Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Wycieczki szkolne

Napisany 13-11-2019 20:44:15

Spektakl „Dziady” w Teatrze Współczesnym w Krakowie

W październiku klasy 6, 7 i 8 uczestniczyły w spektaklu teatralnym „Dziady” wystawionym przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Po przedstawieniu uczestniczyliśmy w profesjonalnych warsztatach teatralnych. Była to też świetna okazja, by zwiedzić atrakcje rynku krakowskiego.

Wycieczka do Teatru Współczesnego w Krakowie i Muzeum Lotnictwa

8 października 2019 r. wczesnym rankiem dzieci z „zerówki” oraz klas I i II wyruszyły do Krakowa. Podróż przebiegała sprawnie i już ok. godz. 10.30 byliśmy w centrum miasta. Stąd spacerkiem przeszliśmy do Teatru Współczesnego, gdzie miał odbyć się spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Gdy wszyscy zajęli miejsca w małej, lecz przytulnej sali teatralnej, zabrzmiały teatralne dzwonki. Dzieci z niecierpliwością czekały na trzeci dzwonek, który zapowiadał rozpoczęcia spektaklu. Gdy wreszcie rozsunęła się kurtyna, widzom ukazał się gęsty las, a w nim pierwsze spektaklowe postacie. Dzieci żywo reagowały na wszystkie zwroty akcji, które rozgrywały się na scenie, biły brawo i wybuchały śmiechem, gdy na scenie pojawiał się np. niezdarny królewicz. Po spektaklu zostaliśmy na warsztatach prowadzonych przez jednego z aktorów, podczas których dzieci poznały tajniki gry aktorskiej oraz mechanizmy scenograficzne i dźwiękowe. Gdy pożegnaliśmy aktorów i teatr, wyruszyliśmy na spacer w stronę Rynku. Tutaj wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, przeszliśmy wzdłuż Sukiennic i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Dzieci zachwycały się charakterystycznymi elementu krakowskiego rynku, czyli dorożkami zaprzężonymi w efektownie ustrojone konie oraz ogromnymi stadami gołębi. Kolejnym elementem wycieczki było Muzeum Lotnictwa. Pan przewodnik zabrał nas w niezwykły świat powietrznych podróży. Dzieci mogły zobaczyć samoloty z różnych epok, a nawet zwiedzić wnętrze jednego z nich. Wysłuchały porywających opowieści o lotnikach z czasów I i II wojny światowej. Ostatnim, bardzo ekscytującym elementem wyprawy był zakup pamiątek, które długą będą przypominać krakowskie klimaty. Do domu wróciliśmy wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Renata Mikruta

 

 

 

 

WYCIECZKA KLAS III-V DO TEATRU GROTESKA ORAZ  HISTORYLANDU

3 października klasy III,IV i V  pod opieką wychowawców brały udział w wyjeździe do teatru „Groteska” w Krakowie na spektakl pt. „Ronja, córka zbójnika”. Dla większości był to pierwszy udział w prawdziwym spektaklu teatralnym. Przestawienie bardzo się podobało i wzbudziło wiele tematów do rozmów o teatrze. Ważnym punktem tej wycieczki był również spacer po krakowski rynku i Sukiennicach oraz zwiedzanie  HistoryLandu- interaktywnego centrum odkrywania historii Polski. W budynki starego dworca mogliśmy zobaczyć najważniejsze wydarzenia historii Polski opowiedziane przez ekspertów i zbudowane przez miłośników LEGO®.

                 

                                                                                                                                               Ewa Cetnarowska

„Jak żyło się 100 lat temu..”

11 czerwca trzydziestoosobowa grupa uczniów odwiedziła Łemkowską Zagrodę  Edukacyjną „Dziubyniłka” w Gładyszowie. Celem warsztatów było poznanie codziennego życia Łemków sprzed stu lat. Na zajęciach „przenieśliśmy” się do początków XX wieku. Uczniowie byli zachwyceni i z uwagą słuchali prelekcji właścicieli. Mieli  również możliwość dotknąć starych przedmiotów użytkowych, zrobić lniane nici, zmielić zboże, pokręcić kieratem, wytłoczyć olej lniany, a na koniec zapalić ognisko. Dużo historii, folkloru i zabawy w jednym miejscu! Polecamy!

                                                                                                                                                                              Wiesława Wagowska

 

 

 

 

WYCIECZKA KL I-III DO NIEDZICY I PARKU TRAMPOLIN W NOWYM SĄCZU

    30 maja uczniowie klasy I, II i III w celu poznawania świata wyruszyli do Niedzicy. Plan wycieczki  zakładał  pobyt w „Spiskiej Krainie”- Rodzinnym Parku Rozrywki, zwiedzanie zamku w Niedzicy i rejs po Jeziorze Czorsztyńskim. Po dotarciu na miejsce, w Parku Miniatur, mali turyści obejrzeli wierne miniatury najważniejszych zabytków Orawy, Spisza i Podhala oraz wysłuchali opowieści o historii i kulturze Podtatrza. Następnie doświadczyli niezwykłych efektów podczas seansu filmowego w kinie 7D.

