Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łosiu
Szkoła Podstawowa, Przedszkole w Łosiu

Wydarzenia z życia przedszkola

Napisany 13-03-2023 08:48:08

W dniu 6 lutego 2024r. dzieci z grupy starszej przedszkola uczestniczyły w warsztatach plastycznych „Zwierzęta w obrzędach i sztuce ludowej” zorganizowanych przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, oddział Zagroda Maziarska w Łosiu. Przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z motywami zwierzęcymi wykorzystywanymi w symbolice Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Pod czujnym okiem pań kustoszek muzeum wykonały zdobienia szablonów różnych zwierząt. Ich prace będą ozdobą wystawy w skansenie.  Już wkrótce zapraszamy do jej obejrzenia!

Dorota Fudala

Ach, cóż to był za bal…!  W  naszym przedszkolu w dniu 05.02.2024r.  odbył się bal karnawałowy. Sala starszaków wyglądała bajecznie i kolorowo. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje.  Razem bawiliśmy się uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było się posilić słodką przekąską i napić soku. Do domów wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni – już teraz wymyślają pomysły na następne karnawałowe przebrania.

Dorota Fudala, Urszula Dudek

W czwartek 25 stycznia przedszkolaki z grupy młodszej i starszej, pięknie wystrojone zatańczyły do piosenki pt. ,,Mam chusteczkę” biorąc w ten sposób udział w konkursie w ramach realizowanego programu edukacyjnego ,,Czyściochowa akademia”. Celem Konkursu jest kształtowanie i utrwalanie wiedzy na temat higieny oraz zdobytych nawyków higieny osobistej wśród dzieci w wieku  przedszkolnych. Myślę, że to wspólne przedsięwzięcie sprawiło wszystkim wiele radości.

Zapraszamy do obejrzenia:

https://drive.google.com/file/d/1r_cqlBtT9NAU6Pa3o8caUV3nJUr-N2ri/view?usp=drive_web

                                                                                                 Urszula Dudek, Dorota Smolarska

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto niosące dużo nostalgii, wzruszeń i wspomnień. Jak mogą przedszkolaki podziękować Dziadkom za ich miłość, czas i poświecenie – ofiarując przedstawienie. Wiersze, tańce, piosenki i życzenia przepełnione miłością oraz własnoręcznie wykonane prezenty to dały dzieci swoim ukochanym Dziadkom. W atmosferze radości, przy słodkim poczęstunku Babcie i Dziadkowie mogli cieszyć się ich świętem.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrówka i 100 lat.

Dorota Smolarska, Natalia Spólnik-Adamczyk, Dorota Fudala, Urszula Dudek

Przygotowania przed przedszkolną wigilią dzieci zaczęły ochoczo od pieczenia pierniczków. W świątecznym nastroju oczekiwały dnia wigilii dekorując sale i przygotowując się do występów. Tego dnia tj. czwartek w pięknych ubraniach zasiedliśmy do stołu. Były słowa ewangelii, życzenia i wspólny posiłek. Nie obyło się bez występów obydwu grup. Uświetnieniem wspólnego spotkania był udział rodzica Pana Jana Rośka, który ubogacił wigilijny chwile zarówno wspólnym śpiewaniem kolęd jak i zagadkami muzycznymi. Niech ten radośnie spędzony czas w przedszkolnym gronie niesie radosne chwile w Nowy Rok.

Dorota Smolarska, Urszula Dudek

W konkursie plastycznym ,,List do Świętego Mikołaja” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Ropie, II miejsce zdobył Oskar Kasprzyk. Celem konkursu było: kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Serdecznie gratulujemy.

U. Dudek

Dnia 11.12.2023r. w przedszkolu odbyło się iście słodkie spotkanie. W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się o pochodzeniu czekolady, jej rodzajach, miały możliwość samodzielnie tworzyć i dekorować swoje małe czekoladki.

D. Smolarska, U. Dudek

Urszula Dudek

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”- tak pisała Helena Bechlerowa. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie świata bez pluszowego misia, dlatego 24 listopada dzieci z grupy „Jeżyki” również obchodziły jego święto.

Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było podziwiać misie małe, duże, puchate, kolorowe itp . Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym jakże wesołym dniu, przedszkolaki miały okazję poznać historię powstania tej kochanej przez dzieci zabawki. „Jeżyki” uczestniczyły w zabawach i pląsach ze swoimi maskotkami i rozwiązywały zagadki dotyczące misiów z  bajek. Utrwalały kształty i kolory na misiowych brzuszkach. Przedszkolaki wykonały urocze misie podczas pracy plastyczno – technicznej. Na koniec dzieci zostały obdarowane dyplomem „Przyjaciela Pluszowego Misia” i słodkim upominkiem. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć, które prezentujemy poniżej.

Natalia Spólnik-Adamczyk

Miś jest mały i puchaty,

Miś jest fajny i kudłaty,
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula
.”

Nie od dziś wiadomo, że miś jest najukochańszą zabawką wszystkich dzieci. Jest miły w dotyku, można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Pomimo coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dlatego też w dniu 24 listopada dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Ukochane pluszaki dzieci odwiedziły przedszkole,  ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej, misiowej zabawy. Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy znanych piosenkach: „Jadą, jadą misie”, ” Pluszowy miś” itp. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, konkursów oraz pięknych prac plastycznych. A oto relacja z tego dnia. 

Dorota Fudala

W dniu 14.11.2023r. dzieci z obu grup przedszkola wzięły udział w zajęciach plastycznych „Zdobne święta” w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Panie kustoszki przybliżyły przedszkolakom zwyczaje związane z obdarowywaniem się prezentami w okresie Świąt Bożego Narodzenia w różnych regionach Polski. Następnie dzieci pod ich kierunkiem wykonały ozdobną skarpetę na łakocie od świętego Mikołaja.

