Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Warsztaty

Napisany 28-12-2019 14:00:37

Tradycyjne ozdoby świąteczne

Dnia 19 grudnia 2019 roku w czasie zajęć świetlicowych odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe prowadzone przez p. Barbarę Wojnarską i p. Annę Niemczyńską-Szurek ze Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Podczas spotkania uczniowie poznali dawne sposoby zdobienia wnętrza domów w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także historię choinki, a raczej jej poprzedniczki –  podwieszanej pod sufitem „podłaźniczki”.  W części praktycznej uczniowie wykonali tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe z papieru,  opłatka i orzechów.

Aleksandra Kaczmar


Czas …otworzyć drzwi….

 W dniach 26-27 października w remizie w Łosiu odbyły się warsztaty fotograficzno- malarsko- teatralne. Były one częścią projektu pt. „Czy kluczem mogą być drzwi?” zorganizowanego pod patronatem Małopolskiego Instytutu Kultury. W warsztatach wzięło udział 21 uczestników z klas IV- VI. Pierwszą cześć stanowił plener fotograficzny. Pani Barbara Zasowska, artystka fotografik, wprowadziła nas w niezwykły świat zatrzymanego w kadrze czasu. Czasu, który już minął, a mimo to wciąż jesteśmy jego częścią, dzięki rzeczywistości zaklętej w zdjęciu. Pani Barbara zwróciła uwagę na szczegóły techniczne dobrych zdjęć prezentując twórczość Zbigniewa Podsiadły. Przygotowani teoretycznie  wyruszyliśmy na poszukiwanie niezwykłych, oryginalnych i przyciągających obiektyw drzwi. Po drodze rozmawialiśmy z napotkanymi osobami, zbierając informacje o historii naszej miejscowości i jej mieszkańców. Zarchiwizowaliśmy zgromadzony materiał na nośnikach elektronicznych, by wkrótce wykorzystać go do stworzenia poplenerowej wystawy. Kolejną częścią warsztatów była spontaniczna twórczość plastyczna inspirowana metodą Segni Mossi. Malowaliśmy suchymi i olejnymi pastelami na ogromnych kartonach zawieszonych na ścianie i położonych na podłodze. Inspirowany muzyką ruch naszych ciał znalazł odzwierciadlenie w kolorowych falach, kreskach, kołach, kropkach i zawijasach pojawiających się wokół. Te unikatowe dzieła sztuki stały się już wkrótce scenografią do przedstawienia teatralnego, które stworzyliśmy z pomocą krakowskiego reżysera pana Marka Pasiecznego. Scenariusz oparty na powieści Michaela Ende pt. „Momo” bardzo nam się spodobał. Chętnie podjęliśmy pracę nad rolami. Pan reżyser zaprezentował nam ćwiczenia emisyjne i dykcyjne, które ułatwiły nam przygotowanie tekstu. Dekorację, oprócz naszych prac plastycznych stanowiły również drewniane palety, które przestawialiśmy w trakcie przedstawienia, tworząc dzięki naszej wyobraźni np. statek, zakład fryzjerski, czy rynek miasta. Czasu mieliśmy niewiele na przygotowanie spektaklu, ale wykorzystaliśmy go bardzo efektywnie. To właśnie o „złodziejach czasu” była opracowana przez nas sztuka. Szukaliśmy sposobów wyrazu głównej myśli spektaklu: „Co zrobić, by nikt nie skradł nam czasu i kto nam może pomóc w zatrzymaniu czasu dla siebie?” Pierwszymi widzami byli nasi rodzice, którzy nie kryli wzruszenia i dumy z naszych weekendowych osiągnięć. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia niezwykłego, poruszającego serca i wyobraźnię świata. Wszystkim, którzy otworzyli nam drzwi na sztukę, nowe doświadczenia i inspiracje. Wszystkim, dla których nie ma drzwi niemożliwych do otworzenia…

Renata Mikruta

 

Czy kluczem mogą być drzwi?

To pytanie będą sobie zadawać uczestnicy „Warsztatów twórczych dla żądnych przygód obywateli świata” zorganizowanych przez p. Annę Kuklicz i Renatę Mikrutę w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 pod patronatem Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Zadaniem uczestników warsztatów będzie realizacja prac, których inspiracją będzie symbol drzwi.

Drzwi do świata marzeń, drzwi jako obiekt artystyczny naszej wewnętrznej wyobraźni.

Drzwi traktowane również jako uniwersalny „klucz” do rozważań i interpretacji twórczych, ich szerokie znaczenie w sztuce, literaturze czy kulturze innych narodów.

Symbol drzwi, który może być rozważany w kontekście wspólnoty, relacji międzyludzkich, jako pretekst do rozmów na interesujące tematy związane z kulturą, naturą, historią, czy bardziej osobistych, dotyczących rodziny i historii miejsc z których pochodzimy.