    Niestety obfite opady deszczu uniemożliwiły dalsze zwiedzanie, dlatego dzieciaki miękko „wylądowały” w suchym i ciepłym Parku Trampolin „JUMP MANIA” w Nowym Sączu.  I tu zaczęła się prawdziwa frajda. Zabawie nie było końca. Pomimo niesprzyjającej pogody, wycieczkę należy uznać za wyjątkowo udaną, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Maria Hajduk

 

 

 

 WYCIECZKA DO SZCZAWNICY

W dniach 15 i 16 maja klasa czwarta uczestniczyła w wycieczce do Szczawnicy. Był to ich pierwszy dwudniowy wyjazd w góry, na którym nie zabrakło licznych atrakcji.

                Niesprzyjająca aura nie przeszkadzała w świetnej zabawie i poznawaniu uroków pienińskich gór. Odwiedziliśmy stylowe Muzeum Pienińskie z ekspozycją regionalnych strojów łemkowskich, wnętrzem domów chłopskich i szlacheckich. Mogliśmy też zobaczyć żydowską Torę i Talmud oraz strój rabina. Następnie przeszliśmy widokowym szlakiem „Wąwozu Homole”, podziwiając piękny pieniński kanion. Po wyczerpującym i emocjonującym dniu odpoczywaliśmy w schronisku „Orlica”, graliśmy w różne gry planszowe, korzystaliśmy z uroków miejsca i swojej obecności.

                Szczawnica jest miasteczkiem, które ma wiele do zaoferowania, jednak z braku czasu i opadów deszczu nie wszystko udało nam się zrealizować i zobaczyć. W tym miejscu można zacytować słowa znanej piosenki „Lubię wracać w strony, które znam, po wspomnienia zostawione tam…”. Warto wrócić w to miejsce i jeszcze raz przejść się drogą pienińską, ścieżką nad Grajcarkiem i wyjść na Trzy Korony.  

                                                                                                                                                                                        Wiesława Wagowska 

 

 

  Wycieczka do stolicy Polski-Warszawy

W dniach od 9 do 10 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję poznania stolicy kraju. Zwiedzając Łazienki Królewskie, Belweder, Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Pieniądza, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Katyński nie tylko obcowali bezpośrednio z żywą historią, ale jednocześnie poszerzali swoją wiedzę o losach kraju, jego bohaterach, kulturze. Wzbogacali tym samym swoją świadomość narodową i poczucie umiłowania ojczyzny. Ważnym punktem tej wyprawy było zapalenie zniczy na grobie bohaterów ,,Kamieni na Szaniec” Jana Bytnara i Alka Dawidowskiego oraz modlitwa za poległych. Spotkanie ze współczesnymi wyzwaniami wiedzy i techniki miało miejsce w Centrum Nauki Kopernik. Wizyta na Stadionie Narodowym przyspieszyła bicie serca niejednemu z dorastających kibiców. Atrakcją Centrum  Pieniądza  była między innymi blisko 12 kilogramowa sztaba złota, którą każdy z nas mógł trzymać w dłoniach. Jeśli na koniec dodamy, że w restauracji MacDonald’s spotkać można Krzysztofa Pendereckiego, to cóż…tylko podróżować.

                                                                                                                                                                 Bogdan Drzał

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Wycieczka do Gorlic – poznajemy różne zawody

W dniu 08.02.2019r. klasy I-III uczestniczyły w wycieczce do Gorlic, której celem było poznanie różnych zawodów. Wyprawę rozpoczęliśmy od spektaklu teatralnego w GCK pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Interaktywne działania podczas spektaklu pozwoliły uczniom poznać pracę reżysera, operatora kamery, dźwiękowca, a także odkryć tajniki tworzenia fotomontaży filmowych. Z GCK udaliśmy się do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej oraz do Powiatowej Komendy Policji w Gorlicach. Uczniowie mogli poznać tajniki pracy strażaka i policjanta, obejrzeć specjalistyczny sprzęt, pojazdy używane w akcjach oraz zwiedzić budynki. Wielu uczniów wróciło do Łosia ze sprecyzowanym wyborem zawodu w przyszłości .

                                                                                                                                                        Renata Mikruta

                                                                                                                                           Ewa Cetnarowska


„Doświadczalnia sztuki”- to miejsce czy stan umysłu?

Wycieczka do Krakowa 24.11.2018r.

