Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Wydarzenia z życia szkoły

Napisany 27-02-2020 21:22:18

TAK KLASA III ŚWIĘTOWAŁA 100 URODZINY ŚW. JANA PAWŁA II NASZEGO WIELKIEGO RODAKA

Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał?

„Tu wszystko się zaczęło…” Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, miasteczku położonym ok. 50 km od Krakowa. 

Aby powiększyć należy kliknąć w zdjęcie 🙂

 

                                                                                              Ewa Cetnarowska

PASOWANIE UCZNIÓW KL I NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ                                           

W  dniu 6 marca 2020 r. najmłodsi uczniowie   naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. W czasie pobytu  w bibliotece  dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz mogło sobie wypożyczyć książkę do czytania. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszoklasista będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobi.e potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

                                                                                            E. Cetnarowska

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

    W dniu 2 marca 2020 roku uczciliśmy w naszej szkole  ,Żołnierzy Wyklętych” z okazji Narodowego Dnia Pamięci, ustanowionego w 2011 roku, jako upamiętnienie 60 rocznicy zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Z tej okazji odbył się uroczysty apel pamięci. Uczniowie dowiedzieli się kim byli ,,Żołnierze Niezłomni”, ilu ich walczyło, jak długo trwał opór, jaką ofiarę ponieśli, dlaczego winniśmy im cześć i pamięć. W trakcie spotkania dzieci i młodzież poznały życiorys bohaterskiej sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej AK Danuty Siedzikówny, pseudonim ,,Inka”. Troje uczniów-Aleksandra Piszczek, Klara Kuklicz, Wiktor Korzeń-indywidualnie zaprezentowało pieśni patriotyczne z tego okresu historycznego. Uczniów przygotowała do występu pani mgr Renata Mikruta. Całość tego spotkania to wartościowa lekcja historii Polski  oraz przykład kształtowania umiłowania ojczyzny.

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 

W świecie zwyczajnych ludzkich spraw.
Każdy gdzieś pędzi każdy gna.
Tam niezwykłą wartość w sobie ma.
Babcia z dziadkiem, a ja kocham ich co dnia.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 27 stycznia w pierwszy dzień ferii  klasa III  pod opieką wychowawczyni Ewy Cetnarowskiej przygotowała bogaty program artystyczny.   Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.  Wśród przybyłych gości była również jedna prababcia. Na wstępie pani dyrektor Lidia Szurek przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. 
W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje wnuczęta w różnych formach artystycznych.  Po występie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie oraz  „owocową herbatką ” .  Rodzice  przygotowali  również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, tym bardziej, że po życzeniach wszyscy wspólnie mogli pośpiewać ulubione kolędy i piosenki biesiadne. Do taktu przygrywał na akordeonie p. Jakub.   Dzieci  poprzez inscenizację, wiersze, piosenki oraz  śpiew wspólny i solowy mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

                                                                                                                                                        Ewa Cetnarowska

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

       W piątek 20 grudnia 2019r cała społeczność szkolna i przedszkolna przeżywała radość ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia pt. „Jeden-zero dla nieba” w wykonaniu uczniów klas 5 i 6. Chór szkolny uświetnił uroczystość śpiewem kolęd. W drugiej części spotkania wszyscy uczestniczyli we wspólnym kolędowaniu.                                                                                                                                                                  Uczniowie swoim występem uświetnili również wigilię w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ropie.

B.Bugno

„Bądźmy razem na święta”

Uczniowie naszej szkoły brali udział w kiermaszu z okazji Bożego Narodzenia. W ten sposób włączyli się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Razem na święta” zorganizowaną pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzieci na lekcjach plastyki wykonywały piękne i bardzo pomysłowe stroiki oraz ozdoby świąteczne. Wykazały się kreatywnością i zapałem do tworzenia swoich świątecznych dzieł. Poza tym wiele „arcydzieł” dostarczyli sami rodzice.

Sprzedaż ozdób świątecznych i stroików odbyła się na plebanii w Łosiu. Sprzedażą natomiast zajęła się młodzież z naszej szkoły jak i rodzice, zebrano 1692 zł. Z tych pieniędzy zostaną zakupione pomoce naukowe lub elementy rekreacyjne służące dzieciom z całego terenu.

Świąteczne akcje mają też ogromną wartość wychowawczą, ponieważ w ten sposób uczymy się empatii, wrażliwości i zrozumienia dla potrzeb innych ludzi. 

Wiesława Wagowska

 

Co mnie czeka w przyszłości?
Dnia 27 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował wiele ciekawych wróżb i zabaw, miedzy innymi: taniec na gazecie, zadania sprawnościowe czy przewidywanie przyszłego zawodu.
Uczniowie naszej szkoły świetnie bawili się przez cały wieczór, tańcząc przy skocznej muzyce i biorąc udział w licznych zabawach.

 

Aleksandra Laskoś

 

IV Jesienny Przedszkolno-Szkolny Konkurs Recytatorski

7 listopada 2019r. odbył się IV Jesienny Przedszkolno-Szkolny Konkurs Recytatorski. Zgłosiło się 18 uczestników z klas O-III. Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowały przygotowane wiersze. Jury w składzie p.Mariola Zagórska, p.Ewelina Augustyn oraz p.Maria Górska po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: I kat.- zerówka, II kat.- klasy I-III. W I kategorii wygrała Magdalena Zagórska, zaś w drugiej Antonina Lisowiec z klasy II. Dziewczynki będą reprezentowały naszą szkołę w GCK w Gorlicach podczas XXXVIII Jesiennego Gorlickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jednego Wiersza. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Renata Mikruta

Literackie fascynacje…

14 października 2019 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Literacki „Na najciekawszą charakteryzację ulubionego bohatera literackiego” w ramach Inicjatywy „Podróżujemy w głąb książki”. Konkurs jest realizowany w ramach Inicjatywy lokalnej będącej częścią zadania „Odkryjmy potencjał mieszkańców gminy Ropa – etap drugi” dofinansowanej ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019.

W konkursie wzięło udział 39 przedszkolaków i uczniów z klas I-VIII. Ucharakteryzowani najmłodsi uczestnicy konkursu przedstawiali postacie min: Koziołka Matołka, Pipi Pończoszanki, Pszczółki Mai, Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Wilka, Kopciuszka, Dziewczynkę z zapałkami i inne postacie z bajek i baśni. Nieco starsi wcielili się w postacie z lektur szkolnych, powieści, mitów czy też wierszy. I tak Komisji i licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował się Cześnik „Mocium panie”, Kleopatra i Afrodyta, Harry Potter, Dziewczynka z zapałkami, ale też Murzynek Bambo i Koszmarny Karolek. Uśmiechów i dobrej zabawy było przy tym wiele.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Konkursie. Gratulujemy gorąco zwycięzcom. 