Drzwi traktowane jako wewnętrzny świat wyobraźni, symbol przemiany, podjęcia nowych dróg, życiowych wyborów, czy związków człowieka z naturą.

Drzwi mogą być znakiem otwartości, gościnności, przejścia pomiędzy tym co znane

i nieznane.

Drzwi jako przeciwieństwo ściany, muru, bariery czy podziału.

Drzwi, jako moja opowieść.

 Otwieram drzwi …..

do domu, tajemniczego ogrodu, świata moich wyobrażeń…

i obserwuję to co wewnątrz i na zewnątrz….

Do jakiego świata prowadzą Twoje drzwi?

 Odszukaj-zrób klucz……. znajdź-stwórz drzwi…… napisz, namaluj, sfotografuj, zaśpiewaj…to co za drzwiami….

 Prace składamy do 14 października 2019r.

 Baw się twórczo i radośnie!!!!

 W dniach 26-27.10.2019r. odbędą się warsztaty

teatralno-fotograficzno-malarskie

dla uczestników projektu!

 Zapytania kierujcie na adres mailowy: [email protected]

w tytule: Drzwi


Szkoła jest Partnerem Projektu „Mały obserwator, mały tropiciel”- warsztaty z edukacji przyrodniczej dla dzieci edycja II

W ramach projektu uczestnicy projektu biorą udział w terenowych warsztatach przyrodniczych odbywających się na terenie Zagrody Edukacyjnej Skrawek Nieba w Łosiu.

W czasie zajęć z przyrodnikiem dzieci przechodzą ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną wraz z budkami lęgowymi dla ptaków i mogą je podglądać za pomocą lornetek.

Birdwatching jest rodzajem aktywnego obcowania z przyrodą.

Dzieci mogą pogłębić wiedzę na temat ptaków, ich zwyczajów, słuchają śpiewu ptaków, uczą się rozpoznawać ich głosy, poznają barwy i upierzenie ptaków, mogą podglądać je w naturalnym środowisku, poznają etykę ptasiarzy.

PROJEKT SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDACJI PZU

Lidia Szurek

 

 

 

 

ZABAWKI NASZYCH DZIADKÓW Z WIKLINY

 16 maja 2019 r.pan  Jan Dziubyna z Gładyszowa poprowadził  lekcje edukacji regionalnej w klasie 5. W ramach zajęć opowiedział czym nasi dziadkowie bawili się w wolnym czasie. Elementem warsztatów było wykonanie przez uczestników z wikliny gwizdków, tub i trąb oraz proc.  

Ewa Cetnarowska

„Czy można zjeść dzieło sztuki”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie przygotowanym przez p. Annę Kuklicz i p. Renatę Mikrutę pod patronatem programu Małopolskiego Instytutu Kultury „Synapsy” pt. „Czy można zjeść dzieło sztuki”.

Te niezwykłe warsztaty obejmują działania  plastyczne, muzyczne, kulinarne oraz animacyjne. W ciągu kilku ostatnich wakacyjnych dni sprawdzaliśmy czy dzieła sztuki mogą być jadalne, szukaliśmy zaginionych artystów, malowaliśmy „wędkami” inspirowani dziełami Jacksona Pollocka, tworzyliśmy dzieła techniką monotypii. Dwa z tych cudownych dni spędziliśmy w Nowicy u Artura Szpila. Wędrowaliśmy po lesie  poznając zioła i jadalne kwiaty, zatrzymywaliśmy w tekturkowym kadrze cuda przyrody, piekliśmy naleśniki w sześciu kolorach, by potem tworzyć z nich obrazy w stylu Joana Miró, robiliśmy pizzę z dodatkiem kwiatów i ziół.

Sednem warsztatów było wykonanie filmu animowanego, który zostanie zaprezentowany w listopadzie br na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Etiuda&Anima w Krakowie. Bohaterami filmu są postacie zrobione przez uczestników z warzyw i owoców oraz niektóre sprzęty kuchenne. Niezwykle barwną fabułę wymyśliliśmy wspólnie. Dźwięk nagraliśmy w zaimprowizowanym w remizie w Łosiu studiu nagrań.

Warsztaty wciąż trwają. W sobotę 15.09. zainspirowani twórczością Wayne’a Thiebud malowaliśmy na blejtramach kawałki tortów o różnej kolorystyce i fakturze. Powstały tak smakowite dzieła, że trudno było odróżnić je od oryginału.

12.10.2018r odbędzie się finał i podsumowanie warsztatów podczas Szkolnych Dni Sztuki. Przygotowania już trwają!

