Z życia klas
Napisany 21-07-2021 17:55:00
23 czerwca Dzień Taty
Wszystkim Tatusiom z okazji ich święta program artystyczny dedykuje klasa pierwsza. Życzymy zdrowia, radości, sukcesów w pracy, rodzinnej miłości i spełnienia marzeń!
R.Mikruta
Laureat konkursu ,,MÓJ LAS”
Dnia 13 czerwca 2022r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom etapu centralnego XXXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,MÓJ LAS”. Uroczystą galę zorganizowali: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody. Naszą szkołę reprezentował Wiktor Łukaszyk zdobywca III miejsca w II kategorii wiekowej. Gratulujemy laureatowi i życzymy dalszych sukcesów.


Renata Hryc

Koncert dla przedszkola 08.06.2022
1 czerwca Dzień Dziecka
1 czerwca uczniowie klas I-III brali udział w warsztatach pod nazwą „Flower Party” zorganizowanych w Zagrodzie Maziarskiej. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji kwiatów łąkowych i różnorodnych kwiatostanów. Następnie każdy z uczestników miał czas na zaprojektowanie kwiatu według własnego pomysłu. Część dzieci korzystała z wzorów i z szablonów, inni projektowali odręcznie. Następnie projekty zostały przeniesione na specjalne arkusze, które zostały pokolorowane poprzez wydrapywanie. Po zakończeniu pracy każda z klas stworzyła niepowtarzalną łąkę, którą zabrała do swojej sali szkolnej. Powrót do szkoły dzieciom umiliła nietypowa zabawa zaproponowana przez Panie prowadzące. Dzieci dobierały się w pary zgodnie z wylosowanym kwiatem łąkowym.
Kolejnym punktem programu obchodów Dnia Dziecka były rozgrywki sportowe zorganizowane przez naszych szkolnych wuefistów. Dzieci brały udział w przeciąganiu liny, pokonywaniu toru przeszkód, konkurencjach rowerowych. Pogoda dopisała, a dopełnieniem atrakcji był smaczny popcorn przygotowany przez najstarszych kolegów. Dzień Dziecka przebiegł radośnie i szczęśliwie!
K. Rąpała, M. Hajduk, E.Cetnarowska, R. Mikruta
26 maja Dzień Mamy
23 maja 2022r. odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki. Gospodarzami uroczystości były klasy I-III. Piękne piosenki, wiersze, scenki kabaretowe dostarczyły Mamom wielu wzruszeń i wprawiły w doskonały humor. Dzieci stanęły na wysokości zadania prezentując swoje talenty najlepiej jak potrafiły. Występy ubarwiły prezentacje najmłodszych skrzypków Alicji Korzeń z klasy I oraz Julii Dudry i Andria Shevchuka z klasy III. Mistrzowski poziom gry na flecie poprzecznym zaprezentowała Marysia Kuklicz z klasy III, która zagrała wzruszającą opowieść muzyczną. Na koniec Mamy otrzymała prezenty własnoręcznie wykonane przez ich pociechy, a także słodki upominek. Atrakcję spotkania stanowiły również protrety Mam wykonane przez uczniów, które ozdobiły salę. Wiele radości sprawiło rodzicom odszukanie siebie na właściwym obrazku. Relację z uroczystości można obejrzeć klikając w załączony link :
https://drive.google.com/file/d/13D5eLDNkRYLNoMSFA9YCtPBPF-N_DGZc/view?usp=sharing
Wszyskim Mamom życzymy wszyskiego najlepszego!!!
R. Mikruta, E.Cetnarowska, M. Hajduk
Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W dniu 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole piękna uroczystość. Odświętne stroje, biało-czerwone dekoracje, śpiew „Mazurka Dąbrowskiego” i patriotycznych pieśni wprowadziły nas w podniosły nastrój obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wiersze i teksty recytowane prze uczniów przeniosły nas w historyczne dzieje naszej Ojczyzny. Uświadomiły zebranym ile troski, trudu, wysiłku i ofiar złożyli nasi przodkowie, by obecne pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce.
„Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi zwyciąskiej chwały nadejdą dni. Dopomóż Boże i wytrwać daj! Tu nasze miejsce, to nasz kraj!”
R.Mikruta, B.Drzał
Wycieczka do Gorlic 26.04.2022r.
26.04.2022r. dzieci z klasy 1 i „zerówki” wybrały się na wycieczkę do Gorlic. Dzięki naszym sponsorom Państwu Dorocie i Pawłowi Sokół mogliśmy zwiedzić piekarnię „Weronica”. Właściciel piekarni Pan Janusz Piertucha serdecznie nas powitał, a następnie pokazał linię produkcyjną chleba oraz wyrobów cukierniczych. W fachowy i przystępny dla dzieci sposób opowiedział o poszczególnych etapach produkcji pieczywa i słodkich smakołyków. Na koniec czakała na nas smaczna niespodzianka. Z piekarni wyruszyliśmy do Kina Kolory na film pt. ” Zając Max – misja pisanka”. Film był zabawny i pouczający. Dowiedzieliśmy się, że życzliwość i wzajemne wsparcie pozwalają osiągnąć sukces. Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Regionalne w Gorlicach. W drodze do muzeum zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Ignacego Łukasiewicza. Pani kustosz muzeum opowiedziała nam o działalności Ignacego Łukasiewicza na terenie Gorlic. Dowiedzieliśmy się , że właśnie tu zapłonęła pierwsza na świeci uliczna lampa naftowa. Poznaliśmy również kilka ciekawostek z okresu I wojny światowej i Bitwy pod Gorlicami. Obejrzeliśmy stroje łemkowskie w sali folkloru i otrzymaliśmy pamiątkowe kartki pocztowe. Strudzeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Łosia.
R. Mikruta, K. Rąpała, A. Kaczmar, D. Smolarska
Spektakl w języku angielskim – wyjazd klasy 8
Kl.8 uczestniczyła w spektaklu w języku angielskim, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu
Peter Black – tytuł spektaklu w języku angielskim, przypominający w polskim tłumaczeniu grę karcianą “Czarny Piotruś“ – to nie przypadek.
Przed naszymi oczami odgrywa się historia człowieka, który w ciągu jednego dnia straci dosłownie wszystko. Widzimy, jak bohater zaczynając wszystko od zera, motywowany podstawowymi potrzebami ludzkimi, takimi jak jedzenie, sen, ciepło, praca, przyjaciele – nauczy się cenić w życiu to co naprawdę ważne.
Mimo, że historia, w której bohaterowi wali się świat z dnia na dzień, może się wydawać zbyt poważna, ten temat jest przedstawiony z dużą dawką humoru i poetyckiej refleksji. Doświadczyliśmy bezpośredniego kontaktu z językiem angielskim w atrakcyjnej scenicznej formie. Postacie, które pojawiają się w inscenizacji, tworzą barwną paletę charakterów. Na pewno warto obejrzeć ten spektakl i sprawdzić swoje możliwości językowe.