 Wiesława Wagowska

SPOTKANIE AUTORSKIE  DLA KLAS I-III Z PANEM WIESŁAWEM DRABIKIEM

 W ramach projektu „Podróżujemy w głąb książki „dofinansowanego  ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019 odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci p.W.Drabikiem. 

Wiesław Drabik pisze i ilustruje książki dla dzieci. Z zawodu jest inżynierem chemikiem.  Swój talent pisarski odkrył dzięki córce, która wyrecytowała w szkole jego pierwszy wiersz „O wiośnie”. Utwór się spodobał i tak przygoda z pisaniem trwa do dzisiaj. Jego najbardziej znane książki to: „Bajka o  smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”, „Łakomczucha”, „Wiejski cyrk”, „Bocianek Janek”, „Nowy domek wiewiórki”, „Kocie łakocie”. Część  bajek była prezentowana w telewizyjnym programie „Książki z górnej półki”. Wszystkie książki autora cechuje humor i zaskakująca puenta. Pisarz z niesamowitą łatwością nawiązał kontakt z dziećmi. Opowiadał jak powstaje książka, jak się ją ilustruje. Pokazywał różne rodzaje książek. Czytał fragmenty swoich utworów, wymyślał wesołe rymowanki, zadawał zagadki. Za prawidłowe  odpowiedzi nagradzał zakładkami, naklejkami, kalendarzami i książkami. Do zabawy  w odgadywanie „Jaka to bajka?” zaangażował również chętnych uczniów. Było to bardzo miłe spotkanie.

                                                                                                                                             Ewa Cetnarowska

Dzień Edukacji Narodowej 14.10.2019

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – 14 października 2019 roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Święto wszystkich pracowników oświaty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łosiu rozpoczęto od uroczystego spotkania Pani Dyrektor Lidii Szurek wraz z gronem pedagogicznym, pracownikami obsługi szkoły, emerytami oraz rodzicami z Wójtem Gminy Ropa Karolem Górskim i Dyrektorem Centrum Usług Oświatowych Stefanem Kłapykiem. Następnie wszyscy zebrani razem ze społecznością uczniowską wzięli udział w odświętnej akademii pod hasłem „Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce”, mającą formę koncertu życzeń. Uczniowie klas VI, VII i VIII dziękowali nauczycielom i pracownikom za trud, który wkładają w ich wychowanie i naukę. Na zakończenie wyświetlono film prezentujący historyczne zdjęcia uczniów i nauczycieli szkoły w Łosiu, przenosząc młodszych i starszych w czasy, które istnieją już tylko we wspomnieniach.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej jeszcze raz składamy pracownikom szkoły życzenia wielu sukcesów zawodowych, osiągnięcia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

Mariola Cetnarowska

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 4 października 2019 roku na całym świecie obchodzony był Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”, czyli akcja edukacyjna mająca na celu propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie klas V i VII, wyłonieni w klasowych turniejach na najlepszą znajomość tabliczki mnożenia, stali się egzaminatorami i sprawdzali poziom wiedzy kolegów oraz dorosłych. W naszej szkole egzaminowanych było 48 osób, którzy losowali kartę z pięcioma przykładami i w określonym czasie mieli nanieść na nią odpowiedzi. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, a tym, którym udało się prawidłowo wykonać wszystkie przykłady, nadano tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (18 osób). Największą trudnością dla egzaminowanych był limit czasu, ale wielu z nich z niecierpliwością czeka na kolejną edycję tego święta tabliczki mnożenia, by ponownie podjąć wyzwanie. Zapraszam za rok!

      Koordynator Mariola Cetnarowska

 

„The Doors” – moja historia

Spotkanie z artystką fotografikiem Barbarą Zasowską

25 września odbyło się inspirujące spotkanie z panią Barbarą Zasowską gorlicką artystką fotografikiem. Pani Barbara opowiedziała uczestnikom o swojej pasji oraz pokazała zdjęcia z autorskiej wystawy pt. „The Doors”. Mogliśmy obejrzeć fotografie przedstawiające drzwi gorlickich domów oraz usłyszeć niezwykłe opowieści związane z ich historią. Artystka zwróciła uwagę nie tylko na sama technikę fotografowania, ale przede wszystkim na emocje towarzyszące temu procesowi. Niektóre swoje projekty pani Barbara realizowała przez wiele lat na terenie kraju i za granicą. Fotografia to delikatna materia i należy do niej podchodzić z wyczuciem i wrażliwością.

Spotkanie było jednocześnie otwarciem projektu pt. „Czy kluczem mogą być drzwi- warsztaty poszukiwań  twórczych dla żądnych przygód obywateli świata”  organizowanych pod patronatem Małopolskiego Instytutu Kultury w ramach Bardzo Młodej Kultur 2019-2020 przez p. Annę Kuklicz i Renatę Mikrutę.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziały w projekcie!

                                                                                                                                                                               Renata Mikruta

 

Literacka podroż z … Pawłem Beręsewiczem

Z inicjatywy Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Łosiu powstał projekt pod hasłem „Podróżujemy w głąb książki…”. Dzięki temu przedsięwzięciu nasi uczniowie mają możliwość skorzystania z różnorodnej oferty kulturalnej. Jednym z zadań projektowych było spotkanie autorskie z pisarzem literatury młodzieżowej, tłumaczem i anglistą, z panem Pawłem Beręsewiczem.

Pisarz w rewelacyjny sposób poprowadził rozmowę z młodzieżą, opowiedział o swoim życiu, pracy i pasjach. W sposób niekonwencjonalny sprowokował uczniów do myślenia, wyrażenia swojego zdania i zaprezentowania poglądów. Czas spędzony z panem Beręsewiczem był żywą lekcją etyki, krytycyzmu i uświadomienia sobie wartości literatury.

Mamy nadzieję, że w przyszłości odbędą się również podobne spotkania autorskie.

Wiesława Wagowska

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 oficjalnie powitaliśmy nowy rok szkolny. Minął czas długich,  beztroskich wakacji oraz radosnych wspomnień ciepłego lata. Nadszedł czas powrotu do szkolnych ławek i do nowych obowiązków. Czeka nas dziesięć miesięcy wytężonej pracy, udział w licznych konkursach, projektach, ogniskach integracyjnych oraz wycieczkach.