W dniu 12.10.2018r. miał miejsce w naszej szkole pokaz filmów animowanych zrobionych przez uczniów klas III-VII jako podsumowanie projektu „Czy można zjeść dzieło sztuki”. Była to prawdziwa prapremiera, gdyż oficjalny pokaz odbył się w Krakowie w kinie Kijów na Międzynarodowy Festiwalu Filmowym „Etiuda α Anima” 24 listopada 2018r. Było to niezwykłe wyróżnienie, gdyż Festiwal obchodził w tym dniu jubileusz 25-lecia powstania i gala miała szczególnie uroczysty charakter. Uczestnicy tej wyjątkowej wycieczki mieli również okazję odwiedzić wydział kinematografii i animacji na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie poznali krok po kroku tajniki produkcji filmów animowanych. Na wydziale serigrafii, mogli doświadczyć emocji, które niejednokrotnie towarzyszyły pewnie Andiemu Warholowi podczas tworzenia jego dzieł. Wycieczka zakończyła się w Parku Technologicznym. Uczniowie zwiedzali prawdziwe studia filmowe, poznawali niezwykłe tajemnice pracy nad dźwiękiem i kolorem do produkcji filmowych. Te niecodzienne przeżycia zostaną w nas długo. Takie doświadczenia zmieniają umysł. Świat staje się niezwykle barwny, nie tylko kolorami. Oby „doświadczalnia sztuki” stała się nieodzowną częścią naszej szarej codzienności.                           

                                                                                                                                          Renata Mikruta


 „LoveLudowe – malujemy gliniane zabawki”

W dniu 26.10.2018r. klasy I-III brały udział w wycieczce do Nowego Sącza. W Domu Kultury „Sokół” odbyły się warsztaty dotyczące ludowych zabawek w ramach projektu „LoveLudowe”. Dzieci obejrzały prezentację tworzenia zabawek ludowych na terenie Pogórza, a także miały okazję same ozdobić gliniane ptaszki. Czas wolny przeznaczyły na zabawę trudnymi już dziś do zdobycia zabawkami z XIX i początków XX wieku. Wycieczka zakończyła się seansem filmowym w kinie Sokół pt. „Mała stopa”. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni uczniowie wrócili do Łosia z własnoręcznie wykonanymi zabawkami.

                                                                                                                                                           Renata Mikruta

 


Wycieczka na tor gokartowy

Dnia 13 września 2018 roku uczniowie klasy szóstej wzięli udział w wycieczce na tor gokartowy do Ropicy Górnej. Świetna zabawa i sportowa rywalizacja dostarczyła wszystkim wiele emocji i satysfakcji.

 

Renata Hryc


Dzień Dziecka w Gorlicach – mieście światła

1 czerwca uczniowie klasy II i III podążyli śladami Ignacego Łukasiewicza. Wycieczkę rozpoczęliśmy wędrując w stronę Rynku gorlickiego. Na ulicy Węgierskiej przystanęliśmy w miejscu, gdzie zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa. Następnie udaliśmy się do Muzeum Regionalnego, gdzie obejrzeliśmy urządzenia służące do produkcji nafty, dowiedzieliśmy się jak wyglądała stara apteka i jakich ziół używano do produkcji leków.  Obejrzeliśmy ekspozycję upamiętniająca Bitwę pod Gorlicami w 1915r oraz salę ze strojami regionalnymi. Kolejnym punktem wycieczki był Skansen Naftowy na wzgórzu „Magdalena”. Tutaj pan przewodnik Kazimierz Dudek opowiedział nam o sposobach wydobywania ropy naftowej w naszym regionie. Pokazał „kopanki” oraz uruchomił pompę, która mogła obsługiwać 12 otworów wydobywczych. To był niezwykły widok! Ogromną atrakcją tego wyjątkowego dnia był również film w „Kinie Kolory” pt. „Cudowny chłopak”. To niezwykle wzruszająca opowieść o tolerancji, odwadze, sile przyjaźni, akceptacji, spełnianiu marzeń i przezwyciężaniu lęku. W naszej pamięci zostaną słowa: „Serce jest mapą wskazująca dokąd podążasz, twarz jest mapą pokazującą skąd przychodzisz…” To był wspaniały dzień, który zakończyliśmy wspólnymi zabawami na powietrzu. Szkoda było wracać do Łosia. Wrażenia z wycieczki długo pozostaną w naszej pamięci i sercach.

Renata Mikruta

 

Klasa II i III na wycieczce w Bochni

 

        18 maja 2018 r. uczniowie z klasy II i III pod opieką wychowawczyń  uczestniczyli w fantastycznej wycieczce do Bochni. Głównym jej celem było zwiedzanie najstarszej w Polsce zabytkowej kopalni soli.

