przy prawdziwym piecu hutniczym przez wykwalifikowanych mistrzów szklarskich. Zwiedzający mieli okazję poznać pracę zdobników szkła, pracujących różnymi metodami i technikami. Ważnym punktem wycieczki były warsztaty malowania na szkle. Uczniowie samodzielnie namalowali obrazek przy użyciu szablonu i farb. Mogli go później zabrać do domu. Dodatkowo w działającym przy Centrum sklepie można było zakupić wyjątkowe szklane pamiątki, szkło użytkowe i artystyczne.
E. Cetnarowska, A. Kaczmar, R. Mikruta
Dnia 9.10.2024 r. odbyła się wycieczka przyrodnicza do Bielanki. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Nadleśnictwa Łosie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych dotyczących zwierząt leśnych i ich tropów, które mieli możliwość odciskać w masie solnej. Dla dzieci przygotowane były różne zabawy edukacyjne oraz rozgrywki sportowe. Wszyscy zebraliśmy się także przy ognisku i wypiekaliśmy pyszne kiełbaski zakupione przez Nadleśnictwo Łosie.
Dziękujemy za bardzo wartościowe i ciekawe spotkanie.
R.Hryc
8 października 2024 r wyruszyliśmy skoro świt ( 8.12 ) autobusem lokalnego przewoźnika na Powiatowa Indywidualną Ligę Lekkoatletyczną do Gorlic. Drużyna może niezbyt liczna, ale starannie wyselekcjonowana i z nadziejami na super wyniki. O godzinie 10.00 nastąpiło otwarcie zawodów i ruszyliśmy do boju. Murowanymi kandydatami do medali w naszej ekipie był Borys Siuta ( bieg na 100 m i 300 m ) oraz sztafeta 4 x 100 m w składzie Kuba Siuta, Kuba Niemiec, Wojtek Skórski i Borys, po cichu liczyliśmy również na oszczepników oraz sztafetę 4 x 100 m dziewcząt oraz sprinterki Olę Bugno i Amelię Zagórską.
„Dzieciaki ” nie zawiodły pokładanych w nich nadziei.
Do Łosia wróciliśmy z trzema złotymi medalami: Borysa na 100 m ( fantastyczny czas 11, 99 s – nowy rekord szkoły ) i 300 m ( czas 41,28 s to czołówka małopolski ) , oraz sztafety 4 x 100 m chłopców którzy wygrali zawody z ogromną przewagą.
Wojtek Skórski przegrał medal w biegu na 300m o przysłowiowy włos ( 5 dziesiątych sekundy ) zajmując 4 miejsce, Paweł Pociecha w pchnięciu kulą był również 4 z wynikiem 8 metrów i 11 centymetrów ( kula waży całe 5 kilogramów ) a Filip Roszak w rzucie oszczepem zajął 5 miejsce. Równie dzielnie jak chłopcy walczyły dziewczyny w sztafecie 4 x 100 m w składzie – Hania Rosiek, Amelka Zagórska, Ania Gryboś i Ola Bugno zajmując 4 miejsce.
Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękuję za wielkie serce i fantastyczną postawę, a 5 ” wspaniałych” którzy awansowali na zawody wojewódzkie ( Borys Siuta, Jakub Siuta, Wojciech Skórski, Jakub Niemiec oraz Paweł Pociecha ) życzę sukcesów w Tarnowie.
A. Górski
Dnia 4 października 2024r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Uczeń bezpieczny na drodze” przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach – dzielnicowi rewiru Ropa i przedstawiciele PSB Mrówka w Ropie spotkali się z uczniami klas I-III. W trakcie zajęć pani sierż. Paulina Michalec przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Wraz z bezcenną wiedzą otrzymali odblaski i kamizelki odblaskowe, dzięki którym będą bardziej widoczni na drodze. Obecność tak sympatycznych gości, sprawiła uczniom ogromną radość. A wiedza przekazana w tak atrakcyjny sposób pomoże im zrozumieć przepisy, którymi należy się kierować będąc uczestnikiem ruchu drogowego.
Po spotkaniu uczniowie klasy trzeciej sami zaprojektowali kamizelki odblaskowe.
E.Cetnarowska, A.Kaczmar
W dniu 30 września 2024r. klasy 6-8 wybrały się na wycieczkę do Szczawnicy. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Wąwozu Homole. Przejście tym pięknym krajobrazowo szlakiem stanowiło dla nas wielką frajdę, gdyż mogliśmy odprężyć się na łonie natury oraz pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Następnie korzystając z wyciągu, wyjechaliśmy się na Palenicę – jeden ze szczytów Małych Pienin. Kiedy już tam dotarliśmy, mogliśmy podziwiać piękne widoki oddalonych wzniesień. Kolejną atrakcją była zjeżdżalnia grawitacyjna. Chętni mogli zjechać nią pokonując trasę700 metrów. Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy park linowy Ablandia w Krościenku, w którym mogliśmy popróbować swych sił we wspinaczce.
Całodniowa wyprawa dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i zapewne wszyscy będziemy ją wspominać przez długi czas!