Barbara Bugno

Pisanki po łemkowsku – warsztaty
Dnia 7 kwietnia 2022 roku uczniowie uczęszczający na język mniejszości narodowej wraz ze swoimi kolegami z Ukrainy wzięli aktywny udział w warsztatach zorganizowanych przez Zagrodę Maziarską. Tematem warsztatów były „Łemkowskie pisanki”. Uczniowie poznali wzory i techniki ozdabiania pisanek charakterystyczne dla regionu Łemkowszczyzny.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:
https://drive.google.com/file/d/1zg4k1zwQwc39aRYCdbdjkR7y1Q3NaLyb/view?usp=sharing

Aleksandra Kaczmar

Pisanki. O symbolach i tradycjach.
W dniach 23-24.03.2022 r. dzieci z klas I-III brały udział w warsztatach plastycznych w Zagrodzie Maziarskiej pt. „Pisanki. O symbolach i tradycjach”. Uczniowie mieli okazję poznać tradycyjną oraz nietypową symbolikę stosowaną do ozdabiania wielkanocnych pisanek. Dzieci zaprojektowały własne prace, a następnie wykonały je na specjalnie przygotowanych, pokrytych woskiem i farbami kartach plastycznych. Dzieła małych artystów będzie można obejrzeć na wystawie zorganizowanej podczas Kiermaszu Wielkanocnego 03.04.2022r. w Zagrodzie Maziarskiej. Zapraszamy!
R. Mikruta, E. Cetnarowska, M.Hajduk
MAŁOPOLSKA MARZANNA
Uczniowie naszej szkoły Antonina Sokół, Oksana Zalitacz i Andrii Shevchuk wzięli udział w dwunastej edycji konkursu „Małopolska Marzanna” zdobywając wyróżnienie. Gratulujemy!!!