         Niezwykła podróż po solnej żupie rozpoczęła się jazdą podziemną kolejką. Dzieci oglądały unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne, wykute w soli surowe kaplice z rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór – komory Ważyn, w której znajduje się sklep z pamiątkami, boisko sportowe i plac zabaw.

         Po opuszczeniu kopalni mali turyści udali się do Muzeum Motyli „ Arthropoda”, gdzie uczestniczyli w ciekawej, żywej lekcji przyrody. Mogli zdobyć cenne informacje nie tylko o życiu motyli, ale również innych stawonogów.

          Pobyt w tych niezwykłych miejscach był dla wszystkich wspaniałą przygodą i źródłem niezapomnianych wrażeń!

Maria Hajduk

 


 

WYCIECZKA KLASY I DO KRAKOWA I WIELICZKI

12 kwietnia 2018 klasa I  oraz pięcioosobowa grupka dzieci z „0” pojechała na planowana wycieczkę edukacyjną. Odwiedziliśmy Kraków a w nim: Smoczą Jamę, wzgórze wawelskie, dalej traktem królewskim przeszliśmy na krakowski rynek. Po zwiedzeniu Kościoła Mariackiego w samo południe o godz. 12.00 słuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Następnie przejechaliśmy autokarem do Wieliczki. 

Głównym punktem tej wycieczki było zwiedzanie kopalni soli  w ramach oferty Odkrywamy Solilandię”. Podczas podróży po solnych podziemiach  mali odkrywcy spotkali  tajemniczego Skarbnika, rozwiązywali rozmaite zagadki oraz quizy, bawili się w towarzystwie skrzata – Soliludka. W programie również znalazł się czas na zakup pamiątek i wspólne zdjęcie w kaplicy Św.Kingi.

Pełni wrażeń z mnóstwem pamiątek powróciliśmy szczęśliwie do Łosia.

 

 Ewa Cetnarowska, Aleksandra Kaczmar

 


KLASA DRUGA I TRZECIA W CIĘŻKOWICACH I JASTRZĘBI

Rankiem 26 października 2017 r. uczniowie z klasy II i III wyruszyli na wycieczkę autokarową. Trasa wiodła do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach,  gdzie znajduje się bogata kolekcja owadów, ptaków i ssaków. Dzieci mogły tam podziwiać naturalne okazy zwierząt min. niedźwiedzia, żubra i łosia oraz poznać ciekawostki dotyczące ich życia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się interaktywna łąka, jednak największą atrakcją okazała się wirtualna podróż multimedialnym batyskafem po dnie rzeki Białej.

Kolejne wrażenia czekały na „podróżników” w Jastrzębi – w gospodarstwie agroturystycznym pani Danuty Kostrzyńskiej. Tu dzieci uczyły się tradycyjnego wypieku chleba i rogalików krucho – drożdżowych, urządzały wyścigi z kózkami, karmiły króliki i drób, bawiły się z uroczym szczeniaczkiem i kotkiem. W pobliskim lesie zbierały grzyby i macierzankę. Pełne radości wracały do domu, aby wspólnie z rodziną delektować się smakiem własnej roboty pieczywa, a w autokarze… roznosił się cudowny zapach gorącego chleba.

Maria Hajduk

Wycieczka do Tarnowa i Ciężkowic

Dnia 12 października 2017r klasy 4 i5 uczestniczyły w wycieczce klasowej. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Następnie udaliśmy się do Tarnowa na spektakl teatralny „ Tajemniczy ogród”. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

Barbara Bugno

WYCIECZKA DO SANKTUARIUM NMP KRÓLOWEJ TATR NA WIKTORÓWKACH

W ramach działalności SKKT 9 października 2017 roku dwunastu uczniów z klas szóstej oraz siódmej uczestniczyło w wycieczce do serca polskich Tatr. Pieszym szlakiem wędrowali do sanktuarium NMP Królowej Tatr na Wiktorówkach. Mimo, iż temperatura oscylowała w granicach zera stopni, humory dopisywały. Młodzi turyści doświadczyli smaku pieszej wędrówki, a kolory jesieni oraz prószący słaby śnieg dopełniły wrażeń. Wizyta w przepięknie zbudowanym sanktuarium oraz  na Rusinowej Polanie, skąd jest niezwykła panorama Tatr, wzbogaciły uczniów o nowe wrażenia, ważne dla ich duchowego rozwoju.  W drodze powrotnej czekały ich ważny egzamin. Doświadczyli wspinaczkowej przygody w parku linowym, w Krościenku. Mimo ,, szczypty” lęku, który zawsze powinien towarzyszyć  człowiekowi na wysokościach, spisali się na medal.

Bogdan Drzał

 

                                                                                                                                                                                                                                                                             


no images were found