Program okolicznościowy z okazji rozpoczęcia roku szkolnego oraz upamiętniający osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej  przygotowała klasa piąta pod kierunkiem swojej wychowawczyni oraz pana Andrzeja Górskiego. Miłą niespodziankę zaprezentowali również uczniowie z klasy ósmej, realizując program telewizyjnej relacji z tej szczególnej okazji.

Pani Dyrektor powitała jedenaścioro naszych kochanych pierwszoklasistów oraz uczniów przybyłych z zagranicy: Otylię, Oleksieja oraz Andrzejka.

Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości, chłonności umysłów, łatwości w zdobywaniu wiedzy oraz nauki w atmosferze przyjaźni i wzajemnego szacunku.

Wiesława Wagowska

    

 PROMOCJA KSIĄŻKI „OPOWIEŚCI Z BOCIANIEGO GNIAZDA”

wizyta Pań bibliotekarek z Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach- 5 czerwca 2019 r.

      Dziś Łosie przywitało nas piękną pogodą. Naszą wizytę w Szkole Podstawowej rozpoczęłyśmy od sprawdzenia, czy w pobliżu rzeczywiście znajduje się bocianie gniazdo. Nie trzeba było daleko szukać, a widok był wzruszający. Na gnieździe usytuowanym na słupie, stał piękny bocian, reprezentujący całą rodzinkę. W pobliżu nad łąką zobaczyłyśmy kolejnego bociana w locie. Wyjazd do uczniów Szkoły Podstawowej w Łosiu był związany z promocją publikacji pt. „Opowieści z Bocianiego Gniazda”, wydanej przez Filię PBW w Gorlicach. Autorkami jednego z rozdziałów są Panie: Aleksandra Kaczmar i Ewa Cetnarowska, nauczycielki SP w Łosiu. Spotkanie z uczniami klas I-III było dla dzieci dużą niespodzianką i przedłużeniem obchodów Dnia Dziecka. Przeprowadziłyśmy konkurs z nagrodami, wywiad z panem boćkiem i wiele interesujących zabaw, a przede wszystkim zapoznałyśmy dzieci z publikacją „Opowieści z Bocianiego Gniazda”. Kończąc wizytę w Łosiu wraz z uczniami udałyśmy się pod bocianie gniazdo, gdzie dzieci zadeklarowały, że będą się troszczyć o bocianią rodzinę. Łosie to przyjazne i urocze miejsce, gdzie można aktywnie odpocząć. Bardzo dziękujemy za gościnę!

                                                                          Wpis ze strony  Pedagogicznej Biblioteki w Gorlicach

                                                              autorstwa:   mgr Marii Cieśli i mgr Małgorzaty Nowickiej-Janusz

                                                                                                                              Ewa Cetnarowska

 

SZKOLNY KONKURS „MAM TALENT”

W dniu 29 maja odbyła się trzecia edycja szkolnego konkursu „Mam talent”, do której zgłosiło się 33 uczestników- z zerówki, klas 1, 2,3,4,5 i 7. Dzieci i uczniowie zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze: w tańcu, śpiewie, recytacji, grze na instrumentach oraz w scence kabaretowej. Jury w osobach pań z Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie miały trudne zadanie, by wyłonić zwycięzcę, bowiem uczestnicy zaprezentowali wysoki, wyrównany poziom.

Zwyciężył zespół „Gwiazdki” z klasy I, w składzie Lena Łukaszyk, Antonina Lisowiec, Oliwia Cyganik, które wykonały taniec z elementami akrobacji. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Bugno z klasy II w tańcu do melodii z filmu „Piraci z Karaibów”. Hubert Cymbała z klasy III wywalczył trzecią lokatę śpiewając piosenkę „Halleluja”. Wyróżnienia otrzymali: Dawid Dudra z klasy VII  za utwór na skrzypcach oraz zespół „Przyjaciółki” z klasy V, które przedstawiły scenkę kabaretową „Pokój nauczycielski”. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Dorota Fudala


DZIEŃ MATKI

    We wtorek 28 maja odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Matki”, na którą uczniowie klas I-III zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu – swoje mamy.   Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez poszczególne klasy pod opieką swoich wychowawczyń. Uczniowie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali piosenki, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Klasa I przygotowała przedstawienie  „Cała łąka dla mamy” , klasa II- „O mamie i koźlątkach” a Klasa III- „Jak to dobrze, że jesteś” „. Na zakończenie spotkania dzieci  złożyły mamusiom życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i prezenty oraz poczęstowały mamy ciasteczkami. 

 

Do Hymnu!

„Do Hymnu!” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Uczniowie naszej szkoły w dniu 21 maja 2019 r. przystąpili do przesłuchań konkursowych. Zaśpiewaliśmy hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” i dwie pieśni hymniczne tj. „Rotę” i „Odę do radości”. Wszyscy z pełnym zaangażowaniem włączyli  się w śpiew, manifestując w ten sposób swój patriotyzm i miłość do ojczyzny. To niezwykłe przeżycie na długo zostanie w naszej pamięci. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone już 11 czerwca. Czekamy niecierpliwie na werdykt jury, które z pośród 300 szkół z całej Polski wybierze laureatów.                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                                                                      Renata Mikruta

21 maja 2019r. – bądźcie z nami dla Niepodległej!

 


ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 7 maja 2019 roku spotkaliśmy się w szkolnym gronie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla wielu młodych ludzi to jedna z wielu zwyczajnych uroczystości. Ale czy tak ma być? Przecież naród, który nie zna swojej historii, umiera! Zatrzymaliśmy się na chwilę… i przenieśliśmy się do roku 1791…

         Uczniowie z klasy siódmej i ósmej wcielili się w naszych narodowych bohaterów, którzy dostrzegli zło kraju i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Poznaliśmy historycznych twórców Konstytucji 3 Maja. Na scenie w przebraniu pojawili się: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki. Obradom przewodniczył ówczesny król Polski: Stanisław August Poniatowski.

        Myślę, że wszyscy zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Mam nadzieję, że to nasze spotkanie zachęciło zebranych  do chwili refleksji nad tak istotnymi  sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie dla naszego kraju, o którym nigdy nie powinniśmy zapomnieć

                                                                                                                                                                      Wiesława Wagowska

 

 

NIECH DZIEŃ ZIEMI TRWA CAŁY ROK

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje nawiązujące do tegorocznego hasła „Gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce”. Każda klasa zaprezentowała swoje talenty plastyczne przygotowując plakaty z wybranymi gatunkami zwierząt .W akcję włączyło się również przedszkole, które uświetniło uroczystość pięknymi wierszykami i piosenkami. Gratulujemy wszystkim świetnego wykonania. W ramach Dnia Ziemi uczniowie kl. VII i VIII uczestniczyli także w akcji porządkowania terenów przyległych do zalewu w Klimkówce. Ich zapał do pracy i chęć ratowania przyrody był godny podziwu i naśladowania.