Podsumowanie konkursu odbyło się 21 marca 2022 roku w Kasztelu w Szymbarku. Podczas plenerowej imprezy wszyscy uczestnicy konkursu symbolicznie pożegnali zimę i przywitali wiosnę.
Konkurs pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego.
Celem konkursu było kultywowanie regionalnych tradycji folklorystycznych, rozwijanie kreatywności dzieci, a przede wszystkim promocja kultury ludowej województwa małopolskiego.

Nagrody wręczali wicestarosta Stanisław Kaszyk i wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski.
Aleksandra Kaczmar

Zielono mi! Witaj wiosno!
Klasa I wraz z koleżankami i kolegami z „zerówki” powitała dzisiaj wiosnę piosenką, tańcem i zagadkami! Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zwiastunów wiosny, a także pomuzykować na instrumentach perkusyjnych, zaśpiewać i zatańczyć. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców! Wszystko oczywiście w zielonym kolorze wiosny!!!
Renata Mikruta
21 lutego Dzień Jezyka Ojczystego – Konkurs Recytatorski
21 lutego jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Aby uczcić to święto w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Recytatorski pt. „Językowe wygibasy”. Największym wyzwaniem konkursu było to, by jak najwyraźniej powiedzieć wiersz zawierający trudności logopedyczne. Mimo wysoko postawionej poprzeczki, do rywalizacji zgłosiło się 35 osób z klas edukacji wczesnoszkolnej. Jury, w składzie: pani Mariola Zagórska z Biblioteki Gminnej w Łosiu, pani Alicja Mika z Zagrody Maziarskiej oraz pani Karolina Rąpała – pedagog szkolny, miało nie lada orzech do zgryzienia, gdyż poziom konkursu okazał się bardzo wysoki. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji i długich obradach, jury wybrało laureatów: klasa 1 – I miejsce Antonina Sokół, II miejsce Bartosz Lisowiec, III miejsce Barbara Siuta; klasa 2 – I miejsce Mikołaj Święs, II miejsce Erwin Cyganik, III miejsce Lena Cyganik; klasa 3 – I miejsce Julia Kareł, II miejsce Natalia Bugno, III miejsce – Anita Krawiec. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy! Dbajmy o nasz język ojczysty na co dzień, nie tylko od święta!
Renata Mikruta, Aleksandra Kaczmar
Dzień Kota
17 lutego jest „Dniem Kota”. W naszej szkole już od dwóch tygodni trwała akcja zbiórki karmy suchej i mokrej oraz żwirku dla podopiecznych Przychodni Weterynaryjnej ANIMED w Gorlicach oraz schroniska dla zwierząt „Psystań”. Dzień Kota” był też świetną okazją do prezentacji domowych pupilów koleżankom i kolegom oraz rozmów na temat pielęgnacji naszych zwierzęcych przyjaciół. Klasa I świętowała ten dzień wraz z „zerówką”. Wszyscy uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki zanieśli zebrane „smakołyki” do samochodu, którym zostały zawiezione do miejsca przeznaczenia. Było to wzruszające przeżycie. Mamy nadzieję, że podopieczni „Psystani” będą szczęśliwi i zadowoleni :).
R. Mikruta, A. Kaczmar
Karnawał 2022
„W karnawale, w karnawale wszyscy bawią się wspaniale….” – słowa piosenki świetnie oddają atmosferę balu, który odbył się w naszej szkole 14.02.2022r. Na sali tłoczno było od bajkowych i filmowych postaci. Wszyscy z radością skakali, wirowali i falowali w rytm karnawałowych dźwięków. Nie zabrakło konkursów z nagrodami oraz „ścianki” dla reporterów. Każdy chciał mieć zdjęcie z karnawałowym gadżetem. Wielu z nas otrzymało również walentynkowe kartki z życzeniami, bo nasz bal odbył się właśnie w dzień zakochanych. Po balu w salach czekały smakołyki, które zjedliśmy z wielką przyjemnością. Karnawałowy nastrój zostanie w nas długo.
R. Mikruta, E. Cetnarowska, M. Hajduk, K. Rąpała
Dzień Babci i Dziadka
21-22 stycznia
Kochane Babcie , Drodzy Dziadkowie!
Przyjmijcie najcieplejsze życzenia zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności!!!
Z okazji Waszego święta najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny, na który serdecznie zapraszamy!
Renata Mikruta, Karolina Rąpała
Hej kolęda, kolęda…
17 grudnia był szczególnym dniem w naszej szkole. Po zakończeniu klasowych spotkań wigilijnych, uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się na wspólne kolędowanie. Odświętne stroje podkreślały podniosły charakter tego dnia. Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu instrumentalistów. Wspólny śpiew sprawił, że zapanowała świąteczna i rodzinna atmosfera.
Karolina Rąpała
Wigilia w klasie pierwszej
Jak co roku, przed świętami 17 grudnia 2021 spotkaliśmy się przy wigilijnym stole, by życzyć sobie zdrowia i miłości, dzielić się opłatkiem, śpiewać piękne, polskie kolędy i rozmawiać o naszych wigilijnych tradycjach. Malowaliśmy również upieczone przez mamy pierniczki, by ozdobione i pachnące zanieść do swoich domów, zawiesić na choince. Ten wspólny, radosny czas zostanie w naszej pamięci i sercach.
Renata Mikruta, Karolina Rąpała
KARTKA DLA SENIORA
W tym objawiła się miłość Boga ku nam,
że zesłał Syna swego Jednorodzonego
na świat, abyśmy życie mieli
dzięki Niemu…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy II oraz klasy IV i V wykonali własnoręcznie kartki świąteczne, które zostały przekazane personelowi i 40 pensjonariuszkom Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie.


