Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Wycieczki szkolne

Napisany 21-07-2021 18:18:28

Wycieczka klas I-III do Niedzicy

27.05.2022 r.

Poranek 27.05.2022 r. zapowiadał piękny, słoneczny dzień. Już o 7.00 wszyscy uczniowie klas I-III z uśmiechami na twarzy i radością w sercu, wsiadali do autokaru, który po chwili wyruszył w stronę Niedzicy. Po drodze czekały nas niespodzianki. Przejrzystość powietrza była tak doskonała, że z okien autokaru mogliśmy dostrzec Tatry. W Niedzicy, bezchmurne niebo, sylwetka zamku na horyzoncie oraz panorama zapory rozciągająca się tuż przed nami, wskazywały że czeka nas dzień pełen przygód. Rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku. Tajemniczość kamiennej budowli, ciekawe i niesamowite historie opowiadane przez panią przewodnik, dostarczyły nam wielu wrażeń. Na kilka chwil przenieśliśmy się w czasy dam i rycerzy, by po zakończonym zwiedzaniu wsiąść na statek płynący po zalewie Czorsztyńskim. Dla niektórych z nas, była to pierwsza taka wodna podróż. Po tej wyprawie z wielkim apetytem zjedliśmy obiad, bo już czekały nas nowe atrakcje. Zwiedzanie miniaturowych zamków z rejonu Polski, Słowacji i Czech przebiegło bardzo sprawnie, gdyż na ostatnią część naszej wycieczki czekaliśmy chyba najbardziej. Zabawy w Spiskim Parku Rozrywki to było to!!! Dmuchańce, zjeżdżalnie, trampoliny, linowe ścieżki i wreszczcie kino 6D , wszystko to było do naszej dyspozycji prawie przez trzy godziny. Niedzica żegnała nas deszczem i chmurami, ale nam dopisywał humor i zadowolenie. „To była najlepsza wycieczka!” – te słowa słychać było w autokarze w drodze powrotnej do Łosia. Po prostu super zabawa!!!

R. Mikruta, M. Hajduk, E. Cetnarowska, K. Rąpała

W POSZUKIWANIU KROKUSÓW

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

W dniu 11 kwietnia 2022 roku uczniowie z klas czwartej, piątej, szóstej siódmej oraz ósmej wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Zakopanego. Cel główny to poszukiwanie krokusów. Wybraliśmy szlak z Zakopanego do schroniska na Kalatówkach. Tam właśnie rosną krokusy. Pogoda ,,ubierała się” w rożne pory roku. Bywało upalnie i zimowo. Polana na Kalatówkach przywitała nas pięknymi, zimowymi pejzażami. Krokusy niestety przykrywał śnieg. Jednak cel został osiągnięty. Spacerując po stolicy polskich gór w jednym z przydomowych ogródków ujrzeliśmy piękny dywan z…krokusów.

Odkrywamy piękno Wrocławia

W dniach 30 września i 1 października 2021 odbyła się wycieczka do Wrocławia. W tej dwudniowej wyprawie uczestniczyli uczniowie klas od piątej do ósmej naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami: panią Dorotą Fudalą, Barbarą Bugno, Wiesławą Wagowską, Bogdanem Drzał. Do najważniejszych atrakcji należało zwiedzanie Starówki Wrocławia, zoo, Panoramy Racławickiej oraz Sky Tower. Ta ostatnia z wymienionych atrakcji umożliwiła uczestnikom oglądanie panoramy miasta na wysokości 212 metrów. Zachęceni tak piękną wyprawą z pewnością wspólnie wyruszymy na kolejną.  

Las nas zauroczył…

Pod koniec września uczestniczyliśmy w fantastycznych zajęciach edukacyjno – przyrodniczych w Leśnictwie Kwiatoń. Chcieliśmy poznać las, jego bogactwo i niezwykle istotną rolę dla człowieka. Pod czujnym okiem pana Krzysztofa Kubackiego, przemierzając szlaki zrywkowe i leśne drogi,  podziwialiśmy faunę i florę lasu oraz rozmaite drzewostany. Poznaliśmy tajemnice tego niezwykłego miejsca, rolę strumieni leśnych i zasady zachowania się w lesie – również na wypadek zgubienia drogi. Na składnicy leśnej odbieraliśmy drewno – dokładnie tak, jak to robi w codziennej pracy leśniczy. A wszystko to… dzięki życzliwości dyrekcji naszego Nadleśnictwa oraz pana Adama Maczugi – szefa Leśnictwa w Kwiatoniu.

Szczególne podziękowania kierujemy do pana Krzysztofa, który nie tylko podzielił się swoją ogromną wiedzą o lesie, zorganizował świetną zabawę, ale również uwrażliwił nas na piękno natury i nauczył szacunku do przyrody.

Odpoczywając przy ognisku dzieliliśmy się wrażeniami z wyprawy i już planowaliśmy wiosenny wypad do lasu.

Uczniowie klasy III z wychowawczynią

ODKRYWAMY TAJEMNICE BOCHEŃSKIEJ ŻUPY

1 października 2021 r. uczniowie z klas I – IV uczestniczyli w fantastycznej wycieczce do Bochni, zorganizowanej w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”. Jej główną atrakcją było zwiedzanie zabytkowej Kopalni Soli.

Wędrówka przez najpiękniejsze wyrobiska bocheńskiej kopalni rozpoczęła się jazdą podziemną kolejką, w czasie której uczniowie oglądali bajeczne komory solne oraz piękne, wykute w soli surowe kaplice z rzeźbami i malowidłami. Wyjątkową i unikatową atrakcją bocheńskiej żupy była podziemna ekspozycja multimedialna. Dzięki niej zwiedzanie miało charakter podróży przez historię soli, która rozpoczyna się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom, w opowiadaniu o historii kopalni, pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Materiały filmowe wyświetlane na wkomponowanych w naturalną solną scenerię holoekranach stwarzały wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok. Na trasie przygotowano także słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje, ukazujące rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków. Zwiedzanie kopalni zakończyło się relaksującym pobytem w największej z komór – komory Ważyn, gdzie znajduje się boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci.

Wycieczka do Bochni okazała się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją historii i przyrody oraz świetną zabawą.  Dzieci aktywnie spędziły czas w czystym, nasyconym mikroelementami powietrzu, poprawiły swoją kondycję i sprawność fizyczną oraz wzmocniły wzajemne więzi i relacje rówieśnicze. Wyprawa do solnego, podziemnego miasta na długo pozostanie w dziecięcych wspomnieniach!

Maria Hajduk