Renata Hryc


E- TWINNING SCHOOL

W marcu 2019 nasza szkoła przystąpiła do dwóch projektów wymiany międzynarodowej w ramach E-Twinning. Nauczycielka języka angielskiego nawiązała kontakt ze szkołą Las Anejas w mieście Teruel w Hiszpanii i wraz z klasą 4 realizuje projekt ‚Travelling letters’. Polega on na wymianie korespondencji w języku angielskim.

Klasa 7 realizuje projekt wymiany mailowej z młodzieżą z norweskiego miasta Kvinesdal. Dzięki takim działaniom dzieci uczą się otwartości na nowe kultury, doskonalą język obcy i są zmotywowane do nauki.

Barbara Bugno


TANDEM 2019

W marcu 2019r uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w konkursie dwujęzycznym z języka angielskiego i niemieckiego, który jest organizowany przez Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, gdzie uczniowie piszą testy z obu języków. Następny etap odbywa się w Nowym Sączu i jest to również test językowy- do tego drugiego etapu zakwalifikowali się: Nina Rębisz i Mateusz Kulka z kl.8. Do ostatniego finałowego etapu, który jest egzaminem ustnym, rozmową z native speakerem zakwalifikował się Mateusz Kulka. Nasz uczeń znalazł się w gronie 30 najlepszych uczestników, spośród ponad 400 osób biorących ogółem udział w konkursie. Gratulujemy finaliście.

Barbara Bugno


„Zielono mi…”

Tegoroczny „Pierwszy dzień wiosny” pierwszaki powitały wspólnie z kolegami z zerówki. Zielono przystrojona sala, zielone stroje, a nawet zielone potrawy na stole, nie pozostawiły wątpliwości, że najmilsza pora roku właśnie nadeszła. Spotkanie rozpoczęliśmy nauką piosenki i wspólnym koncertem na instrumentach perkusyjnych. Z sali rozlegało się rechotanie żab wykonane na tarkach, klekot bocianów na kastanietach , szum wiatru na marakasach i śpiew ptaszków imitowany przez trójkąty. Dzieci głośno przywoływały Panią Wiosnę śpiewem i tańcem. Kolejną atrakcją, było układanie przysłów o wiośnie z rozsypanki wyrazowej.  Dzieci podzielone na grupy wspaniale poradziły sobie z najpopularniejszymi ludowymi przysłowiami.  Kolejnym punktem programu była degustacje zielonych smakołyków. Owoce, galaretki i inne przysmaki znikały w błyskawicznym tempie. Wiosna wszystkim bardzo smakuje! Po zielonej uczcie odbył się konkurs na zagadki wiosenne ukryte w jajkach niespodziankach. Starsi i młodsi wspaniale współpracowali i pomagali sobie nawzajem. Dzień zakończyliśmy kolorowaniem portretu Pani Wiosny i piękna wystawą.

                                                                                                                                              Renata Mikruta

 


„Muzyka zaklęta w instrumentach”

20.02.2019 r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uzdolnieni muzycznie uczniowie z klasy II, IV, V i VII przygotowali koncert dla przedszkolaków i „zerówki”. Ta muzyczna podróż pozwoliła małym kolegom poznać niektóre instrumenty muzyczne i usłyszeć ich brzmienie na żywo. Ola Laskoś z kasy VII przepięknie zagrała „Nokturn” Fryderyka Chopina na syntezatorze z dynamiczną klawiaturą oraz bluesa „24th Street rag”. Klara Kuklicz z klasy V wprawiła wszystkich w zachwyt subtelną i niezwykle emocjonalną grą na gitarze, a jej siostra Weronika z klasy IV zagrała na skrzypcach wzruszającą „Kołysankę” Brahmsa. Dawid Dudra z klasy VII również na skrzypcach zagrał piosenkę The Beatles pt. „Michelle”, a najmłodsza wykonawczyni Hania Rosiek z kl. II zachwyciła wszystkich niezwykłą techniką gry na skrzypcach grając utwór pt. „Bobry”. Dzieci miały okazję usłyszeć jak wspaniale można na instrumentach odzwierciedlać odgłosy natury. Wykonawcy dostali gromkie brawa, a mail słuchacze wykazali się na koniec dużą wiedzą o rodzajach instrumentów muzycznych. Dziś naprawdę wszystkim udało się odczarować muzykę zaklętą w instrumentach!

                                                                                                                                                         Renata Mikruta


ZABAWA KARNAWAŁOWA I WALENTYNKI 

  W dniu 13 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Uczniowie  bawili się w dwóch grupach: klasy 1-3 i 4-8.

Klasy 1-3 bawiły się wspaniale z wodzirejem, który proponował coraz to nowe zabawy. Jak to bywa na balu karnawałowym wybrano najbardziej oryginalne stroje karnawałowe. Przy okazji dzieci mogły sobie zrobić zdjęcia w tych pięknych przebraniach. Po tanecznych zmaganiach rodzice   zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.

                                                                                                                                       Ewa Cetnarowska

Starsi uczniowie połączyli tę imprezę z walentynkami. Atrakcją były: poczta walentynkowa, konkursy z nagrodami i taneczna rywalizacja.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Znalezione obrazy dla zapytania prośby ksiązki

W  dniu 4 lutego  2019 r. najmłodsi uczniowie klasy I  naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.W czasie pobytu  w bibliotece  dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek . Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, zakładkę do książki oraz mogło sobie wypożyczyć książkę do czytania. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

                                                                                                                                                          E. Cetnarowska


                               DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Kochani!

Z okazji Dnia Babci i Dziadka

życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie

i pragniemy Wam podziękować

za Wasz trud, ciężką pracę i Waszą obecność

    Zimno, mroźno,  ale w serduszkach uczniów klas I-III gorąco, a  powodem takiej atmosfery jest  obchodzony  Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na  twarzach. Tak też było 1 lutego w naszej szkole, do której licznie  w ten dzień przybyły kochane babcie i dziadkowie . Każda klasa przedstawiła swój program artystyczny , w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Były scenki humorystyczne, Familiada oraz kolędnicy z noworocznymi życzeniami. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich wnuczek i wnuków. Dzieci  dla swoich dziadków przygotowały samodzielnie wykonane laurki, które wręczyły wraz z mocnym gorącym uściskiem.