Ewa Cetnarowska
Wigilia w klasie trzeciej
17 grudnia uczniowie klasy trzeciej usiedli do pięknie nakrytego wigilijnego stołu. W świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, delektowali się przepysznymi, tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez mamy. Nie zabrakło oczywiście opłatka i płynących z serca gorących życzeń. Były to chwile pełne radości, nadziei i wzruszeń.
Maria Hajduk

MIKOŁAJKI W KLASIE I
6 grudnia to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Już kilka tygodni wcześniej dzieci piszą listy do św. Mikołaja, kładą je na parapety okien lub kominki i sprawdzają regularnie, czy list został zabrany. Rozmawiaja z rodzicami, kolegami i panią w szkole o oczekiwanych prezentach. Gdy wreszcie nadchodzi ten dzień, radość ogarnia wszystkich i dzieci i dorosłych. Oto krótka relacja z naszych szkolnych mikołajek! Uśmiech gościł na twarzach nie tylko obdarowanych, ale również samego św. Mikołaja!
ANDRZEJKI
„Andrzejki”, to w naszej polskiej kulturze coroczna tradycja. Spotykamy się, by tańczyć, wróżyć, przypominać sobie dawne ludowe zwyczaje. W tym roku Samorząd Uczniowski zaprosił do współpracy GOK w Ropie. 24.11.2021 r. dzieci nie tylko bawiły się przy świetnej muzyce, ale z wielkim zapałem brały udział w konkursach i tradycyjnych wróżbach. Nie zabrakło również smakołyków. Najstarsi uczniowie przygotowali dla młodszych kolegów nawet popkorn. Panie z GOKu świetnie prowadziły zabawę, nie pozostawiając uczestnikom ani chwili wytchnienia. Dziękujemy Samorządowi za świetny pomysł, a Paniom prowadzącym za jego realizację!
E. Cetnarowska, M. Hajduk, R. Mikruta, A. Górski

„RODZINNE ZIEMIE PRZODKÓW OCZAMI DZIECKA”
Uczniowie z grupy młodszej uczęszczający na język mniejszości narodowej – język ukraiński wzięli udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: „Rodzinne ziemie przodków oczami dziecka”. W wyżej wymienionym konkursie Antonia Sokół i Oksana Zalitacz zajęły II miejsce, a Andrii Shevchuk – wyróżnienie. Gratulujemy!!!