D. Fudala
Nasza szkoła została zaproszona do udziału w evenc’ie – Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie, więc w poniedziałek 30.09. 2024 r pojechaliśmy do Krakowa, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Szkołę w Łosiu reprezentowało 27 zawodników z klasy III, IV i V i mimo walecznej postawy nie zdobyliśmy żadnego medalu, a najbliżej podium była Cyganik Lena ( 4 miejsce ) i Kicwak Maja ( 4 miejsce ).
Nasi uczniowie uzyskali wiele wartościowych wyników, a rekordy życiowe były na ” porządku dziennym” i aby ukazać skalę trudności dodam, że w zawodach wzięło udział 350 młodych adeptów ,,lekkiej” z całego województwa małopolskiego.
Mam nadzieję , że za rok pojedziemy do Krakowa równie mocną i liczną drużyną.
A. Górski
W sobotę 28.09.2024 wybraliśmy się na Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Lekkiejatletyce 11 osobową ekipą. Pogoda i nastroje dopisywały, a duch bojowy w drużynie był na najwyższym poziomie. Nasi zawodnicy startowali w sprintach ( 60 m, 100 m , 150 m )i biegach długich ( 600 m ), skoku w dal, rzucie piłeczką palantową oraz rzucie oszczepem. Wszyscy walczyli dzielnie, a najlepsze wyniki uzyskali:
Cyganik Lena która zdobyła dwa brązowe medale na 60 m i 150 m,
Roszak Filip – 3 miejsce w rzucie oszczepem,
Kicwak Kacper zajął 4 miejsce w rzucie piłeczką palantową przegrywając brązowy medal o zaledwie pół metra,
Skrabska Nina zajęła 5 miejsce w biegu na 150 m.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
A. Górski
We wrześniu uczniowie klasy trzeciej i czwartej wzięli aktywny udział w konkursie fotograficznym pt.: „Zabierz książkę na wakacje” organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Gorlicach. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa poprzez wykonanie fotografii z książką.
Sukcesy w konkursie fotograficznym:
Magdalena Koperska – II miejsce
Lena Fiter, Lena Siuta, Antonina Sokół i Antoni Trzepak – wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy!!!
A. Kaczmar
12 września odbył się piknik ekologiczny w Skrawku Nieba w Łosiu w ramach projektu „Jesteśmy eco-dbamy o naszą planetę Ziemię”. Klasy I-III wybrały się na rajd pieszy w kierunku zagrody edukacyjnej. Pogoda dopisywała, słońce pięknie przygrzewało, a powietrze było rześkie i pachnące jesienią. Na miejscu czekał pan przewodnik Jerzy Rubicz, który zabrał nas do lasu. Po drodze opowiadał ciekawostki o ptakach i zwierzętach żyjących w naszych łosiańskich lasach. Gdy dotarliśmy na miejsce, każdy otrzymał dużą lupę, przez którą mógł obserwować życie w ściółce leśnej, zagłębieniach kory, pod liśćmi, na pniach drzew. Zbieraliśmy też skarby leśne: szyszki, żołędzie, ptasie pióra, ciekawe okazji roślin, z których potem ułożyliśmy, w specjalnie przygotowanych ramkach, eco-dzieła plastyczne. Niezwykłą atrakcją było również budowanie szałasów z gałęzi i konarów, które sami znaleźliśmy w lesie. Pan przewodnik opowiedział nam o zasadach przetrwania nocy w warunkach leśnych. Było to niezwykle ciekawe i pouczające doświadczenie. Gdy wróciliśmy z leśnej wędrówki do Skrawka Nieba, czekały na nas kolejne atrakcje. Drużynowo braliśmy udział w grze ekologicznej, jeździliśmy na tyrolce i piekliśmy w prawdziwej kaflowej kuchni proziaki, rogaliki z dżemem oraz zdrowe ziemniaczane chipsy. Zjedliśmy smaczną zupę pomidorową i wypiliśmy ekologiczny napój z zielonej pietruszki i cytryny. To był niezwykły czas. Wiele dowiedzieliśmy się o ekologii i naszym najbliższym środowisku. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą wycieczkę!
R.Mikruta, E.Cetnarowska, A.Kaczmar
W poniedziałek 2 września 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Podczas akademii uczniowie klasy trzeciej pożegnali wakacje. Pani Dyrektor Lidia Szurek oficjalnie przywitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności tych, którzy po raz pierwszy przywitali szkolne mury. Wszystkim uczniom życzyła, aby ten nowy rok szkolny był czasem odkrywania nowych pasji i zainteresowań, budowania wartościowych relacji koleżeńskich, a podjęty wysiłek i trud przełożył się na wyniki, aby mogli cieszyć się zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami.
Początek września to szczególny miesiąc, który nie tylko kojarzy się z początkiem roku szkolnego, ale jednocześnie przywołuje pamięć wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klasy siódmej przypomnieli o tych tragicznych wydarzeniach z lat 1939-1945.
Po części oficjalnej w wakacyjnych nastrojach nastąpiły pierwsze spotkania z wychowawcami.
A. Kaczmar