Dorota Fudala

W dniu 10 listopada 2023r. nasze przedszkole uroczyście obchodziło Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci przygotowywały się do tego wydarzenia od dłuższego czasu, ucząc się „Mazurka Dąbrowskiego”, pieśni patriotycznych i wierszy. Pod kierunkiem wychowawców wykonały biało-czerwone dekoracje sali oraz kotyliony, które ozdobiły ich odświętne, galowe stroje. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęliśmy wykonaniem hymnu narodowego wraz z pracownikami Nadleśnictwa Łosie i uczniami szkoły. Przedszkolaki z grupy starszej wystąpiły podczas szkolnej akademii śpiewając pieśń patriotyczną i recytując wiersz o ojczyźnie. Święto Niepodległości było radosnym dniem, który na długo pozostanie w pamięci małych Polaków.

Dorota Fudala

Grupa młodsza „Jeżyki” obchodziły 8 listopada 2023 r. „Dzień Jeża”. Była to sposobność do przybliżenia dzieciom zwyczajów jeża. Dzieci poznały bliżej jego środowisko naturalne, sposób odżywiania oraz wiele innych ciekawostek. Przedszkolaki w opaskach jeżyka na głowie odśpiewały piosenkę „Dwa malutkie jeże”. Wysłuchały również z zaciekawieniem bajkę „Jak Kolczatek szukał mieszkania” H. Bechlerowej oraz chętnie uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych.

Dorota Smolarska

Drugiego listopada przedszkolaki udały się na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Januś, która miała miejsce w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Tym razem Pani Heleny Januś, malarka mieszkająca w Łosiu, zaprosiła nas do swojego królestwa kwiatów w wystawie zatytułowanej ,,Pożegnanie z latem”. Dzieci zwiedziły także Cerkiew greckokatolicką Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która została wzniesiona w 1810 w Łosiu.

Urszula Dudek, Dorota Smolarska

Bajkowy bal kostiumowy

W dniu 26.10 2023r. odbył się bajkowy bal kostiumowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Dzieci z zerówki zostały zaproszone na tę uroczystość. Przedszkolaki zaprezentowały się w barwnych kostiumach ulubionych bohaterów baśni i filmów dla dzieci. Był pokaz mody, konkursy z nagrodami i słodki poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

https://drive.google.com/drive/folders/19ykWCaE6AsAItf8HOR8vi216Anosv3u-?usp=sharing

Dorota Fudala

Język angielski z native speakerem

W naszej szkole gościł Pan Tony Bolt z Londynu. Dzieci miały możliwość wykazania się znajomością języka angielskiego w naturalnej sytuacji rozmowy z Anglikiem. Emocji było mnóstwo.

Barbara Bugno

Pyszna i zdrowa sałatka owocowa

Dnia 6 października 2023r. przedszkolaki z Grupy Jeżyki przyszły do przedszkola wyposażone w fartuszki, przyniosły również świeże owoce. Tego dnia same komponowały swoją sałatkę. Ochoczo po umyciu rączek zabrały się do krojenia owoców. Najbardziej smakuje własnoręcznie zrobiona sałatka. Każda buzia uśmiechnięta ochoczo zajadała pyszną sałatkę. Każda porcja owoców to porcja witamin tak ważna dla małego człowieka. Oby tak dalej.

Dorota Smolarska

Pyszne witaminki – sałatka owocowa

Czwartek – 05.10.2009r. – był pysznym dniem w grupie ,, Sówek” ponieważ starszaki przygotowywały sałatkę owocową. Na początku omówiliśmy sposobu wykonania sałatki, zasady bezpieczeństwa podczas jej wykonywania oraz samodzielne działania dzieci. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki dzielnie kroiły przyniesione do przedszkola owoce: jabłka, gruszki, banany, winogrona, kiwi, mandarynki. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.

Fotorelacja:

https://1drv.ms/v/s!AhZStCyU9paHgjsgb6gyNV662Ea_

Urszula Dudek

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Od malucha do starszaka

Wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!

W słoneczne popołudnie 28 września 2023 r. na placu zabaw przy szkole w Łosiu odbyła się impreza plenerowa z okazji Dnia Przedszkolaka. Wzięły w niej udział dzieci z grupy młodszej „Jeżyki” oraz starszej „Sówki” wraz ze swoimi rodzicami. Każda z grup przedszkolnych zaprezentowała się przed publicznością: dzieci zaśpiewały piosenki, starszaki wystąpiły w tańcu zespołowym. Był czas na zabawy integracyjne w kole, a także konkurencje dla rodziców i ich pociech – przeciąganie liny, wyścigi w workach, rzucanie do celu, Dzieci mogły zaprezentować także swoje umiejętności plastyczne. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, który przygotowali Rodzice. Były także dyplomy, upominki, kolorowe balony; W radosnej atmosferze uczciliśmy to święto, akcentując znaczenie wychowania przedszkolnego i ten niezwykły czas w życiu dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

https://drive.google.com/drive/folders/1-icu2jz7s2ntf8dxbRwPQ45wc0l4wkfQ

Dorota Fudala

DZIEŃ KROPKI

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Oglądaliśmy filmu „Poznajcie Kropkę, czyli Vashti i jej historia”. Tworzyliśmy „Obrazek z kółek” bawiliśmy się dużymi i małymi kropkami. Ozdabialiśmy szablon sowy kółkami z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. DZIEŃ KROPKI to radosne święto kreatywności – tego dnia uśmiech nie schodził z naszych twarzy!

Urszula Dudek