 

 

                                                                                                                                     E.Cetnarowska


JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

 

Renata Hryc


JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Dnia 16 grudnia 2018 roku odbył się coroczny kiermasz stroików i ozdób świątecznych. Sala katechetyczna naszej plebanii wypełniła się pięknymi dekoracjami wykonanymi przez naszych uczniów oraz rodziców.


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Tegoroczny dzień języków obcych odbył się pod hasłem „Święta i uroczystości”. Uczniowie zaprezentowali tradycje angielskiego, niemieckiego i ukraińskiego obszaru językowego. Ponieważ już niedługo święta Bożego Narodzenia występy po angielsku i ukraińsku dotyczyły tych właśnie świąt. W języku niemieckim zostały przedstawione święta według całego kalendarza w Niemczech.


ODWIEDZINY MIKOŁAJA

4 grudnia  dzieci z naszego przedszkola i  uczniów  klas I- III odwiedził miły gość – Św.Mikołaj. Przed jego wizytą dzieci mogły uczestniczyć w zabawach z udziałem pirata, który umilał czas oczekiwania na spotkanie z upragnionym gościem. Ponieważ wszystkie dzieci bardzo grzecznie czekały upragniony gość  wkrótce się zjawił i obdarował każdego  prezentem.

 Po tych miłych chwilach Św. Mikołaj wyruszył w dalszą podróż, by wrócić w nasze strony za rok.

 

E.Cetnarowska


Zabawa andrzejkowa 2018

27 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie brali udział w konkursach i wróżbach oraz degustowali własnoręcznie zrobione ciasteczka.

     Tak bawiły się klasy młodsze !

 

            Tak bawiły się klasy starsze !  


Zebranie z rodzicami dotyczące zagrożeń w internecie.

W dniu 22 listopada 2018 r. odbyły się spotkania wywiadowcze z rodzicami uczniów wszystkich klas naszej szkoły. Spotkania z wychowawcami poprzedziła ciekawa prelekcja, którą prowadziła aspirant sztabowy Karolina Gucwa funkcjonariuszka KPP w Gorlicach.Policjantka starała się uwrażliwić rodziców na potencjalne zagrożenia, jakie mogą spotkać ich pociechy podczas korzystania z licznych i cieszących się dużą popularnością portali społecznościowych. Uczestnicy spotkania  mieli również okazję dowiedzieć się jak ważna w przypadku korzystania przez dzieci z internetu jest zasada ograniczonego zaufania i mądra kontrola rodzicielska.  Na tym spotkaniu obecny był także dzielnicowy gminy Ropa asp.Mariusz Karp.

Ewa Cetnarowska

XXXVII Jesienny Gorlicki Konkurs Recytatorski Poezji Jednego Wiersza

w kategorii klas I-III

13 listopada br. w Gorlickim Centrum Kultury odbył się XXXVII Jesienny Gorlicki Konkurs Recytatorski Poezji Jednego Wiersza w kategorii II – dzieci szkół podstawowych – klasy I-III. Nasza szkołe reprezentowali: Antonina Lisowiec z kl.I, Aleksandra Bugno i Jonatan Krawiec z kl. II

Po wysłuchaniu 38 prezentacji, komisja artystyczna przyznała wyróżnienie naszej uczennicy Aleksandrze Bugno . Gratulujemy!!!

 

Ewa Cetnarowska

Gminne obchody Święta Niepodległości

W dniu 16.11.2018 r. w Ropie odbyły się gminne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, w składzie: Jakub Wagowski, Klara Kuklicz, Aleksandra Piszczek wraz z panią dyrektor Lidią Szurek i opiekunem SU. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, której oprawę uświetniły poczty sztandarowe żołnierzy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, poczty sztandarowe szkół oraz licznie zaproszeni goście. Po nabożeństwie wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie, prezentując montaż słowno – muzyczny. Następnie zgromadzeni wysłuchali koncertu piosenki legionowej i żołnierskiej w wykonaniu Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza. Uroczystości zakończył wspólny przemarsz pod pomnik Bohaterów Grunwaldu i złożenie wieńców i wiązanek.    Dorota Fudala

   


GMINNE OBCHODY
100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W uroczystych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Ropa uczestniczyła delegacja uczniów naszej szkoły: Aleksandra Bugno, Ewelina Haluch, Maja Fiter i Daniel Krawiec pod opieką pana mgr Bogdana Drzała. Uczeń Daniel Krawiec, który zajął pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim poezji patriotycznej, wystąpił przed widownią zgromadzoną w Hali Sportowej w Ropie. Uczennice z klasy drugiej naszej szkoły Aleksandra Bugno oraz czwartej Ewelina Haluch jako wyróżnione w konkursie, także przedstawiły swoje interpretacje poezji patriotycznej. Gromkie brawa widowni oraz otrzymane upominki z pewnością będą mobilizować uczniów do tego pięknego sposobu wyrażania miłości do ojczyzny.

Bogdan Drzał


SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie przypięli piękne biało-czerwone kotyliony. W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem nauczycieli oraz uczniów, przygotowana pod kierunkiem pana mgr Bogdana Drzała oraz mgr Renaty Mikruty. Pan mgr Bogdan Drzał przypomniał historię trudnych czasów zniewolenia Polaków po utracie niepodległości. Jej odzyskanie to najcenniejszy dar, bo okupiony krwią poległych za Ojczyznę. Pięknie recytowane wiersze, scenki teatralne oraz patriotyczne pieśni zaprezentowane na akademii, były wyrazem naszego hołdu dla tych, którzy przynieśli nam wolność i niepodległość. W trakcie akademii o 11.11 społeczność naszej szkoły włączyła się we wspólne zaśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego, w ramach akcji MEN. Na zakończenie uroczystości wystąpił uczeń Daniel Krawiec z interpretacją muzyczną pieśni patriotycznej zagraną na instrumencie klawiszowym.

Bogdan Drzał


III Jesienny Szkolno-Przedszkolny Konkurs Recytatorski

29 października odbył się w naszej szkole III Przedszkolno-Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 19 uczestników z klas „0”- III. Laureatami zostali: I miejsce – Jonatan Krawiec, II miejsce – Antonina Lisowiec, III miejsce – Aleksandra Bugno. Zwycięzcy wezmą udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w GCK w Gorlicach, który odbędzie się 13 listopada 2018r. Trzymamy mocno kciuki za naszych przedstawicieli!

                                                                                                                                                                                               Renata Mikruta


Pasowanie na ucznia – klasa I

Nasi pierwszoklasiści zostali pasowani na ucznia!!!