Obszerne relacje oraz zdjęcia z każdego dnia warsztatów można  przeczytać i obejrzeć na stronie internetowej MIK -„Synapsy”

Renata Mikruta

 


„CO MI W DUSZY GRA”

Rytm, tempo, ruch, przestrzeń…

To najważniejsze elementy, które pojawiły się podczas warsztatów rytmiczno – ruchowych przeprowadzonych w dniu 25 kwietnia 2018r. przez  nauczycielkę rytmiki i dyrygentkę, panią Edytę Sulimską dla klasy trzeciej. Uczniowie doświadczali rytmów we własnym ciele,  odkrywali puls grupy, poznawali  reakcje na kontakt w tańcu, „oswajali” przestrzeń… Nie zabrakło również gry na instrumentach perkusyjnych. Remiza w Łosiu rozbrzmiała pięknym koncertem na trójkątach, marakasach, drewienkach akustycznych, kastanietach. Uczniowie na „chwilę” przenieśli się ze szkolnej codzienności w muzyczny świat fantazji.

Renata Mikruta

 


ŁEMKOWSKIE PISANKI

Dnia 23 marca 2018r.w naszej szkole odbyły się warsztaty zdobienia pisanek metodą tradycyjną. Pan prowadzący to Jan Dziubyna pochodzący z Gładyszowa gdzie prowadzi Łemkowską Zagrodę Edukacyjną. W zajęciach uczestniczyli przedstawiciele klas IV – VII. Wszyscy z dużym zaangażowaniem i zadowoleniem słuchali wskazówek prowadzącego a następnie wykonywali piękne pisanki. Podobne warsztaty odbyły się w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Tutaj również uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznawania nowych technik zdobienia jajek pod fachowym okiem pań prowadzących.

Renata Hryc


„Malujemy w rytmie serca”

31 stycznia 2o18r. odbyły się warsztaty plastyczno-rytmiczne dla klasy III. Arteterapeutka pani Anna Kuklicz oraz dyrygentka chóralna i nauczycielka rytmiki pani Edyta Sulimsaka stworzyły niepowtarzalny klimat zajęć. Dzieci nastrojone muzycznie przystąpiły do wykonania prac plastycznych niezwykłymi technikami malarskimi. Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i otrzymali nietypowe narzędzia malarskie. Były to piłeczki do tenisa, linijki, gąbki, drewniane kołeczki itp. Prace powstawały z wielkim zaangażowaniem i wyobraźnią. Ze wszystkich stron rozbrzmiewały śmiechy. Sala remizy w Łosiu zabarwiła się kolorami tęczy. Niektórzy uczestnicy oprócz kartonów pomalowali również własne ubrania :). Efektem warsztatów były piękne abstrakcyjne obrazy oraz niezapomniane wrażenia.

Renata Mikruta


„LoveLudowe”

                  Kolorowo, radośnie i twórczo – tak możemy określić klimat warsztatów, które odbyły się 20.09.2017r. w Domu Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Klasa III wraz z wychowawczynią p. Renatą Mikrutą oraz p. Aleksandrą Kaczmar uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu ze sztuką ludowa. Nie tylko oglądaliśmy wytwory dawnych twórców i poznawaliśmy folklor naszego regionu, ale każdy z uczestników warsztatów mógł sam zmierzyć się ze swoją fantazją i ozdobić drewniany piórnik lub szkatułkę w najpiękniejsze folkowe motywy. Powietrze pachniało farbą, drżało od radosnych okrzyków, a na surowym drewnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pojawiały się kolorowe kwiaty, serduszka i koguciki.

             Wróciliśmy do domu z pięknymi własnoręcznie zrobionymi pamiątkami i przekonaniem, że „to co ludowe, jest piękne”.

 

                        Renata Mikruta


„HAPPENING EKOLOGICZNY”

21 września 2016 r. na terenie Zagrody Edukacyjnej Skrawek Nieba w Łosiu obyły się warsztaty w plenerze – „Instalacje ekologiczne w wykonaniu dzieci”, w których wzięli udział uczniowie z klasy piątej i szóstej naszej szkoły.

Happening zorganizowany został w ramach projektu „Zielone lekcje w Skrawku Nieba”, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas od I do VI.

W ramach happeningu odbyły się też: prelekcja dr Katarzyny Śnigórskiej „Po co komu ta Natura – w słowach kilku o obszarze Natura 2000 Beskid Niski” oraz spacer ścieżką przyrodniczo-ornitologiczną w Zagrodzie Edukacyjnej Skrawek Nieba.

 

Lidia Szurek


Warsztaty łyżkarskie dla dzieci

Dnia 20 marca 2016 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia języka ukraińskiego wzięli udział w warsztatach pt.: „Wióry lecą, czyli drewniana łyżka rodem z Nowicy” organizowanym przez Centrum Kultury im. B. I. Antonycza w Gorlicach.

W czasie warsztatów dzieci poznały tradycyjny sposób robienia drewnianych łyżek, które samodzielnie ozdobiły. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Aleksandra Kaczmar