Aleksandra Kaczmar

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
JĘZYK ANGIELSKI
Na tegoroczne święto języków nasza szkoła została udekorowana w elementy angielskie, niemieckie i ukraińskie. Każda klasa wykonała plakaty, przedstawiające różne elementy kultury brytyjskiej, które zostały umieszczone na drzwiach, aby każdy uczeń mógł się z nimi zapoznać.
Barbara Bugno


JĘZYK NIEMIECKI
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych uczniowie naszej szkoły przygotowali dekoracje związane z krajami niemieckojęzycznymi. Uczniowie klasy V wykonali wraz z wychowawcą flagi Niemiec, Austrii i Szwajcarii, które z pomocą starszych kolegów zawiesiliśmy na korytarzu. Wykonaliśmy także kolaż, który zaprezentował nasze skojarzenia ze znanymi postaciami, sportowcami, dziełami, budowlami i produktami pochodzącymi z Niemiec. Dzięki temu w ciekawy sposób- z wykorzystaniem Internetu, poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat kraju naszego zachodniego sąsiada. Zachęcamy wszystkich do nauki języka niemieckiego i poznawania kultury krajów niemieckiego obszaru językowego!
Dorota Fudala
JĘZYK MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ
Uczniowie uczęszczający na język mniejszości narodowej – język ukraiński również wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Dzieci z grupy młodszej zrobiły mapę Ukrainy w kolorze żółto-niebieskim, poznały najważniejsze informacje, architekturę i ciekawostki o Ukrainie.

Uczniowie z grupy starszej zajęli się tematem Kozaczczyzny, przedstawili Zaporoską Sicz i ciekawostki z życia kozaków.

Aleksandra Kaczmar

Święto Niepodległości-11 listopada
Dnia 10 listopada 2021r. świętowaliśmy w naszej szkole 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości- Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia poświęcona naszej Ojczyźnie. Dzięki inscenizacji nasi młodsi koledzy mogli dowiedzieć się, dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. W tym uroczystym dniu nie zabrakło pięknych patriotycznych pieśni i wierszy oraz wspólnie śpiewanego „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji: „Do Hymnu!”.Po spotkaniu w szkole udaliśmy się do Nadleśnictwa w Łosiu, aby wraz z jego pracownikami zaśpiewać hymn Polski.


Niepodległa do Hymnu! Wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Łosie.
Pasowanie na ucznia
W dniu 29 października 2021r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów . Dwunastu kandydatów przystąpiło do uroczystego ślubowania. Mimo emocji dzieci wspaniale zaprezentowały program artystyczny. Zostały również ciepło powitane przez starszych kolegów oraz przewodniczącą szkoły. Pani Dyrektor położyła każdemu kandydatowi ogromny ołówek na ramieniu, potwierdzając tym samym jego przynależność do społeczności uczniów ZSP w Łosiu. Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń uczniom i rodzicom.
Renata Mikruta
Najlepiej razem!
Takie hasło pojawiło się już we wrześniu, gdy klasa 1 rozpoczęła naukę w szkole. Myśl o integracji naszego zespołu przewijała się w rozmowach już cały miesiąc. Wreszcie 07.10.2021r. rodzice wraz z dziećmi i wychowawczynią zorganizowali ognisko klasowe w „Skrawku nieba”. Przyszli wszyscy, niosąc ze sobą smakołyki i wyśmienity humor! Po zjedzeniu pieczonej kiełbaski i szaszłyków, przyszła pora na zabawę! Czas spędzony razem, jest najlepszą okazją do poznania się i nawiązania przyjaźni.
Renata Mikruta

Razem z dziećmi wracamy do szkoły! Program Teatru Ludowego z Krakowa
28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie spektaklu „Trik Patryka” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego oraz w zajęciach warsztatowych. Wszystko w ramach programu „Kultura Interwencje” Narodowego Centrum Kultury.
W obsadzie widowiska wystąpili jedyni i niepowtarzalni Piotr Franasowicz, Ryszard Starosta. Dzięki wsparciu finansowemu z programu „Kultura interwencje” realizowanemu przez Narodowe Centrum Kultury spektakl „TRIK PATRYKA” mógł być zrealizowany na terenie naszej szkoły za darmo.
Kilka słów o spektaklu…
„Trik Patryka” to mądry i wzruszający spektakl o otwieraniu się na inność i oswajaniu jej. I nie chodzi tu wyłącznie o niepełnosprawnego brata głównego bohatera. Każda z postaci, z którą rozmawia Patryk, jest w jakiś sposób „inna”. Od każdej z nich Patryk uczy się czegoś nowego. Nowa sytuacja zmusza głównego bohatera do działania. Żeby pomóc swojemu bratu musi opuścić swoją strefę komfortu, przekroczyć swoje granice…
Wiesława Wagowska