Przygotowywali się do tej ceremonii ponad miesiąc. Uroczystość miała miejsce 18 października! Dzielni koledzy z klasy I zaprezentowali program artystyczny zebranym rodzicom, dziadkom i nauczycielom. Przywitali ich starsi koledzy z klasy II oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Pierwszaki udowodniły, że znają już szkolne życie, potrafią wypełniać obowiązki dyżurnego, orientują się w przepisach ruchu drogowego oraz są grzeczni i zdyscyplinowani. Po złożeniu uroczystego ślubowania, zostali pasowani na ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu przez Panią dyrektor, która położyła symboliczny ołówek na ramieniu każdego z nich. Dzieci otrzymały też legitymacje szkolne i prezenty od Rady Rodziców, kolegów z zerówki i klasy II oraz samorządu Uczniowskiego. Po wspólnym poczęstunku dzieci mogły się pobawić. To był niezwykle miły dzień!       

                                                                                                                                                                                       Renata Mikruta

 


Dzień Nauczyciela – Dzień Sztuki

12 października był niezwykłym dniem w naszym uczniowskim życiu. Budynek szkoły zmienił się na kilka godzin w „Doświadczalnię Sztuki”. Już od wielu tygodni uczniowie i nauczyciele przygotowywali się do tego niecodziennego wydarzenia. Sale przekształciły się w pracownie artystów. Na ścianach pojawiły się kolorowe obrazy, a uczestnicy uroczystości ubrani byli we wszystkie kolory tęczy. Właśnie w taki sposób uczciliśmy Dzień Nauczyciela i podsumowaliśmy projekt „Czy można zjeść dzieło sztuki”. Nasi nauczyciele otrzymali za swoją prace „Oskary”, z którymi przeszli po czerwonym dywanie. Złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia i wręczyliśmy kwiaty. Klasy wraz z wychowawcami zaprezentowały swoje programy artystyczne. Były piosenki, wiersze i tańce. Uroczystość zakończyliśmy poczęstunkiem i pokazem filmów animowanych zrobionych przez naszych szkolnych kolegów.

                                                                                                                                                                                       Renata Mikruta

                                                                                                                                                                                                 Barbara Bugno

Spotkanie z native speaker’em

I Festiwal Piosenki Religijno-Turystycznej w Ropie     

29 września 2018r odbył się I Festiwal Piosenki Religijno-Turystycznej zorganizowany przez Fundację „Szlachetne zdrowie” działającą przy Dworze w Ropie oraz Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Michała Archanioła. W Festiwalu wzięły udział zespoły wokalne, soliści i instrumentaliści z gminy Ropa oraz Uście Gorlickie. Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki z klasy V wchodzące w skład zespoły „Przyjaciółki” tj. Wiktoria Cymbała, Weronika Gryboś, Klara Kuklicz, Zuzanna Łukaszyk oraz Aleksandra Piszczek. Uczennice zaprezentowały piosenkę pt. „Bieszczady”. Weronika Gryboś zagrała akompaniament na gitarze, a pozostałe uczestniczki na instrumentach perkusyjnych. Piękny śpiew „Przyjaciółek” został nagrodzony brawami oraz praktycznymi upominkami. Życzymy dziewczynom kolejnych sukcesów!

Renata Mikruta


 Bezpieczna droga do szkoły

W dniu 12.09.2018r na zajęciach w klasie I pojawili się policjanci. Pan dzielnicowy Mariusz Karp wraz z asystentem przeprowadzili wśród pierwszaków pogadankę z prezentacją multimedialną na temat „Bezpiecznej drogi do szkoły”. Zapoznali małych słuchaczy z zasadami prawidłowego przechodzenia przez jezdnię , poruszania się po drogach w terenach wiejskich i miejskich, korzystania z sygnalizacji świetlnej. Pierwszoklasiści otrzymali kolorowanki ze znakami drogowymi, które posłużą również jako pomoc dydaktyczna. Spotkanie zakończyliśmy spontanicznymi pytaniami dzieci, dotyczącymi niezwykle ciekawej i różnorodnej pracy policjanta.

Renata Mikruta


Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

 

„Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”…

Rozpoczęcie roku szkolnego to bardzo ważny dzień w życiu każdego ucznia, nauczyciela i rodzica. 3 września 2018 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu uroczyście pożegnali wakacje, powitali nowy rok szkolny, upamiętnili rocznicę tragicznego września. Pani Dyrektor Lidia Szurek serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów, zwłaszcza tych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Po uroczystej akademii wszyscy uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcą.

             A.Kaczmar

 

 


JESTEŚMY Z WAS DUMNI !!!

W dniu 12 czerwca 2018 roku na stadionie przy SP nr 1 w Ropie odbył się Gminny Festiwal Biegowy. Organizatorem biegu był Gminny Ośrodek Kultury w Ropie przy współudziale Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „TYTAN”. Hasłem tegorocznego spotkania było: ,,100 lat Polski Niepodległej”. Dzieci i młodzież ze szkół naszej gminy rywalizowała w biegach w przedziale od 400 metrów do 1000 metrów. Odległości dostosowano do wieku i płci uczestników. Z radością informujemy o sukcesach naszych uczniów. W kategorii klas od I do II dziewczynek ze szkół podstawowych Ewelina Haluch kl. III zajęła II miejsce. Kamil Walczyk kl. III w tym samym przedziale wiekowym, ale chłopców, również zajął drugie miejsce. Ponadto w swoich kategoriach wiekowych doskonałe miejsca uzyskali jeszcze: Hubert Cymbała III (klasa II), Wojciech Kudławiec III (klasa IV), Daniel Grądalski III (klasa V). Start Niny Rębisz kl. VII zakończył się dla niej wielkim sukcesem, zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Uczniowie zostali udekorowani pamiątkowymi medalami przez Szymona Kulkę, mistrza świata w biegach przełajowych. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

B.Drzał


„Gitara wczoraj i dziś”

6 czerwca odbył się w naszej szkole niezwykły koncert gitarowy. Wystąpił mistrz gitary klasycznej pan Jacek Albin Ostrowski. Artysta zachwycił słuchaczy niezwykłą wrażliwością muzyczną, wirtuozerią oraz ogromną wiedzą o samym instrumencie. Słuchacze, uczniowie klas 0 – VII, nauczyciele i przedstawiciele rodziców,  w wielkim skupieniu wysłuchali utworów muzyki dawnej i współczesnej. Wrażenia z koncertu pozostaną w nas na długo.

Renata Mikruta


DZIEŃ DZIECKA

W tym roku szkolnym dzień dziecka przebiegał w każdej klasie inaczej. Klasa 1 wybrała się na basen go Gorlic, kl. 2 i 3 obejrzały film w kinie Kolory w Gorlicach i zwiedziły muzeum, kl. 4, 5 i 6 wyjechały do Ninja Jump w Nowym Sączu a kl. 7 udała się do parku linowego w Rytrze.

