Projekt „Klasa z drewna”
Napisany 03-10-2023 19:36:32
Zajęcia edukacyjne w ramach projektu
„Klasa z drewna” finansowanego przez Lasy Państwowe
Drzewo – drewno
Podczas kolejnych zajęć związanych z realizacją projektu ,,Klasa z drewna”, oprócz nazw drzew występujących w naszych lasach, przedszkolaki poznały rodzaje drewna. Każdy gatunek drewna ma swój charakterystyczny rysunek słojów, co mogły zaobserwować przedszkolaki oglądając klocki wykonane z różnych gatunków drzew. Dzieci zaobserwowały także, iż kawałki drewien różnią się kolorem i ciężarem. Zadaniem przedszkolaków było także dopasowanie gatunków drzew do danego drewna, przy pomocy obrazków, gałązek oraz darów pochodzących z tych drzew. Przedszkolaki chętnie przystąpiły do wykonania makiety lasu, wspólnymi siłami powstała piękna prac. Na zakończenie dzieci obiecały, że zawsze będą dbać o wszystkie drzewa.
Urszula Dudek
Podsumowanie projektu „Klasa z drewna” w przedszkolu
W dniu 16.10.2023r. miała miejsce uroczystość łącząca całą społeczność Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łosiu. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, który został połączony z zakończeniem projektu „Klasa z drewna”. Dzieci z obu grup przedszkola wzięły udział w tym wydarzeniu. Mali artyści wystąpili z programem artystycznym o tematyce ekologicznej.
Podczas uroczystości rozdano nagrody w konkursie plastycznym „Dary lasu”.
W kategorii dzieci 3- i 4-letnich nagrody zdobyli:
I miejsce – Hanna Piechowicz,
II miejsce- Marcel Lichoń,
III miejsce- Marcel Passoń,
wyróżnienia: Antonina Maczuga, Julia Kopek.
W kategorii dzieci 5- i 6-letnich nagrodzono:
I miejsce- Tymoteusz Siuta,
II miejsce- Helena Małyniak,
III miejsce- Emilia Jurczak,
wyróżnienia: Oskar Kasprzyk, Bartłomiej Orlecki.
Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
https://drive.google.com/drive/folders/1MSh4kKUqv5Xo1A5AwM6uTX-BKlbtWEZE
Dorota Fudala
„Strażnicy przyrody- każdy z nas dba o las”
Już od najmłodszych lat dzieci muszą wiedzieć jak chronić las i jak korzystać z jego bogactwa. Dlatego też celem zajęć było rozbudzanie potrzeby kontaktu dzieci z przyrodą oraz kształtowanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt. Przedszkolaki dowiedziały się co można robić, a czego nie wolno będąc w lesie oraz dlaczego trzeba dbać o las? Aby kształtować ten pozytywny stosunek do przyrody tego dnia każdy przedszkolak otrzymał do domu drzewka do zasadzenia. Troska o własne drzewko będzie najlepszym przygodą edukacyjną dla dzieci.
Dorota Smolarska
Sadzimy przyszłość
Drzewa to tlen, to nasza przyszłość, to nasze życie. W piątek czekała na dzieci z naszego przedszkola niespodzianka. Po wyjściu na podwórko zobaczyły sadzonki drzewek, a były to brzózki. Po rozmowie, jak sadzi się drzewka, jak należy się nimi opiekować i co dają nam w zamian, przedszkolaki mogły zabrać je do domów. Wspólnie z rodzicami będą mogły je posadzić w wybranym miejscu obok swoich domów i się nimi opiekować. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i że, w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.
Urszula Dudek, Dorota Smolarska
WARSZTATY PRZYRODNICZE W NADLEŚNICTWIE ŁOSIE
Grupa młodsza uczestniczyła także w warsztatach. Eksponaty zwierząt spotkane na wystawie zrobiły duże wrażenie na dzieciach. Zwieńczeniem warsztatów było wykonanie pracy plastycznej „Tropy zwierząt”. Przedszkolaki odbijały tropy na masie solnej umieszczonej na podkładce drewnianej. Były to dzień bardzo bogaty w doświadczenia.
Dorota Smolarska
Warsztaty przyrodnicze w Nadleśnictwie Łosie
Dnia 11.10.2023r. w ramach realizacji projektu ,,Klasa z drewna” miało miejsce spotkanie przedszkolaków z leśnikiem z Nadleśnictwa w Łosiu, Panią Pauliną Święs. Pani Paulina w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom zagadnienia związane ze środowiskiem leśnym. Przedszkolaki poznały rodzaje grzybów jadalnych i niejadalnych, gatunki zwierząt leśnych. Oglądały eksponaty zwierząt i rozpoznawały je po wydawanym głosie. Treści przyrodnicze w wychowaniu przedszkolnym mają ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego u dzieci. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.
Urszula Dudek
„Las domem zwierząt”
– zapoznanie ze środowiskiem przyrodniczym i jego mieszkańcami
Przedszkolaki z grupy młodszej w trakcie różnych zabaw i zajęć dowiedziały się kto mieszka w lesie. Rozwiązywały zagadki na temat zwierząt leśnych, poznały bliżej zwyczaje zwierząt.
Dorota Smolarska
Las jesienią
,,Jesień w lesie” – podczas zajęć grupa „Sówek” wzbogaciła swoją wiedzę o środowisku przyrodniczym jakim jest las. Przedszkolaki klasyfikowały materiał przyrodniczy, utrwalały nazwy drzew rosnących w lesie. Wypowiadały się na temat ,,Jak zachowujemy się w lesie”. Na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczną pt. ,, Jesienne drzewo 3D”.
Urszula Dudek
Chronimy lasy- segregujemy śmieci
W ramach realizacji projektu „Klasa z drewna” dzieci z zerówki wzięły udział w zajęciach z edukacji ekologicznej: „Chronimy lasy- segregujemy śmieci”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
https://drive.google.com/drive/folders/1MSh4kKUqv5Xo1A5AwM6uTX-BKlbtWEZE?usp=drive_link
Dorota Fudala
Grupa „Jeżyki” poznaje dary lasu
„Dary lasu”- to temat zajęć, które odbyły się 4 października 2023 r. w grupie młodszej. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z darami lasu przy wykorzystaniu zmysłów. Dzieci dowiedziały się jakie drzewa mogą rosnąć w lesie i jakim bogactwem jest las. Była to również okazja do rozmowy na temat konkursu organizowanego w przedszkolu pod tym tytułem.
Dorota Smolarska