Barbara Bugno

Wygraliśmy „Angielski wyścig”

Dnia 25 maja 2018r dziesięcioosobowa drużyna z klas 5 i 6 udała się do Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach na konkurs z języka angielskiego. Uczniowie musieli wykazać się znajomością słówek z języka angielskiego. Konkurs miał charakter rywalizacji drużynowej. W kategorii szkół podstawowych zajęliśmy I miejsce a w nagrodę otrzymaliśmy puchar przechodni na 1 rok. Spróbujemy go obronić za rok.

Barbara Bugno

ZDROWY TRYB ŻYCIA

Dnia 23 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się akcja promująca zdrowy tryb życia. Zapoznaliśmy się z nową piramidą żywienia, efektywnymi ćwiczeniami gimnastycznymi. Uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursach a członkowie samorządu szkolnego przygotowali stoisko ze zdrową żywnością.

Barbara Bugno

Warsztaty tkackie w Zagrodzie Maziarskiej

Dnia 16 maja 2018 roku klasy 4 i 5 wraz z wychowawcami uczestniczyły w warsztatach tkackich.

Barbara Bugno

WYCIECZKA KLAS 4, 5 I 6 DO WIELICZKI I KRAKOWA

W tym roku klasy starsze wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę szkolną do Wieliczki i Krakowa(11.05. 2018). Oprócz zwiedzania kopalni trasą turystyczną, mieliśmy również możliwość przejazdu kolejką podziemną. W Krakowie zobaczyliśmy Wawel, Smoczą Jamę, Kościół Mariacki, Sukiennice i rynek krakowski.

Barbara Bugno

DZIEŃ ZIEMI

Klasa 5 wraz ze swoim wychowawcą panią Renatą Hryc, a zarazem nauczycielem przyrody przygotowała w tym roku akademię z okazji Dnia Ziemi. Mieliśmy możliwość zobaczyć „Bajkę o Zielonym Kapturku”.

 

Barbara Bugno

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W naszej szkole z  okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyła się uroczysta akademia przygotowana pod kierunkiem pana mgr Bogdana Drzała oraz mgr Renaty Mikruty. Pan mgr Bogdan Drzał przypomniał w przygotowanej prezentacji znaczenie i historię tego święta. Uczniowie recytowali ważne dla dziedzictwa tego okresu teksty poetyckie, a chór szkolny pięknie wykonał patriotyczne pieśni. To spotkanie stanowiło przykład wartościowej lekcji patriotyzmu.

 

Bogdan Drzał


 

II edycja MAM TALENT

20 kwietnia o godz.10.30 odbyła się w naszej szkole II edycja konkursu MAM TALENT. Uczniowie naszej szkoły szkoły prezentowali swoje talenty muzyczne, taneczne czy zręcznościowe. Czujne oko jury, w skład którego wchodziły panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie, nadzorowało przebieg występów. Widownia, na której zasiadały również przedszkolaki, dopingowała występujących. W kategorii indywidualnej zwyciężył Dawid Dudra z kl. 6 wykonując utwór na skrzypcach „Michelle” The Beatles, 2 miejsce zajął Mateusz Kulka z kl. 7 wykonując piosenkę Dawida Kwiatkowskiego „Nie mów nie” a 3 miejsce zajął Nikodem Górski wykonując akrobacje na elektrycznej deskorolce. W kategorii grupowej zwyciężyły dziewczyny z klasy 4(w składzie: Aleksandra Piszczek, Wiktoria Cymbała, Klara Kuklicz i Zuzanna Łukaszyk) wykonując układ taneczny do piosenki „Chocolate”.

 

Barbara Bugno

FOTORELACJĘ Z WYCIECZKI KLASY I

do KRAKOWA i WIELICZKI 

                                              można zobaczyć w zakładce:  WYCIECZKI SZKOLNE:)            E.CETNAROWSKA

„Radość Dzieciom”

Jak co roku w kwietniu gorlicki Dom Nauczyciela zabrzmiał muzyką, dziecięcym śmiechem i tupotem małych stóp.

10.04.2018r.grupa taneczna „Wir” złożona z uczniów klas IV-VI prezentowała nasza szkołę na Powiatowym Przeglądzie Tanecznym „Radość dzieciom” organizowanym przez MDK w Gorlicach. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem zatańczyli etniczny taniec irlandzki „Lord”, wzbudzając aplauz publiczności. Brawa były obfite, a komentarze instruktorów tańca zasiadających w jury, bardzo pozytywne. Cieszymy się, że możemy prezentować w powiecie osiągnięcia naszej całorocznej pracy. Za rok znów zatańczymy!

Renata Mikruta

 


DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

Dnia 16 marca 2018 r samorząd uczniowski przeprowadził w szkole dzień św. Patryka, patrona Irlandii. Występy rozpoczęły się od pokazu tańca irlandzkiego, przygotowanego przez panią Renatę Mikrutę. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o Irlandii oraz dwie scenki- w języku polskim(kl.4) i języku angielskim(kl.7). Obie inscenizacje przedstawiły sens tego święta w Irlandii. Kl.6 wykonała piosenkę irlandzkiego wykonawcy. Dzień zakończył się konkursem znajomości języka angielskiego i zielonymi nagrodami.

 

Barbara Bugno


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Na początku lutego w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa karnawałowa. Podczas imprezy nie zabrakło różnego rodzaju konkursów i ciekawych zabaw ruchowych zarówno dla uczniów klas młodszych jak i dla starszych. W trakcie zabawy, przy dźwiękach muzyki, grupa młodsza prezentowała swoje bajkowe przebrania, karnawałowe maski oraz ozdobne elementy stroju. Zgodnie ze szkolną tradycją na koniec wybrano również króla i królową balu. Najbardziej pomysłowi okazali się: Lena Zalitacz (kl. III) i Mateusz Trzepak (kl. II). Gratulujemy.

 

Barbara Bugno


Bezpieczne ferie zimowe

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, w dniu 08.02.2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łosiu, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Pan dzielnicowy przypomniał uczniom i przedszkolakom zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, podał przepisy prawne regulujące zachowanie dzieci i dorosłych na stokach narciarskich i lodowisku oraz życzył wszystkim udanych ferii.

Renata Mikruta


PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

„Dziś są książki imieniny
 pójdę do niej w odwiedziny
 i zakładkę z barwną wstążką
 w podarunku dam ci książko !

7 lutego 2018 r. pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, otrzymali karty biblioteczne i zakładki do książek. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem, zasadami udostępniania księgozbioru, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów w poniedziałek, czwartek i piątek po 5 lekcji.

Ewa Cetnarowska


Dzień Babci  i Dziadka 2018


SZKOLNA WIGILIA

Spotkajmy się przy stole, podzielmy się sercami,

z tymi, którzy są teraz i co byli z nami.

Bo Bóg rozdaje miłość, wszystkim bez wyjątku,

zasłaną na ziemię w małym Dzieciątku”

Szkolny „opłatek”, to czas niezwykłych wzruszeń! Z ust płyną słowa pełne miłości i serdeczności,a niejednym oku zakręci się łza. Takie chwile przeżyliśmy 21 grudnia. Remiza w Łosiu zabrzmiała kolędami, zapachniała zupa grzybową. Życzyliśmy sobie wesołych świąt!

B. Bugno


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

JASEŁKA

Jak co roku w grudniu uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami postanowili przygotować ozdoby na kiermasz bożonarodzeniowy. Na szkolnych korytarzach z każdym dniem, tego szczególnego miesiąca, przybywało kolorowych reniferów, bałwanków, choinek, aniołów i pięknych stroików pachnących jedliną. Ozdobne kartki świąteczne zachęcały do pisania życzeń i wysyłania w świat dobrych myśli i uczuć. Nadeszła wreszcie niedziela17grudnia. Od wczesnych godzin rannych do Remizy w Łosiu przybywały całe rodziny, by wybrać najpiękniejsze ozdoby na świąteczny stół i choinkę. W sprzedawców, na ten wyjątkowy dzień, wcielili się członkowie Szkolnej Rady Rodziców oraz chętni działacze Samorządu Uczniowskiego. Przygotowane ozdoby znikały w zaskakującym tempie. Całej imprezie towarzyszyły urocze występy przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Maluchy ujęły słuchaczy za serce swoim dziecięcym wdziękiem i niewinnością. Dziewczynki przebrane w stroje aniołków wyglądały jak niebiański orszak, a chłopcy przebrani za pastuszków niemalże przenieśli zebranych na betlejemskie pola. Starsi uczniowie z klas I-VII zaprezentowali bajkowe Jasełka. Na scenie pojawiła się Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Kopciuszek i wiele innych postaci. Wszyscy zmierzali do groty, gdzie przy żłóbku siedzieli Józef i Maryja z dzieciątkiem na ręku. Całemu przedstawieniu towarzyszyły piękne śpiewy kolęd w wykonaniu szkolnego chóru. Na koniec uroczystości pani dyrektor złożyła zebranym świąteczne życzenia. Dochód z całej imprezy w całości zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów naszej szkoły. Dziękujemy za hojność i liczny udział w imprezie!

                                                                                        R.Mikruta, B.Drzał

                                                                                        

 

 

 


MIKOŁAJKI

Klasy 4 i 5 wyjątkowo w tym roku spędziły mikołajki. Uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Nowego Sącza. Najpierw uczestniczyli w warsztatach Love Ludowe w Centrum Kultury „Sokół”, gdzie dekorowali tradycyjne skrzyneczki. Następnie uczestniczyli w spotkaniu z Mikołajem i projekcji filmu „ Mikołaj jest w każdym z nas”.

A w szkole wizyta Św. Mikołaja wyglądała tak:

 B. Bugno


ANDRZEJKI

Dnia 21 listopada 2017r odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie bawili się w dwóch grupach: kl1-3 i kl. 4-7. Sekcja kulturalna samorządu szkolnego przygotowała wróżby i zabawy. Dodatkową atrakcją był przygotowany zimny bufet. A fundusze zabrane ze sprzedaży przeznaczone będą na zakup oświetlenia dyskotekowego.

B. Bugno


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            10 listopada 2017 roku -z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości- odbyła się uroczysta akademia. Okolicznościowy program, zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły, był okazją do przypomnienia wszystkim zebranym dramatycznej historii naszego kraju. Akademię uświetnił występ szkolnych chórzystów, którzy pod kierunkiem pani Renaty Mikruty zaprezentowali piękne i wzruszające utwory muzyczne m.in. z repertuaru Marka Grechuty.

            Dla najmłodszych uczestników programu atrakcją była drewniana dekoracja przygotowana przez starszych kolegów oraz możliwość przyglądnięcia się wojskowym akcesoriom wykorzystywanym podczas I wojny światowej, w walce o wolność naszego narodu.

Wiesława Wagowska


 DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 30 października 2017 roku w naszej szkole odbył się „Dzień Języków Obcych”. W tym roku tematem przewodnim byli sąsiedzi Polski. Uczniowie każdej klasy przygotowali prezentację innego kraju. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat każdego sąsiada. Wszyscy świetnie się bawili i wiele nauczyli.

A. Kaczmar


PASOWANIE NA UCZNIA

19 października 2017 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Tak było i tym razem, kiedy to 18-osobowa gromadka  pierwszoklasistów uczestniczyła w Ceremonii Ślubowania i Pasowania.

Na początek kandydaci na uczniów przedstawili ciekawy program artystyczny, który rozpoczęli polonezem. Recytowane prze nich wiersze i śpiewane piosenki nie pozostawiły wątpliwości, że są ono gotowi by zostać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Każdy uczeń powtarzając za wychowawczynią p. mgr Ewą Cetnarowską  słowa –  ślubował, być dobrym uczniem, szanować swoją szkołę, nauczycieli, rodziców i ojczyznę. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor mgr Lidia Szurek. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki – niespodzianki od klasy II i klasy”0”.  Rodzice zaś zadbali o smaczny poczęstunek.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów w edukacji szkolnej.

 

                                                                                                            wychowawczyni klasy I Ewa Cetnarowska

 Dzień Edukacji Narodowej

13 października, w przeddzień nauczycielskiego święta jak zawsze, zjawiliśmy się w szkole o świcie. Dzień był jednak niezwykły – obchodziliśmy uroczyście Święto Edukacji Narodowej. Z tej wyjątkowej okazji uczniowie wręczyli swoim wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty i złożyli im okolicznościowe życzenia.

Podczas uroczystej akademii nie mogło zabraknąć również nauczycieli- emerytów, o których z wdzięcznością wszyscy pamiętamy. Uczniowie w strofach wierszy oraz refrenach piosenek wyrazili swoje uznanie dla nauczycielskiego trudu, bez którego nie poznaliby otaczającego nas świata i jego tajemnic. Przedstawili także humorystyczne scenki charakteryzujące nauczycieli i uczniów. Uroczystą galę uświetnił występ chóru oraz koncert skrzypcowy w wykonaniu uczniów klasy VI.

D. Fudala